Geirangerfjord, прекрасниот фјорд каде што е снимен Бранот

Едниот е повеќе од порано филмови за катастрофи дека Американците често снимаат. Ако не е супер земјотрес, тоа се вонземјани, туку метеорит, но чума од зомби. Темата е катастрофа и уништување и кој може за себе.

Неверојатно е тогаш што Норвежаните се впуштаат во истиот филмски жанр, но тоа го сторија со филмот Бранот. Го видовме во кината во 2015 година и некои од нас уживаа подоцна на Нетфликс, само за да видат а трилер катастрофа на друг јазик освен англиски. И барем од моја страна, да уживам и во прекрасна глетка на норвешките фјордови.

Geirangerfjord

Норвешка има многу убави фјордови, но еден од најтуристичките Дали е тоа. Сместено е во округот Ромсдал, во регионот Повеќе и има околу Долг 15 километри се исто така рака на друг фјорд, Сунилвсфјорден и овој за возврат на друг поголем, Сторфјорден.

Од 2005 г. тоа е светско наследство, чест што ја дели со друг близок фјорд. Има неколку прекрасни водопадие како познатиот Седум сестрински водопад. Ова се седум одделни потоци кои формираат седум водопади, од кои највисокиот достигнува 250 метри. Тие го имаат ова живописно име затоа што ги оптеретува легендата која раскажува за седум сестри кои танцувале под планината додека ги буделе одозгора. Друг познат водопад е Монашки водопад. И двајцата се соочени едни со други.

Фјордот има многу стрмни и остри планински wallsидови околу себе а раката на морето е многу тесна, па комбинацијата е огромна. Ако ги додадеме водопадите тука и таму, тоа е прекрасно. Иако во други времиња луѓето се населувале тука, во планински фарми и селаДенес има многу напуштени.

До некои може да се стигне пеш, на овие екскурзии на отворено што Норвежаните толку многу ја сакаат или со брод. Прошетките се ризични бидејќи нема мостови, а патеките често се држат до многу високи карпи. Некои од оние кои обично се посетуваат во лето се Книвсфла, Блемберг или Скагефла. Во моментов има ферибот со жичарница кој служи како туристичко шеталиште кое се протега покрај фјордот помеѓу две мали населби како што се Геингер и Хелесилт.

Бранот и можното цунами

Надвор од тоа Бранот е филм базиран на настани што може да се случат. Всушност, се раскажува вистински настан на почетокот што се случил во април 1934 година. Потоа, карпестото лизгање од планината произведе цунами што го уништи селото Тајфорд, убивајќи околу 40 лица, а пред тоа, на почетокот на XNUMX век, се случи нешто слично. Всушност, секогаш е можно тоа да се повтори.

Вистината е дека малото село Геирангер, туристичка дестинација, е изградено на крајот од фјордот на устието на реката Геирангелва. Планината Акернесет која влегува во фјордот Постојано е набудувано, како што гледаме во филмот, бидејќи ако тој пропадне, сигурно ќе произведе огромно цунами што ќе уништи не еден град, туку неколку за само 10 минути.

Планината има пукнатина што се шири со брзина од два до 15 сантиметри секоја година и тие не престануваат да се обидуваат да пресметаат како може да биде, кога и какви последици може да се предвидат ако се издвојат 1500 метри планина од фјордот.

Геолозите проценуваат дека ако се случи свлечиштето, тоа би било околу 50 милиони кубни метри (двојно повеќе од двете свлечишта на XNUMX век): карпите веднаш во водата на фјордот би предизвикале огромен бран, цунами, висок околу 30 метри тоа би го уништило целиот брег однапред.

Фрапантна е група згради што се гледаат од далечина и е тоа порано тука имаше фарма која денес е напуштена. Локацијата е изненадувачка и е зачувана затоа што претставува нешто типично за суровиот живот на фјордовите, но вистината е дека локацијата е прилично застрашувачка: болна е само од вода, е на само 100 метри надморска височина и на стрмна падина што е подложна на лавини ... Иако нејзините градители го зедоа предвид и се забележува како покривите на зградите се на висина на наклонот за да може низ нив да се лизне можна лавина, сепак е страшно .. .

Сето тоа се надоврзува на филм од катастрофа, така што се роди еден од најновите хитови на Норвешка во бокс-офисот (дури беше избран да биде претставен како најдобар странски филм за Оскарите). Филмот е снимен во Геингер  и внатрешниот дел во студија во Романија. Инвестицијата беше скоро шест милиони евра и ако мислиме дека во Норвешка продаде 30% повеќе билети за филм отколку „Светот на Јура“, тоа беше успех!

Посетете го Geiranger

Ако ви се допадна филмот ова лето, можете да прошетате низ норвешките фјордови. Пристаништето Геингер е третото по големина крстарење пристаниште во Норвешка а во четиримесечната туристичка сезона прима од 140 до 180 бродови.

250 лица се стабилна популација на ова место, но во лето пристигнуваат над 300 илјади туристи во текот на тие топли месеци. Постои разновидна понуда за сместување, и од хотели со пет starвездички Комо де камп, за да можете да одберете каде да спиете според вашиот џеб. Како стигнуваш до таму? магла на крстарење тоа е опција: Хуртигрутен е крајбрежен експресен пат што го поврзува Берген со Геингер.

Можете исто така да пристигнете Со авион од целата земја или со автобус од Берген, Осло или Трондхајм. Исто така може да се возот од Осло иако патувањето е скоро шест часа. Од Трондхајм е потребно малку помалку, но секогаш мора да се качите со автобус по планинскиот пат за конечно да стигнете таму. И кои туристички активности можете да ги направите?

Па можеш кајак, во брзи и вртоглави катамарани, одете на планинарење, возете со брод и уживајте во северно-европското сонце што сјае само ова во лето. И вреди да се каже, тоа е дестинација што може да исчезне во секој момент.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Анонимен dijo

    Се надеваме дека тоа нема да се случи како катастрофата на браната Вајонт во Италија, филмот е прилично многу што всушност се случи таму.