8 лизгалишта за уживање во уметничко лизгање во Мадрид за Божиќ

Овој Божиќ многу семејства се обидуваат да ги искористат празниците на нивните малечки за да направат заеднички забави и различни планови. И што е повеќе Божиќ од уметничко лизгање?

Како и секоја година, Мадрид инсталира неколку лизгалишта во различни делови на градот за оние кои сакаат да уживаат во Божиќниот ден на спортување на отворено. Сепак, има и неколку патеки отворени во текот на целата година. Како новина, програмирани се воведни курсеви за да можат малите да добијат вкус за лизгање.

Галерија со кристали Сибелес Палас

CentroCentro Cibeles станува идеално место за уживање во уметничко лизгање на неговото лизгалиште кое се наоѓа во Кристалната галерија на зградата. За време на Божиќ 2017 година, секој што сака може да оди на Плаза де Сибелес во Мадрид за да се лизне по својата патека од 400 м2 покрај големата елка.

CentroCentro Cibeles исто така ќе биде домаќин на обемна програма за раскажување приказни и креативни работилници. Во меѓувреме, старите лица ќе можат да се одморат и да ја вратат силата во кафетеријата во галеријата Кристал.

Влезот на оваа лизгалиште чини 6 евра за изнајмување на опремата и околу 30 минути лизгање. Е работи од 21 декември до 5 јануари.

Лизгалиште на Колумбос

Две лизгалишта од 300 м2 се инсталирани на иконата Плаза де Колон во Мадрид. И двајцата се инспирирани од добро познатите лизгалишта во центарот Рокфелер во Newујорк или лизгалиштето во Музејот на природната историја.

Влезот на ова лизгалиште кое се наоѓа во Градините Дискавери е бесплатен и тие дури нудат можност за добивање курсеви за воведно лизгање. Помеѓу 14 декември и 7 јануари можете да уживате во еден ден на отворено со целото семејство во срцето на Мадрид.

 

Лизгалиште на вила де Валекас

Овој кварт во Мадрид, овој Божиќ, исто така, го отвори своето лизгалиште, кое се наоѓа на Пасео Федерико Гарсија Лорка и има 104 м2. Покрај него, инсталиран е штанд за читање за да се промовира оваа забавна навика кај децата со иницијативата „Лизгање на букви“. Штандот има повеќе од 1.500 книги дистрибуирани на повеќе од 90 м2 со низа најразновидни во однос на книжевните жанрови. Откако ќе заврши Божиќ, сите тие книги ќе бидат донирани во градските народни библиотеки.

Влезот за лизгалиштето Вила де Валекас е бесплатен и тој ќе остане отворен од 1 декември до 8 јануари.

Лизгалиште на Викалваро

На саемите во Викалваро, овој Божиќ е поставена лизгалиште кое ќе ги воодушеви децата и родителите, бидејќи е бесплатно. Покрај тоа, како лизгалиштето Колон во Викалваро, тие нудат воведни курсеви за лизгање на мраз. Оние кои сакаат да дојдат и да се обидат, можат да го сторат тоа помеѓу 11 декември и 7 јануари.

Лизгалиште на плоштадот Плаза де ла Луна

Во центарот на Мадрид, веднаш до Гран Виа, се наоѓа лизгалиштето Плаза де ла Луна. Едночасовниот билет чини 5 евра, освен во сабота, недела и празници, кој чини 7,50 евра. За лизгање потребно е да се користат ракавици, кои се продаваат на самата патека за две евра. Лизгалиштето Плаза де ла Луна ќе биде отворено во текот на Божиќ помеѓу 10 и 22 часот.

Лизгалиште на парк Берлин парк

Помеѓу 9 декември и 7 јануари, овој парк во Мадрид ќе биде домаќин на лизгалиште од 200 м2 за секој што сака да ужива да се занимава со спорт овие празници. Во текот на неделата, билетот е со цена од 5 евра, додека викендот чини 7,50 евра, а изнајмувањето на лизгалки е вклучено во цената.

Соништа од ледена палата

Сместено во огромен трговски центар, ова лизгалиште е отворено цела година и е совршено за хокеј, уметничко лизгање, приредување роденден или забава по лизгање. Има димензии од 1800 м2. За лизгање потребно е да се носат нараквици, а влезот чини од 7,50 до 15,50 евра во зависност од часовите или ако сакаме да ги изнајмиме лизгалките.

Лизгалиште на Леганес

Со своите 1450 м2, ова лизгалиште е едно од најголемите во Мадрид за лизгање. Отворен е преку целата година и има особеност што тие нудат часови по уметничко лизгање. Цените на билетите се околу 6,50 или 7,50 евра во зависност од денот и времето.

Ова се дел од лизгалиштата за лизгање за време на Божиќ, кои постојат во Мадрид. Кој е вашиот омилен за лизгање за време на празниците?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*