5 шармантни градови во Рија Баиксас од Галиција

Камбадос

на Галициски Риас Баиксас Тие се многу туристичко место, област со многу шарм што прима се повеќе посетители. Затоа не треба да се фокусираме само на нивните градови, туку и на оние мали градови кои имаат одлична личност и кои се мал скапоцен камен за откривање.

Денес ќе видиме пет шармантни градови во галициски Риас Баиксас, градови што не треба да се пропуштаат. Лесно можеме да ги видиме, на маршрута со автомобил што не носи од едно до друго место, да се одмориме во најубавите области и да уживаме на плажите и крајбрежјето. Најдобро време е несомнено лето, кога времето е добро.

О Гроув

О Гроув

Започнуваме со едно од најшармантните рибарски села, иако секако сите имаат нешто посебно. О Гроув е тивок град кој во лето се исполнува со туристи кои сакаат да ги знаат нејзините плажи и особено својата гастрономија. Ако можеме да сториме нешто во овој град, тоа е да пробаме богата морска храна во неговите ресторани, но и да прошетаме низ неговите улици и да уживаме во прекрасното пристаниште, каде се одвива риболовната активност. Покрај градот има мали плажи, но без сомнение најпозната е онаа што ја дели со Сансенксо. Ние се однесуваме на Плажа Ла Ланзада, место за сурфање, пливање и уживање во погледот на островот Онс.

Во лето е можно да се фати дел од туристички катамарани во градот да ја видат околината или да одат во Онс да го поминат денот. Може да се совпадне и со познатиот фестивал на морски плодови, на кој се прават сите видови предјадења и морски плодови што јавноста може да ги проба со одлични цени.

Виланова де Аруса

Виланова де Аруса

Vilagarcía de Arousa може да биде поголема и понаселена, но шармот на малото гратче Vilanova de Arousa е уникатен. Град кој се наоѓа во близина на Ила де Аруса, среде устието и има голема риболовна активност. Во зависност од денот можеме да видиме како работници од школки работат во областа, и уживајте во крајбрежните предели во овој мал и тивок град, подалеку од масовниот туризам. Во близина можете да го најдете Музејот на куќа Вале Инклан, како и Пазо де Баион. Од гледна точка на Монте Лобеира, можете да имате прекрасен поглед на областа.

Камбадос

Санта Марижа де Дозо

Лулка на познатото вино Албаришо е многу повеќе од лозја. Иако овој град е познат по своите вина со ознака на потеклото и по свеченостите кои имаат врска со нив, вистината е дека тој е друг град кој нуди посебни места за гледање и тивок начин на живот. Во Камбадос првото нешто што ќе размислиме е дегустација на нивните вина, нешто што можеме лесно да го направиме. Тешката работа ќе биде да изберете само еден, или изберете ја винаријата што сакаме да ја посетиме. Во многу од нив има дегустации и се зборува за производство на вино.

Но, Камбадос е многу повеќе. Тоа е исто така село во кое може да се најдат различни историски места. На Кула Сан Садурнињо Се наоѓа на мал остров и не е ништо друго освен остатоци од стара средновековна тврдина. Енклавата е од голема убавина, па затоа ќе ја искористиме за да направиме прекрасни фотографии. Урнатините на Санта Марижа де Дозо, каде се наоѓаат градските гробишта, е уште една што мора да се види. Ова се остатоци од готска црква од XNUMX век, кои му даваат уникатен шарм на овој простор.

Комбаро

Комбаро

Комбаро е еден од накитот на Риас Баиксас, што изненадува се повеќе и повеќе луѓе. Тоа е многу посебен град, за кој може да се каже дека е единствен, па затоа дефинитивно треба да се најде на списокот на места за посета во оваа област. Овој град е морнар и покажува, со мали чамци во боја закотвени во областа. Но, исто така е пријатно, како да запрело на време, со мали и тесни улици со мирис на море и со ресторани кои изненадуваат со вкусни јадења од традиционалната галициска кујна. Амбарите покрај водата се несомнено дел од сликата за овој град, кој се в inубува во секој што поминува низ него.

Ила де Аруса

Ила де Аруса

Одиме со град кој до осумдесеттите години беше достапен само преку море, Ила де Аруса. Со изградбата на мостот што го поврзува островот со Полуостровот, туризмот и активностите во областа се зголемија многу. Во секој случај, сè уште се соочуваме со место каде што се гледа дека главната активност има врска со морето. Типична е сликата на чамците и малите чамци во областа на пристаништето. На овој остров можете да ја посетите Природен парк Кареирон, место каде што ќе најдеме мали заливи и природни места со голема убавина, сите со позадината на утоките.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*