6 европски дестинации на плажа за да избегате

Санторини

Продолжуваме среде зима, со студени и дождливи денови, но тоа не значи дека треба да ја чуваме летната облека, бидејќи секогаш имаме можност да правиме планови за бегство на некои од овие Европски дестинации на плажа. Острови со одлична клима, плажи со тиркизна вода и места за уживање во лето однапред е она што многумина од нас го посакуваат за мало патување.

Овие шест европски дестинации на плажа Тие не се многу далеку, и тие се идеални места во кои можеме да најдеме прекрасни заливи, познати плажи и многу повеќе за да се забавуваме. Ако сте сакале да се вратите на сонцето и да уживате во некоја топлина среде зима, проверете ги овие одлични дестинации.

Тенерифе

Тенерифе

Една од најпознатите плажи во Тенерифе се оние од Ел Медано и Ла Техита, придружуван од Црвената планина. Место за спортови на вода, за нудизам или пешачење по таа планина. Но, во Тенерифе има многу други плажи долж нејзиниот брег, од север до југ. Плажа Бенихо, идеална за гледање на зајдисонце, плажа Гаражона, покрај карпа и со тежок пристап, или плажа Болуло, со семејна атмосфера. Покрај тоа, овој остров ужива во одлична клима во текот на целата година, така што секогаш ќе најдеме простор за уживање во моменти на плажа. Во него исто така можеме да направиме екскурзија до познатата Теиде, лоцирана во центарот на островот.

Мајорка

Мајорка

Мајорка е во медитеранската област, но нема толку голема клима како Канарските острови. Времето кога вообичаено го посетувате овој остров е во лето, иако во текот на пролетта веќе наоѓаме сезони со совршено време за одење на плажа, со што се избегнуваат гужвите типични за летото. Мајорка се издвојува по одличните плажи, но исто така и многу заливи, некои од нив се мали и малку познати, па вреди да се вложи во потрага по нив. Некои од најпознатите се Кала Варке во Манакор и близу Порто Кристо, Кала Мондраго во Сантаниј, плажата Форментор во Поленца или Ес Тренц во Кампос. Она што ги дефинира сите овие плажи е несомнено нејзините прекрасни кристални води со висок квалитет.

Дубровник

Дубровник

Водите на Јадранското Море се издвојуваат по тоа што се едни од најчистите и затоа неговите плажи се идеални за уживање во утешна бања. Еден од најпрометните и популарна е онаа во Бањекако што е веднаш до за walиданиот град. Тоа е урбана и вештачка плажа, полна со луѓе, но секако дека е многу централна. Друга плажа близу до градот, но помалку гужва е Свети Јаков, залив до кој се стигнува по скалила. Велики Зал е оддалечен околу 30 километри од градот и е плажа со ситен песок и прекрасна природна средина со многу вегетација. Буза е уште една curубопитна плажа, што е нешто поразлично од она на што сме навикнале, бидејќи има камени скали каде може да се сончате.

Миконос

Миконос

Миконос е уште едно од оние места од соништата за одење на одмор. Грчки остров со голема убавина што стана многу туристичко место. Има многу плажи, а некои од најпознатите се, на пример, Супер рај, популарна плажа со празнична и пријателска геј атмосфера. Во рајска плажа можете да уживате во природна средина и пријатна просторија, на само неколку километри од Кора. Агиос Јоанис е плажа опкружена со хотели и многу популарна, во близина на Агиос Стефанос, друга плажа која е доста туристичка. Плажата Аграри е потивка, опкружена со места каде што можете да пробате регионални јадења.

Сардинија

Сардинија

Сардинија се издвојува пред сè по своите безброј плажи, места во медитерански стил каде можете да уживате во добар одмор. Постојат различни брегови и важни плажи на секоја од нив, иако ние ќе ви кажеме кои се едни од најважните. Кала Голорице Таа е една од нив, бидејќи важи за една од најубавите во Италија, со кристално чисти води и природна средина. Су udeудеу, на југот на островот е уште една прекрасна плажа со тиркизни води и природна средина со дини. Ако сакаме урбана плажа, го имаме Сан ovanовани во Алгеро. Меѓу најнеобичните е Спијаџи Роса, со розов песок, на островот Магдалена.

Корзика

Европски дестинации

Ова е уште еден остров каде што е тешко да се изберат плажите за посета, бидејќи има многу и многу убави. Плажата Ароне е за убителите на природата, како и во дива околина, во близина на заливот на Порто. Рондинара е чудна плажа во форма на потковица и бел песок. Салеција е идеално место за уживање во друштво на крави кои се одмораат во близина на плажата, со навистина изненадувачка слика за туристите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*