5 природни базени во Шпанија совршени за разладување во текот на летото

Пеколи грло

Пеколи грло

Летото сè уште не е официјално започнато, но жештините во некои области на Шпанија почнуваат да се гушат. За борба против него, најпожелно е да го вклучите климатизацијата дома или да одите да го поминете попладнето во трговски центар. Но, ако не сакате да се откажете од еден ден на отворено, во следниот пост ќе разговараме за 5 природни базени во Шпанија кои се совршени за потопување.

Грлото на пеколот

Можеби ќе помислиме дека местото наречено Hells Throat е сушен агол кој страда од екстремни температури во текот на целата година и каде што животот е тешко да се развие. Сепак, оваа градина лоцирана во долината Јерте, провинцијата Касерес, е спротивна.

Тоа е заштитено место под фигурата на природен резерват, кое се грижи за простори кои, заради нивната единственост или важност, заслужуваат посебна заштита и благодарност. ДОдруги имаат еден од најпознатите природни базени во долината Јерте, составен од 13 освежителни базени кои се формирани од ерозија на вода на гранитна карпа.

Други видови активности што можат да се направат на Гарганта де лос Инфиерно се правци 4 × 4, тури со водичи, фотографски екскурзии, пешачење или гледање птици.

Лагуните Руидера

Првото нешто што го привлекува вашето внимание кога размислувате за лагуните Руидера е дека изгледа како оаза среде Кампо де Монтиел. Пејзажот на овој природен парк е еден од најубавите во Кастилја-Ла Манча и природен спектакл кој никого не остава рамнодушен.

Сувите предели на оваа автономна заедница се изгубени меѓу 16-те лагуни поврзани со поројни и водопади. Природниот парк Руидера Лагуни претставува, заедно со Пливидје во Хрватска, најдобра претстава за езерата формирана од акумулацијата на калциум карбонат. Во лето, областа е овозможена за пливање и за активности на отворено, како што се едрење, кајакарство или пешачење.

Искористете ја можноста да се обидете да ја видите литературната Куева де Монтесинос, Замокот Пењароја, Замокот Рочафрид или да пробате обиколка пешачејќи или во парагва.

Карконите на Ланзароте

Слика | Ланзароте 3

Далеку од раздвижените плажи на Канарскиот остров се наоѓаат природните базени на Лос Шарконес де Ланзароте, еден од најтајните агли на неговиот југозападен брег.

Овие базени се рај на мирот кој има корист од поладна клима и има тиркизни води. Совршен простор за исклучување и уживање во пејзажот.

Морето постојано ги обновува водите на Карконе де Ланзароте, но препорачливо е да се внимава при капење бидејќи струјата е предавничка. Постојат доста длабоки базени кои им овозможуваат на најсмелите да направат добар скок и други плитки кои покануваат тивка бања. Исто така, некои се полесни за пристап од другите, па во зависност од нашите вкусови и планови, можеме да го избереме оној кој најмногу ни одговара.

Лас Хорерас во Куенка

Како што покажува неговото име, хорерите се однесуваат на млазници вода што можат да се забележат долж коритото на реката Кабриел, со помалку или поголема сила, за 1,5 километар. Ова место се наоѓа во општината Енгваиданос, нешто повеќе од еден час од Куенка и час и половина од Албасете.

За време на турнејата во Хорерас де Куенка по тесните карпести мостови, ќе можеме да размислиме за прекрасните креации што ги формирала ерозијата на водата, како и за брзаците и водопадите што изгледаат земени од автентична бајка. Конечно, завршува на мала речна плажа, на работ на голем базен, каде што водата е многу свежа и ве повикува да се натопите.

Сепак, пливањето не е единственото нешто што може да се направи во Хорерас де Куенка бидејќи некои посетители ги искористуваат карпестите формации за да одат на рафтинг или кањонирање со спектакуларниот поглед на водопадите.

Плажата на Gulулпијури

Слика | Европа група

Најмалата плажа во светот се наоѓа на астуријскиот брег, помеѓу Ланес и Рибадесела. Не достигнува 50 метри во должина, но ви овозможува да уживате во морето и да се борите со силната летна топлина како голема.

Прогласена за споменик на природата, плажата Гулпијури е формирана од ерозивниот ефект на морето врз карпата, произведувајќи пештери под земјата, кои кога ќе потонат, се нарекуваат дупки. И, оваа плажа во Астуриа е токму тоа, дупка во која морска вода се влева во внатрешноста благодарение на дупката помеѓу две карпи и која има изглед на базен со солена вода.

Тоа е најпосакувано место за многу семејства од истокот во текот на летото заради неговото засолниште и спокојство пред силните бранови на Кантабриското Море.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*