5-те најевтини градови во САД

Филаделфија

Постојат многу луѓе кои избегнуваат да патуваат во САД затоа што мислат дека ќе биде прескапо патување или дека нема да стигнат до буџетот за да уживаат во сè. Можеби сте некој што претпочита да патува со ранец и неколку евра во џеб, во овој случај, овој напис е за вас.

Постојат многу градови во САД кои можете да ги посетите и да се забавувате дури и ако имате многу ограничен буџет. Превозот е ефтин и дури можете да најдете економски или бесплатни активности кои се наменети исклучиво за посетители, затоа е идеално затоа што нема да морате да потрошите малку или ништо за да уживате во одморите во овие градови на Соединетите држави.

Значи, ако размислувате да одите во Северна Америка за да ги откриете нејзините чуда и исто така да се ставите на тест да го научите светот дека е можно да се оди без да се трошат премногу пари, тогаш продолжете да читате затоа што ќе ве интересира да ги знаете овие градови ... забележи!  

Филаделфија

Сигурно кога ќе го прочитате името на овој град ќе ви падне на ум многу познат филм на актерот Том Хенкс, но покрај тоа, тој исто така ќе почне да ви паѓа на памет затоа што тоа е град кој може да ви донесе многу без да мора да потрошите премногу пари.

Овој град го ставив на највисоката листа затоа што е одличен град за посета со малку пари и во Филаделфија можете да направите многу работи бесплатно. Локалитетите од историски интерес не наплатуваат влез. Се чини неверојатно, бидејќи ќе бидете навикнати да живеете во земја која скоро ви наплаќа за дишење, но во овој случај ќе можете да уживате во следниве места со историски интерес како што се:

 • Liвоното на слободата
 • Сала за независност
 • Прва банка на Америка
 • Храмот на масоните
 • Градско собрание
 • Музејот Роден
 • Музеј на уметност
 • Музејот Едгар Алан По
 • Долго итн ...

Покрај тоа, како да не е доволно, можете да најдете места за спиење како хостели и хотели по најповолни цени со многу погодности.

Лас Вегас

Лас Вегас

Лас Вегас не е само местото каде што многу луѓе ќе се венчаат за да прослават нетипична венчавка - се чини дека веќе стана класика - туку и тоа е рај за оние со малку пари. Постојат многу луѓе кои мислат дека ако заминат во Лас Вегас со малку пари ќе се извлечат од него многу благодарение на казината и коцкарските куќи што постојат таму. Но, реалноста е дека коцкањето никогаш не е добар избор за да бидете сигурни пари, па затоа ако имате низок буџет, најдобро е да не одите во близина на коцкарските куќи затоа што тогаш ризикувате да останете без ништо.

Но, во Лас Вегас можете да најдете многу зделки за хотели, ефтини оброци и активности со ниска цена или за ограничен буџет.. Тоа е град кој никогаш не спие, а светлата се секогаш вклучени и дека секогаш можете да уживате во одлични прошетки по пристапни цени како што се:

 • Гондолите на Венецијанецот
 • Спортската слава
 • Аквариумот солена вода Силвертон
 • Чоколадната фонтана во Белаџо
 • Казината со коцкање секој ден - но запомнете што ви велам во горните редови.

Вашингтон

Вашинтон Д.Ц.

Ако ви се допаѓа историја, ова место е идеално за вас бидејќи е едно од најисториските места за посета. Повеќето музеи во Вашингтон Д.Ц. Тие имаат бесплатен влез за да можете да уживате во целиот нејзин сјај без да мора да го вадите паричникот.

Пример за бесплатни музеи се:

 • Смитсонијан
 • Гробишта во Арлингтон
 • Ла Каза Бланка
 • Меморијалот на Линколн
 • Меморијалот на Виетнам
 • Националниот арборетум
 • Поморскиот музеј
 • Меѓу многу други што ќе ја направат вашата посета вредна.

Покрај тоа, како тоа да не е доволно, во лето обично има многу концерти и настани на отворено кои исто така се бесплатни. Во овој град забавата е загарантирана без да мора да потрошите пари, што повеќе би можеле да побарате?

Балтимор

Балтимор

На четврто место можеме да го најдеме градот Балтимор. Овој град има многу историја и ви овозможува и бесплатно да го запознаете за да ги проширите знаењата и да бидете поблиску до познавање на градот што го посетувате.

Покрај тоа, можете да најдете и бесплатни активности како што се:

 • Искачете се до споменикот во Вашингтон
 • Посетете ја Тумбра на Едгар Алан По
 • Посетете го Форт Мченри
 • Прошетајте низ живописната Мала Италија - која, патем, ќе ја обожавате.

Орландо

Орландо

Не е лага ако ви кажам дека Орландо не е еден од најпопуларните градови за домашен туризам во САД, туку наместо тоа е за странски туризам. Постојат многу туристи кои се заинтересирани да го знаат овој град кој е полн со изненадувања за неговите посетители. Понатаму, тој е ефтин град, затоа нема да мора да го гребете џебот премногу за да можете да уживате во сè што ве чека.

Иако е вистина дека ако одите во Дизни или познатиот Универзал тие не се ефтини места, има многу други поевтини работи што можете да ги направите за да уживате во вашите ефтини одмори во Орландо. Дали ви требаат неколку примери за да можете да уживате во ефтиниот град? Цел:

 • Ролери по прекрасното крајбрежје на Орландо
 • Посетете го Центарот за имагинација на Лего
 • Одете во музејот Рипли
 • Посетете го Центарот за наука
 • Запознајте се со Музејот на возови и тролејбуси

Како што видовте, постојат многу планови што можете да ги направите во овие пет прекрасни градови што можете да ги најдете во САД. Од оваа причина, ако сакате да одите во Северна Америка, но сакате да заработите со буџет, изберете еден-или неколку- од градовите што ги споменав, така што вашите одмори, покрај тоа што се совршени, се ефтини.

Ако одлучите да посетите некој од овие градови со буџет, не двоумете се да ни кажете за вашето искуство и кажете ни кои се најевтините места и кои биле оние кои најмногу ви се допаднале.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Винсент dijo

  Одлично, ова е само она што го барав. Вистината е дека за оние од нас кои сакаат да видат многу работи со малку пари, овие предмети се златни.