Mawsynram, каде врне секој ден од годината

Мавсинрам

Многу патници сметаат дека viaулвијаПовеќе од назадување, тоа е благослов: атмосферски феномен што капе одредени дестинации со одредена патина на романтизмот. Ако сте еден од тоа, не можете да престанете да патувате во градот Mawsynram во Индија, најврнежливото место во светот, или барем еден од нив, со просек на годишно ниво од 11.871 мм.

Според една стара изрека во областа, en Mawsynram врне секој ден, што не е сосема точно, но скоро. Истото може да се каже и за соседниот град Черапунџи, оддалечено само 15 км. Lifeивотот не е лесен тука: поројни води ги претвораат неговите улици во водопади. Постојаната поплава им се заканува на куќите на нејзините жители, каде протекувањето и водените патишта се заедничка валута. Пеколот помина низ вода.

Областа на северо-источна Индија, близу до границата со Бангладеш, постојано прима масивни облаци од дожд што се формираат во текот на летото: немаат друг излез освен да патуваат таму, закопчана од природниот wallид на највисокиот планински масив во светот, Хималаи. Со други зборови, сезоната на монсуните се протега на секој ден од годината. Импресивен контраст на Пустина Атакама во Чиле, каде што не е забележан ни најмал дожд повеќе од 500 години.

Но, никој не се жали на дождот во Мавсинрам, дури ни во 1995 година кога поплавите беа катастрофални по една недела силен непрекинат дожд. И покрај овие екстремни услови, во последните години протокот на туристи кои доаѓаат да го посетат овој регион не престанува да се зголемува. Ако сте и вие еден од нив, не заборавајте да си го земете чадорот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*