8 места во светот забранети за жени

Хаџи Али Даргах

Низ историјата, за жал, жените биле дискриминирани поради нивниот пол и покрај фактот што се направени многу напредувања во однос на еднаквоста во светот, во моментов има неколку места каде што на жените им е забрането да посетуваат поради нивната религиозна или религиозна природа. спорт, меѓу другите причини. Тешко е да се поверува но тоа е вистина.

Во следниот пост ќе посетиме некои од оние места каде што и денес жените не се добредојдени и мораат да се држат настрана за да не им пречат на другите или за нивното здравје. 

Светилиштето Хаџи Али Даргах во Индија

Mosамијата Хаџи Али Даргах е едно од најсимболичните места во Бомбај и привлекува илјадници посетители секоја недела, но жените имаат забрана за пристап до гробниците од страна на жените бидејќи се смета за голем грев. Всушност, постојат знаци кои експлицитно забрануваат влез на жени.

Од 2011 година, фондацијата што управува со светилиштето им забранува влез во оваа џамија, во која посетуваат муслимани, хиндуси и туристи. Една од причините дадена за да се спречи нивното поминување е тоа што тие можат да бидат во деновите на менструацијата, што е чест аргумент во устата на конзервативните религиозни лица за да се спречи пристапот до свети места.

Hajамијата Хаџи Али Даргах се наоѓа на остров достапен при мала плима. Изграден е во 1431 година во спомен на богат трговец кој ги напуштил своите средства за аџилак во Мека.

Планина Омин

Планината Омин во Јапонија

Во 2004 година, планината Омин беше прогласена за светско наследство од УНЕСКО, но нејзиниот пристап е забранет и за жени. Причината е што нејзината убавина може да го одвлече вниманието на аџиите на пат кон аскетизам и длабока медитација. 

Храмот на врвот на планината е седиштето на верниците на Шугендо во јапонскиот будизам. За време на периодот Хејан (795-1185), аџилак патот Шугендо станал многу популарен и, според легендата, аџиите кои ги прекршиле правилата или покажале малку вера биле обесени од глуждовите над карпа.

На жените им беше забранет пристап до целата аџилак патека до 70-тите и сè уште има области на патеката каде што жените не можат да стапнат.

Одамна се правеа обиди за борба против оваа забрана, но без успех. Поддржувачите тврдат дека тоа е традиција стара 1.300 години и велат дека сексуалната поделба не е иста како и дискриминацијата. Сепак, именувањето на планината Омин како светско наследство од страна на УНЕСКО, критичарите го сметаа за меѓународно одобрување на оваа забрана.

Воден парк Галакси во Германија

Германскиот е aубопитен случај. Овој воден парк е еден од најголемите во Европа и им забранува на жените главна атракција: слајдот Х-Треме Фасер. Причината е што при лизгање надолу, се постигнуваат брзини повеќе од 100 км на час и неколку жени пријавиле дека доживеале непријатност во нивните гениталии откако завршиле со неговата употреба. Неверојатно, но вистинито.

Света Гора

Света Гора во Грција

Во XNUMX век, византискиот император им забранил на жените пристап до светата област на Света Гора за да не ги искушат монасите што живееле таму. Оваа планина се наоѓа на еден од трите полуострова што го сочинуваат Халкидики, каде што живеат руски православни монаси околу илјада години.

Ова место е прогласено за светско наследство од страна на УНЕСКО во 1998 година, но од 40.000 посетители што ги прима годишно, ниту една не е жена бидејќи мора да се држат настрана, најмалку 500 метри од ова место. Тие дури не можат да пристапат со специјална дозвола што мора да се побара однапред за да се види Света Гора.

Но, ова не е сè, според старата регулатива, ниту женските животни не можат да стапнат на нивната почва. Единствен исклучок се мачките, бидејќи тие се корисни за монасите да ловат глодари.

Клубови на господа во Италија

Во оваа европска земја се проценува дека има околу 40 клуба каде се среќаваат политичари, тајкуни и бизнисмени за да разговараат за бизнисот и економијата. Сепак, жените не можат да се вклучат во нивните дискусии затоа што не им е дозволено да влегуваат.

Нешто слично се случува и во Баскија и гастрономските друштва и во некои кафеониони на грчките острови. Womenените не смеат во овие традиционални кафулиња и често се полни со мажи што играат карти или зборуваат.

Саудиска арабија

Во оваа земја практично сите јавни места се забранети за жени, освен ако не се придружени од маж. Толку едноставно и толку вознемирувачко.

Музеј Те Папа

Музеј Те Папа во Нов Зеланд

Во салите на музејот Те Папа сали се прави патување низ историјата на Нов Зеланд низ повеќе од 25.000 XNUMX предмети, меѓу кои се издвојува големиот број фустани и фотографии.

Во овој случај, се чини дека забраната за влез на жени не е тотална, туку за бремени жени или за оние кои го имаат правилото. Очигледно, според верувањата на некои религии што се практикуваат во таа област, во тие денови жените се сметаат за „нечисти“. Сега, како музејот ќе провери кои посетители имаат менструација?

Плажа Млимаџи на Коморовите острови

Оваа плажа е на Коморовите острови и иако во принцип секој можеше да пристапи до оваа страница, се чини дека во последно време властите забрануваа влез на жени поради притисокот што го вршеа некои верски водачи во областа.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*