Левуарден и Валета, Европски престолнини на културата 2018 година

Слика | студијакеузе123

Лоциран на два часа од Амстердам, холандскиот град Ливурден е популарен по своите езера и канали, како и крајбрежјето, кое е светско наследство на УНЕСКО. Покрај тоа, тој е главен град на провинцијата Фрисланд и од следната година ќе биде и европска престолнина на културата 2018 година. Но, титулата нема да падне само на овој северен град, туку ќе ја сподели со градот Валета, на Малта. Без сомнение, застрашувачка можност да ги посетите Ливуарден и Валета следната година.

За да го освојат главниот град, кандидатите требаше да претстават интересна културна програма, способна да привлече туристи од целиот свет и да ја фаворизира локалната економија. Оној во Валета и Левуарден беше толку привлечен што другите градови што влегоа на натпреварот немаа друг избор.

Левуарден, Холандија

Онаа во холандскиот град е многу комплетна културна програма. Неговата тема е „Отворена заедница“, што се однесува на фризискиот израз Ипен Миенскип чие потекло датира од времето кога Фризијците мораа да ги остават настрана своите разлики и да се обединат за да се соочат со поплавите што ја опустошија покраината.

Културната програма Leeuwarden 2018 има за цел да го измисли тоа локално чувство додека градот се подготвува да пречека четири милиони луѓе желни да впиваат култура. За ова, програмирани се повеќе од шеесет настани кои ќе вклучуваат изложби, театар, опера, пејзажна уметност, концерти или спорт.

Со сето она што е планирано за 2018 година, ќе започнеме да се загреваме со најголемата изложба организирана досега на фигурата на Мата Хари, родум од Ливурден. Изложбата „Мата Хари: митот и младата жена“ во музејот Фрајс обединува слики, писма и воени архиви, бележници и лични предмети што ќе ни помогнат да ја запознаеме Маргарета Зел, младиот Фризиец кој стои зад иконскиот лик на сензуалниот шпион. Оваа изложба ќе се одржи од октомври 2017 година до април 2018 година.

Слика | Флешбак

Помеѓу април и октомври 2018 година, Музејот Фрис ќе и претстави на јавноста уште една одлична изложба на МЦ Ешер, уште еден од меѓународно најпознатите уметници на Ливурден.
Под наслов „Ешерово патување“, изложбата ќе навлезе во менталниот и физичкиот пат по кој патувал еден од најрелевантните графичари од минатиот век низ скоро осумдесет важни дела, разни скици и белешки што уметникот ги зел за време на патувањата во Шпанија и Италија , две земји кои беа одлични извори на инспирација во неговата кариера.

Почнувајќи од 11 мај, туристите ќе можат да се восхитуваат на единаесет фонтани што ги дизајнирале меѓународни уметници за да го честат секој од единаесетте историски градови во провинцијата Фрисланд. Шпанецот umeауме Пленса добил задача да ја создаде фонтаната Ливурден, дизајн со две детски глави на облак од магла.

Во август 2018 година, за летото, митската компанија за уличен театар Роја де Лукс ќе ги донесе своите иконски гиганти до Ливурден, кои ќе шетаат по улиците на холандскиот град за да ја претстават својата историја и фолклор.

Други значајни настани се театарското шоу „Де Штрмруитер“ со повеќе од сто фризиски коњи или изложбата „Чувство на место“, точно во срцето на брегот на Морето Ваден (Светско наследство на УНЕСКО од 2009 година), во различни уметници ќе создаде повеќе од педесет дела во дваесет различни градови долж крајбрежјето.

Како да не е доволно, Левуарден има околу шестотини интересни архитектонски споменици што може да ги види на пешачка патека, како што е Олдехове, холандската кула во Пиза. Исто така, оние кои сакаат да одат на шопинг не можат да го пропуштат Клајн Керкстраат, еден од најшармантните шопинг авении во Холандија.

Валета, Малта

Од следниот 20 јануари, кога е инаугурирана европската престолнина на културата во 2018 година, и во текот на остатокот од годината Валета ќе стане европско културно седиште заедно со Левуарден.

Во текот на целата година, Валета е главен културен епицентар на Малта, со календар на настани кои се движат од религиозни поворки и џез и оперски фестивали до познатиот картевал на Малта и театарски претстави.

Точно, нејзината тема ќе биде малтешкиот „Феста“ и програмата ќе биде структурирана околу четири теми: градови, острови, маршрути и генерации.

Околу илјада локални и меѓународни уметници ќе учествуваат во повеќе од 400 настани и 140 проекти што беа организирани за да ја прослават оваа посебна чест.

За време на официјалната церемонија ќе има повеќе отворени претстави како што се Фонтаната Тритон, Плаза де Сан Хуан, Плаза де Сан Хорхе (што ќе стане цветен тепих) или плоштадот Кастилја. Покрај тоа, за отворањето на викендот, подготвени се и настапите на Ла Фура Делс Баус, танчерите на? FinMalta од, како и дигитални проекции низ цела Валета.

Други многу интересни активности ќе бидат оперската сезона, Филмскиот фестивал на Малта, Медитеранскиот литературен фестивал, второто издание на Валета избор на морињата, настан што ќе го трансформира Гранд пристаништето со наутички претстави и огномет, и Алтофест Малта, Малтешко издание на уметничкиот фестивал во Неапол.

Но, покрај впивањето на културата во активностите закажани за Европската престолнина на културата во 2018 година, може да ја запознаете и Валета шетајќи низ нејзините калдрми улици. и знаејќи ги нејзините историски градби, како и спектакуларните пејзажи што го опкружуваат, како што се погледите од Гранд Харбор или природниот резерват Бускет Гарденс, составени од 30 хектари градини засадени од Витези од болницата.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*