6 причини за крстарење со деца

Крсторо

Крстарењата се опција за одмор како и секоја друга. Сепак, за многу луѓе патувањето по море е синоним за луксуз, но во последно време моделот значително се промени. Со широк спектар на активности за одмор и можност за посета на неколку дестинации во исто време на брод полн со погодности, се повеќе и повеќе патници престануваат да гледаат крстарења како нешто премногу луксузно надвор од нивниот дофат и дури се осмелуваат да го направат ова семејно патување.

На крајот на краиштата, поморскиот туризам не опадна за време на кризата. Во последните осум години тој порасна за 49% според податоците на CLIA, што го припишува на помлада и попривлечна понуда. На овој начин, крстарењата организираат активности за сите возрасти, така што сите патници уживаат на бродот. Исто така деца, кои можат да поминат убаво во водните паркови со џиновски слајдови, да присуствуваат на детски претстави и да прават ексклузивни активности за нив.

Во 2015 година имаше 8,44 милиони луѓе кои се качија на крстарење во едно од 46-те шпански пристаништа (3% повеќе отколку во 2014 година), иако Министерството за јавни работи очекува дека оваа бројка ќе биде надмината во 2016 година. Дали ќе бидете вашето семејство и од нив? Еве неколку причини зошто треба да одите на крстарење во друштво на најмалите.

 

крстарење-деца

Уникатно искуство

Децата веројатно не се навикнати на возење со брод како во автобус или авион. Посета на различни земји додека патувате на брод е уникатно искуство каде што ќе можат да размислуваат за морето во сиот свој сјај и неизмерност, да знаат каков е животот на брод и да живеат многу посебна авантура што ќе ја паметат цел живот.

Секој ден на ново место

Патувањето на брод за крстарење е ништо друго освен монотоно. Childrenе биде невозможно за децата да се досадуваат со оглед на сите активности што можат да ги направат таму заедно со аниматорите и другите деца на нивна возраст. Патувањето помеѓу пристаништата нема да биде мачно за нив, па затоа тие нема да го прашуваат толку типично „кога ќе пристигнеме?“ Фраза цело време. Наместо токму спротивното, времето ќе одмине.

Покрај тоа, крстарењето ќе им овозможи да познаваат многу градови во различни земји и да прават забавни екскурзии. Тие ќе откријат неверојатни места кои ќе привлечат големо внимание, со оглед на тоа што секој ден се разликува од различна авантура.

Кога станува збор за екскурзии на различни размери на крстарењето, постојат две опции. Првиот е да ги подготвиме сами и второ е да ги искористиме екскурзиите организирани од бродот. Во вториот случај, мора да ги резервирате или преку Интернет или по пристигнување на бродот.

Крстарски брод Фред Олсен

Збогум за носење багаж и деца

Патувањето со деца понекогаш може да биде мака кога е закажано патување до различни дестинации бидејќи треба да носите куфери, играчки и колички, без да ги изгубите од вид најмалите.

На крстарење, сè е поедноставено бидејќи багажот се чекира на пристаништето, а екипажот се грижи да го дистрибуира низ кабините. Потоа, на секое место каде што е приклучен бродот, доволно е да ги понесете најважните работи за да ја посетите.

Eatе јадете сито

Хранењето на децата за време на патувањето честопати ги загрижува родителите. Тешко е да се комбинира разновидна и здрава исхрана кога не ги познавате рестораните во некој град, децата се уморни од преселување од тука до таму или не даваат можности при избор на јадење од менито.

На крстарење, овие проблеми имаат лесно решение бидејќи има буфети каде што можете да ги најдете практично сите јадења што можеме да ги замислиме. Покрај тоа, тие имаат азиски, италијански, американски или гурмански ресторани кои ја комплетираат понудата за да ги задоволат вкусовите на сите членови на семејството.

Крстарење по базен

Слобода за родителите и забава за децата

Повеќето крстарења имаат детско катче каде децата се надгледуваат постојано од квалификуван персонал, така што тие можат да се забавуваат во безбедна средина за поголем мир и слобода на родителите. Покрај тоа, кога се качуваат тие ќе добијат безбедносни нараквици и родителите можат да изнајмат пејџер уреди или телефони ДЕКТ за мало дополнително полнење за да можете да бидете во контакт постојано.

На овој начин децата можат да имаат свој социјален живот. Создадете нови пријатели во безбедна средина и уживајте во незаборавниот одмор. Од своја страна, Возрасните, исто така, ќе можат сами да уживаат во посебни моменти, со спокојство да знаат дека нивните деца се во безбедна средина и да поминат најдобро време.

Децата не плаќаат

На многу крстарења, сите деца кои споделуваат кабина со своите родители патуваат бесплатно. Што значи заштеда на нотка на одмор. Така, секој може да ужива во патување за помалку пари, без стрес и да ги истражува најинтересните места на планетата од морето.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*