5 прогонувачки дестинации за уживање во Ноќта на вештерките

Трасмоз

Трасмоз

Ноќта на вештерките, најживиот пагански празник на календарот, е тука уште една година. Времето, Холивуд и глобализацијата ја шират оваа англосаксонска традиција низ целиот свет да се меша со различни култури, создавајќи забава во која натприродното, стравот, смртта, костумите и желбата за забава се вообичаени.

Секоја земја го слави Ноќта на вештерките на различен начин, па доколку имате можност да патувате на мостот „Сите светци“, ве советуваме да го погледнете следниот пост бидејќи ќе најдете таму 5 вознемирувачки дестинации да поминете Ноќ на вештерките на смртта и, пред сè, ретки.

Париз

катакомби-Париз

Градот на loveубовта нè повикува да поминеме застрашувачка ноќ во катакомбите во Париз по повод Ноќта на вештерките. Нејзините водачи дизајнираа активност за да направат да се чувствуваме многу исплашени ноќта на мртвите.

Катакомбите во Париз формираат мрежа на тунели кои служат како гробишта за илјадници и илјадници луѓе. Се проценува дека смртните остатоци од најмалку шест милиони се закопани во повеќе од 300 километри тунели што ги сочинуваат.

Во минатото овие тунели беа познати како каменоломи во Париз, бидејќи тука беше извлечен варовникот неопходен за изградба на добар дел од спомениците на француската престолнина.

Во XNUMX век беше одлучено да се преместат сите коски што лежеа на гробиштата на невините тука од јавни здравствени причини. Така се појавија катакомбите.

На прв поглед, катакомбите во Париз се морничаво место бидејќи се полни со човечки коски и черепи. Сепак, овие се поставени формирајќи многу впечатливи уметнички структури.

Ако размислувате да направите бегство во Париз за време на Ноќта на вештерките, ве советуваме да ги посетите катакомбите за да направите поинаков план за време на вашиот престој. Тие се наоѓаат на полковникот Авенида дел Анри Рои-Тангуј, 1. Цената на општиот прием е 10 евра, а часовите се продолжуваат по повод овој празник до 20:00 часот.

Xochimilco

Исла-Мунекас-Мексико

Островот на куклите во Мексико е застрашувачко и место кое изгледа како прогонувачко и е популарно кај туристите за време на Ноќта на вештерките.

Една кратка прошетка околу островот е доволна за да посакате да побегнете од таму. Причината? Полно е со осакатени и обезглавени кукли чии остатоци се расфрлани на земја постигнувајќи макабре и гаден изглед.

Креаторот на Островот на куклите бил сосед на областа, кој еден ден случајно наишол на труп на девојче кое се удавило во мочуриштето таму.

Некое време подоцна, тој започна да ги слуша невистините стенкања и плачот на девојчето, па преплашен се обидуваше да ги избрка лошите духови од околината населувајќи ја околината со разнишани кукли.

Во денешно време, секој Ноќ на вештерките, многу луѓе одлучуваат да ја поминат ноќта на мртвите на Островот на куклите за да ја тестираат својата храброст и да се обидат да ги слушнат духовите за кои порано зборуваше тој сосед.

Оние кои се заинтересирани да го посетат Островот на куклите Хосимилко, можат да пристигнат со траект од пристаништата Куеманко или Фернандо Селада, јужно од Мексико Сити. Исто така, ако изберете да ги посетите и каналите, турнејата може да трае помеѓу три и четири часа .

Трасмоз

трасмоз

На падините на Монкајо, неколку километри од цистерцискиот манастир Веруела, се наоѓа Трасмоз, град во Сарагоса, познат по тоа што е единствениот екскомунициран град во Шпанија.

Тоа беше тринаесеттиот век кога се случи екскомуникацијата по папски ред. Постојат многу причини што можат да доведат до оваа цел, но се издвојуваат две: фактот дека Арагонската круна му додели одредени права што ја ставаа во поповолна позиција во споредба со останатите општини и дека лажната валута беше кована во нејзиниот замок што ги минираше приходите од Веруела. Сепак, циркулира легенда која вели дека паганските дела и сојузи биле постојана во замокот во тоа време и покрај силната контрола што манастирот Веруела ја извршувал во околината на овој град.

Екскомуникацијата и фактот дека популарниот шпански романтичен поет Густаво Адолфо Бекер бил инспириран од замокот Трасмоз за неговите легенди за вештерството и загатките за време на неговиот престој во манастирот Веруела, помогна во ширењето на славата на градот како проколнато.

Во моментов тука се регистрирани 80 жители и тие не се засегнати од оваа состојба. Уште повеќе, благодарение на овие мрачни приказни стотици туристи го посетуваат Трасмоз секоја година. Градот има музеј посветен на вештерството и секое лето има саем посветен на вештерки, магии и лековити растенија што привлекува многубројни гледачи.

По повод Ноќта на вештерките, Културното здружение „Ел Ембрухо“ обнови дел од античкиот келтски ритуал на ноќта на душите и секој 31 октомври го слави „Светлото на душите“ во кое учествуваат соседите и туристите.

Сан Диего

Mckamey-Манор

Во овој американски град ќе најдете која е веројатно најстрашната хорор куќа на сите времиња. Многу посетители ја опишаа оваа вила како вистински хорор филм во реалниот живот., па ако сте донекаде исплашени Макомеј Манор не е вашето место да го поминете овој Ноќ на вештерките.

Можеби изгледа некако претерано да се биде куќа на терор, но ако ги погледнеме барањата за влез во неа, подобро ќе разбереме на што можат да бидат изложени храбрите што се осмелуваат да стапнат внатре:

Има повеќе од 21 години
Бидете во добра здравствена состојба
Потпишете документ што презема одговорност за физичките последици од стравот.

Не знам за вас, но последните два услови ме направија прилично нелагоден дури и без да можам да го посетам Манокам Мекими. И тоа не е лесна задача затоа што има список на чекање со повеќе од дваесет илјади луѓе. Покрај тоа, само две до четири лица можат да влезат истовремено, така што основачот на оваа атракција, Рас МекКеми, работи напорно со нив за да ги направи Ноќта на вештерките кои никогаш нема да ги заборават.

Но, каква хорор куќа е Мекоми Манор? Очигледно е една од оние што предизвикуваат високо ниво на страв и стрес што принудува многу посетители да го напуштат кругот. Всушност, има многу малку кои успеваат да ја завршат бидејќи турнејата може да трае помеѓу четири и седум часа.

Во текот на целата посета, демонските суштества, зомби, чудовишта и сите видови злобни суштества ќе се појават да му даваат персонал на персоналот низ просториите на куќата, додека искуството се снима на видео со камери.

Лондон

Лондон

На крајот на 1888 век, легендата за Jackек Мевосек е родена во Лондон кога во XNUMX година се појави првиот труп на проститутка во областа Вајтхапел, со што се започнува долг список на злосторства што шират терор во британската престолнина.

Полицијата никогаш не го фатила, но денес стотици луѓе шетаат по неговите траги по улиците на Ист Енд. Маршрутата Jackек Мевосек може да се изврши самостојно или како дел од водена рута што не враќа во времето на Викторија и ни нуди детален приказ за тоа што се случило при посета на местата каде се случиле убиствата.

Мостот „Сите светци“ е одлично време да се избегне Лондон и да се направи поинаков план за Ноќта на вештерките, како што е оваа рута.

Како iosубопитност, не заборавајте да ја посетите „Десетте ellsвона“, стара паб основана во 1752 година и лоцирана на аголот од комерцијалните улици и улиците Фурние, а порано биле посетувани од некои жртви на Jackек. Без сомнение, пиењето пијалок мора да има застрашувачко искуство.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*