Cibeles куриозитети

Фонтана Цибелес

Претставете ве куриозитети на Цибелес, популарна мадридска фонтана, значи враќање во минатото. Тогаш беа започнати проектите разубавете го градот Мадрид од естетска перспектива на неокласицизам.

Кибела била, во грчката митологија, мајка на боговите, но и еден вид на Божица на земјата. И уште од античко време беше претставено во кочија влечена од лавови како симбол на супериорноста на природата (сепак, животните отелотворуваат две други митолошки личности: хипомени y Аталанта). Веќе во римско време, стана Реа o Магна Матер (Голема Мајка), што во пракса значеше само промена на името, бидејќи неговата симболика продолжи да биде слична. Откако го направивме овој неопходен вовед, ќе ви покажеме некои од куриозитетите на Цибелес.

Куриозитети на нејзината изградба

Цибели лавови

Детал од лавовите на фонтаната

Изградбата на фонтаната Цибелес започна во 1777 година како еден од елементите што ќе ја разубават околината на Ливада на Јеронимос, сегашната површина на Пасео дел Прадо. Во истиот проект, на Музеј на природните науки (што денес е, токму, Прадото), на Кралска ботаничка градина и уште неколку зелени површини.

Десет илјади килограми кардинален мермер од два каменоломи. Овие беа montesclaros во Толедо и редуена во Мадрид. Исто така, класицистичкиот дух на моментот проектирал изградба на две други фонтани со митолошки мотиви, кои би биле оние на Нептун и Аполон. Целата таа област, веќе завршена, меѓу мадриѓаните била позната како Сала Прадо, затоа што таму ќе се шетаат и ќе имаат социјален живот.

Меѓутоа, според друга теорија, фонтаната Цибелес била предодредена да ги красат градините на Ла Грања де Сан Илдефонсо, во Сеговија. Во секој случај, тој беше инсталиран во она што тогаш се нарекуваше Плаза де Мадрид, сегашната Плаза де Цибелес, во 1782 година, иако таа функционира дури десет години подоцна.

Промена на локација

CIbeles одозгора

Воздушен поглед на фонтаната Цибелес

Поточно, еден од куриозитетите на Цибелите е што во принцип не беше во центарот на плоштадот, туку веднаш до палатата Буенависта. Тоа беше во 1895 година кога беше преместена на тој дел од улицата, а на неа беа додадени други елементи. Тоа е случајот со скулпторската група во предниот дел и платформа со четири скалила високи три метри.

Но, исто така отстранети се фигурите на мечка и змеј, како и самиот излив низ кој излегувала водата. Бидејќи фонтаната имаше и практична корист: тоа беше местото каде што носачите на вода и жителите на околината одеа да ги полнат своите резервоари. Патем, овој процес на модернизација покрена а важна контроверзија во негово време меѓу Градска сала и Вистинска академија на Белас Артес де Сан Фернандо.

Меѓутоа, бидејќи на жителите на Мадрид продолжи да им треба вода, на аголот на плоштадот, поточно во Поштата, беше изградена уште една мала фонтана. Наскоро беше наречено фонтаната и стана многу популарна, толку многу што и беше посветена песна на која пишуваше „вода од Фуентечила, најдоброто што Мадрид го пие...“.

Неговите креатори и легенда

Банката на Шпанија

Банката на Шпанија, на Plaza de Cibeles

Исто така, дел од куриозитетите на Цибелес се и перипетиите со кои морале да се соочат неговите градители и легендите поврзани со него. Токму едно од нив го кажува тоа, во случај да се направи обид да се ограби Златна комора на Банката на Шпанија, кој гледа на плоштадот, просториите би биле запечатени и поплавени со вода од фонтаната Цибелес.

Што се однесува до уметниците кои го обликувале овој споменик, неговиот дизајн го извел големиот архитект Вентура Родригез. Од своја страна, фигурата на божицата била дело на скулпторот Франциско Гутиерез, додека лавовите се должат на Французите Роберт Мајкл. Што се однесува до ковчезите на пајтонот, тие се од Мигел Хименез, кој за својата работа добил 8400 реали.

Уште во 1791 г. Хуан де Вилјануева нарачана Алфонсо Бергаз фигурите на мечката и змејот кои подоцна ќе бидат повлечени. И двајцата имаа бронзени цевки во устата од кои излегуваше вода. Патем, ова дојде од водено патување или подземна галерија од муслиманско време што го донесе и му се припишуваа лековити својства. Подоцна, две пути создадени од Мигел Ангел Трилс y Антонио Парера. Тие, исто така, поставија повеќе фонтани за вода формирајќи водопади и обоено осветлување што го разубави споменикот.

„Убаво покриено“

Снежниот Цибели

Фонтана покриена со снег

За време на Граѓанската војна, властите ја покривале фонтаната Цибелес со земјени вреќи за да ја заштитат од бомбардирање. Поради оваа причина, секогаш генијалните мадриѓани ја крстија како „Покриената Линда“. Всушност, тој се наоѓа во нервниот центар на градот. На секој од аглите на неговиот квадрат му припаѓа различно маало и улици исто толку важни како онаа на Алкала и Пасео дел Прадо.

Опкружен е и со четири монументални згради во Мадрид. Станува збор за гореспоменатото Банката на Шпанија и на Палатите на Линарес, телекомуникации и Буенависта. Вториот, штаб на армискиот штаб, е градба од осумнаесеттиот век со градини во француски стил поради гореспоменатото Вентура Родригез.

Од своја страна, Телекомуникации или Cibeles тоа е чудо на еклектичен стил кој вклучува модернистички, платерски и барокни елементи. Изградена е на почетокот на XNUMX век по проектот на Хоакин Отаменди y Антонио Паласиос. Ве советуваме да не го пропуштите неговото величествено лоби и, пред сè, да се качите на спектакуларното гледна точка што го крунисува и ви нуди прекрасен поглед на центарот на Мадрид.

Како да линарес палата Тоа е необарокен скапоцен камен изграден на крајот на XNUMX век. Неговиот дизајн се должи на францускиот архитект Адолф Омбрехт, одговорен за возврат за други раскошни величествени домови како што е палатата на маркизот од Португалете. И, исто така, чува бројни легенди.

Фудбалски прослави, еден од најголемите куриозитети на Цибелес

Прослава во Цибелес

Мадридска прослава во Цибелес

Веројатно знаете дека фонтот го користат обожавателите на Реал Мадрид да ги прослават своите спортски победи. Наместо тоа, друг клуб во градот, на Атлетико, го прави тоа во Нептун. Сепак, оваа традиција не била секогаш така.

До 1991 година, двата тима го имаа Цибелес како амбиент за нивните прослави. Сепак, таа година се сретнаа во финалето на Копа дел Реј па навивачите на Атлетико решија да го променат своето со преместување на блискиот Плаза де Нептуно за да се разликуваат од нивните имењаци Меренге.

Афтершокови и исчезнувања

Цибели во текот на ноќта

Осветлената фонтана ноќе

Можеби не знаете дека фонтаната Цибелес има точна реплика во Мексико Сити. Тој беше дониран од заедницата на Шпанци кои живеат во земјата на Ацтеките и беше инаугуриран во 1980 година со присуство на тогашниот градоначалник на Мадрид. Енрике Тиерно Галван. Но, тоа не е единственото. Во блиското село Гетафе има уште еден помал крстен како цибелинатаиако не е точно. Повеќе личи на инсталираниот во далечината Пекинг, главен град на Народна Република Кина.

исчезнувања

Цибелес и Палатата на телекомуникации

Поглед на фонтаната Цибелес и Палатата на телекомуникации

Од друга страна, како што ви кажавме, споменикот претрпе неколку реформи. А, меѓу куриозитетите на Цибелес се и исчезнување на некои од елементите кои беа отстранети во тие дела. На пример, кон крајот на XNUMX век е поставена порта да го заштити, што би било повлечено со реформата на крајот на XNUMX век. Но, никој не знаеше каде отишла решетката. Сè додека не беше откриено дека бил користен за опкружување на штабот на бендот за багл и тапани на Општинска полиција во Мадридво Француски мост.

Нешто слично се случи прво со фигура на мечка кои веќе ги спомнавме. Кога беше отстранет од монументалниот комплекс, исчезна без жителите на Мадрид да знаат каде се наоѓа. Конечно, беше откриено дека тој украсува една од прошетките на Менажерија Ретиро. Со мечката била отстранета главната цевка, а се изгубила и патеката. Во неговиот случај, тој се појави во градините на Casa de Cisneros, кој се наоѓа во Мадрид Градскиот плоштад.

Во моментов мечката е внатре градините на Музејот на потеклото на Мадрид, заедно со тритоните и нереидите кои се наоѓале во другите извори на главниот град, поточно во фонтаните на Пасео дел Прадо. Патем, ве советуваме да го посетите овој музеј, отворен во 2000 година и лоциран во Куќата на Сан Исидро од Плаза де Сан Андрес, бидејќи е многу интересен.

Меѓу неговите парчиња се издвојува т.н Чудо добро затоа што, според легендата, синот на Сан Исидро паднал во неа без да се повреди. Пореални се реконструкцијата на Капела од XNUMX век посветена на светите и скапоцените ренесансен двор од XVI. А до нив се гледа речиси две илјади археолошки парчиња кои одат од палеолитот до арапскиот Мадрид.

Како заклучок, ви покажавме неколку куриозитети на Цибелес, популарен извор на Мадрид со повеќе од двесте години историја. Но, не можеме да одолееме да ви кажеме уште едно. Како и со другите големи споменици, креаторот на овој вклучи и мала беља. Во еден дел од неа таму мала врежана жаба. Ако сакате да играте, повелете и обидете се да го најдете.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*