8 работи што треба да ги видите и да ги направите во Амстердам

Канали во Амстердам

Амстердам Тоа е многу модерен град, во кој можете да најдете уникатни места, и без сомнение е една од најинтересните посети на еден европски град. Ние не само што ќе ги видиме неговите познати канали, поради што е позната како Венеција на Северот, туку исто така ќе видиме и такви познати и необични места како округот Црвена светлина или кафулињата.

Ако ова е една од дестинациите што ја чекате, време е да направите a наведете ги работите што треба да ги видите и направете кога ќе стигнете до Амстердам. Секогаш е добро да бидеме многу јасни за тоа што сакаме да видиме за да ги искористиме деновите што ги поминуваме во градовите или дестинациите што ги избравме. Takeе разгледаме ли Амстердам?

Област на црвено светло

Област на црвено светло во Амстердам

Во Холандија проституцијата е легална од 1911 година, и постои одредена традиција во која проститутките се гледаат зад излозите како тврдење. Ова место не само што стана место за аџилак за оние што бараат друштво, туку и за туристите привлечени од славата на оваа населба и од тоа колку е чудно.

Seeе видиме една целина населба полна со црвени светла неон, светло осветлен Најдоброто шоу несомнено се случува навечер, кога можете да ги видите оние прозорци што ги изненадуваат туристите. Се наоѓа во историското подрачје на градот и ова е едно од најстарите занаети што постојат. Тоа е област со многу туризам и е безбедна дури и ноќе.

Канали

Канали во Амстердам

Градот има околу 75 километри канали преминал со стотици мостови и со исто толку домашни чамци. Трите најпознати канали се Принсенграхт, Кејзерсграт и Херенграхт. Тоа е најдоброто место за да се направат типични фотографии од Амстердам покрај каналите. Покрај тоа, можно е да се патува со брод низ овие канали, гледајќи го градот на поинаков начин, со вклучени вечери или оброци.

Rijksmuseum во Амстердам

националниот музеј

Ова е главниот музеј на градот, а во него ќе ги најдеме најдобрите дела од т.н. холандско златно доба во уметноста. Има седум милиони дела, така што ќе биде невозможно да се види сè, но она што не треба да го пропуштите се слики толку познати „Ноќната стража“ на Рембрант или „Млекарката“ од Вермер. Друг музеј што треба да го посетите ако сте во Амстердам е музејот Ван Гог со повеќе од 200 оригинални дела на познатиот холандски сликар.

Оуд Керк и uиве Керк

Стара црква во Амстердам

Тоа е да се каже, Стара црква и Нова црква. На Старата црква датира од XIV век и тоа е најстарата зграда во градот. Тоа е во областа на Црвената светлина, па можете да ја искористите посетата. Внатре, се издвојуваат прекрасните витражи и главниот орган. Новата црква е на плоштадот Дам, во срцето на градот во неговата историска област. Тоа е прекрасна зграда од XNUMX век, иако внатре е помалку импресивна и убава од Старата црква.

Куќа на Ана Франк

Ако сте го прочитале книга за „Дневникот на Ана Франк“  И ви се допадна исто како мене, па не можете да пропуштите посета на куќата на Ана Франк, сега претворена во музеј во нејзина чест. Ова беше куќата во која се криеше со своето семејство за да избега од нацистичкиот прогон, иако по две години беа откриени и испратени во концентрационен логор, каде што почина, преживувајќи го само таткото на Ана. За време на посетата можете да земете брошура на шпански јазик во која тие раскажуваат што се случило во секоја соба за да знаеме што точно гледаме и каде се криеле.

 Плажи

Лајдспелин

Плоштадите се многу важни во овој град, каде што е центарот на целата активност, така што тие се задолжителни доколку сакаме да го видиме најраздвижениот и најинтересниот дел од градот. На Плоштад Дам Тој е најважен во градот, со Кралската палата и Новата црква. Во Лајдспелин ќе најдеме место полно со анимација, со барови, ресторани, улични претстави, кина и театри. На плоштадот Спиу наоѓаме спротивно место, потполно тивко, во кое ќе пиеме кафе без да брзаме.

Цветен пазар

Цвет пазар

Ова е познато Цвет пазар, идеално место за loversубителите на градинарството. И иако не е вашето омилено хоби, тоа е многу убаво место каде што можете да видите лалиња од сите бои, бесконечни цвеќиња, семиња и особено простори полни со боја благодарение на цвеќето.

Кафе

Кафулиња

Завршуваме со една од работите што многу туристи ги прават кога одат во Амстердам, а тоа е да ги посетат кафе-продавниците. Тие се места каде што употреба на марихуана и други супстанции е дозволено. Мора да запомните дека надвор од нив тоа е нелегално. Во секој случај, законот станува се построг за да се стави крај на овој вид туризам, па многу од нив исчезнуваат. Прошетањето за да ги видите овие оригинални простори е задолжително, особено пред да завршат со нив.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*