7 од најдобрите плажи во јужна Италија

Кала Роса

Кога ќе пристигне убавото време, веќе се чувствуваме како плажа, а бидејќи оние во нашата област се веќе познати, сакаме да сонуваме за други плажи со интересни дестинации. Како 7 најдобри плажи во јужна Италија. Во Италија нема да недостасуваат прекрасни и оригинални плажи, со Средоземното Море во позадина и со завидно време.

Забележете ги овие плажи, иако сигурно имаме многу други. Тие се само неколку познати брегови на песок, но италијански брег а островите се полни со плажи кои вреди да се изгубат. Засега ќе видиме рангирање на седум плажи што би сакале да ги посетиме денес за да уживаме во таа медитеранска клима.

Скала деи Турки во Агриџенто, Сицилија

Скала деи Турки

Започнуваме со една од најпопуларните од сите, позната по оние бели карпи извајани од плимата и ветерот, кои создадоа необични форми, како да се скали. Вашето име, „Скалило на Турците“ Потекнува од овие карпи и дека ова било место засолниште за турските пирати пред многу векови. Тоа е на брегот на Реалмонте, во провинцијата Агриџенто. Има фин песок и чисти води за капење, а седечкиот варовник на карпите ги тера да ја имаат таа прекрасна бела боја за разлика од морето. Сега пиратите веќе не се засолнуваат во неа, но секако вреди да се помине време криејќи се на оваа плажа, лежејќи на карпите или на песок.

Марина Пикола во Капри

Марина Пикола

Кога зборуваме за Капри, се сеќаваме дека овој остров беше засолниште на Пабло Неруда, но исто така и на големите Холивудски starsвезди од 50-тите години на минатиот век, кој го најде совршениот рај на овој мал остров. Значи, не можевме да пропуштиме во нашите редови плажа лоцирана на овој прекрасен остров, анти-папарацо засолниште за познати личности од друга ера. Денес е сè уште престижно место, иако не толку многу како пред неколку децении, но сепак го пренесува истиот шарм. Марина Пикола е во регионот Кампанија. Мал залив заштитен со камен wallид со поглед на карпите што се наоѓаат пред крајбрежјето. Постојат неколку начини да се стигне таму, но најпопуларниот и оригиналниот е преку Крупп, скала по ликвидација.

Марина dell'Isola во Тропеа, Калабрија

Марина Исола

La Marina dell'Isola се издвојува по своите карпести формации и по тоа што е урбана плажа, но е сон. Во провинцијата Вибо Валентија, во Тропеа, Калабрија, дали е оваа одлична плажа, сместена помеѓу „Исола Бела“ и „Плаја де ла Ротонда“. Се издвојува по големата карпа што влегува во морето и ја одделува плажата, каде се наоѓа црквата Санта Марија де ла Исла, старо светилиште на Бенедиктинците. Во исто време кога уживаме во прекрасната плажа, можеме да уживаме во градот Тропеа, чии куќи гледаат на карпа и каде можеме да ја видиме нејзината катедрала од романско потекло.

Spiaggia dei Conigli во Лампедуза, Сицилија

Spiaggia dei Conigli

Ова е „Плажа на зајаците“ ако го преведеме неговото име, во Лампедуза. Своето име го должи на островот пред него, Исола деи Конигли, и се смета за една од најубавите плажи во светот. И, секако, мора да биде затоа што е девствено место со голема убавина, со кристално чисти води. Мора да се каже дека за да стигнете таму треба да пешачите малку по патека и дека во лето обично е многу гужва. На крајот на летото можеме да видиме дури и желка во областа, ако имаме среќа.

Кала Роса на островот Фавињана, Сицилија

Кала Роса

Оваа Кала Роса припаѓа на природен резерват на островите Егади, на островот Фавињана. Место каде некогаш се вршеше вадење на каменолом, а кое сега е многу туристичка област. Сега се истакнува по своите неверојатни чисти води, со тиркизни и сини тонови на огромна површина за капење или нуркање. Околниот природен пејзаж каде што можете да прошетате и карпестите формации ја комплетираат понудата на оваа интересна и убава плажа.

Баја делле Загаре во Гаргано, Пуliaа

Баја дела Загаро

Се наоѓа во Национален парк Гаргано ќе го најдете овој залив. Во овој залив се издвојуваат неколку работи, а тоа е дека тоа е прилично убаво природно место со див изглед, кое, сепак, е веќе по туристичко отколку во минатото, и има чадори на плажа и некои услуги. Се издвојува по мирисот на цвет од портокал и исто така по карпестите формации среде море, кои се формирани од ерозија на вода и воздух, нешто што нè потсетува на плажите како Лас Катедралес во Луго, Шпанија.

Кала Спиноза во Санта Тереза ​​Галура, Сардинија

Кала Спиноза

Во градот Капо Теста ќе ја најдете Кала Спиноса, плажа до која се стигнуваат по патеки кои се малку стрмни. Добрата работа кај овој мал залив е тоа што не секој е подготвен да вложи напор да дојде до него, но секако вреди да уживаме во тие чисти води.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*