Ператалада, што да видам

Карер Ден Вас

Ператалада е мал град во средновековен стил се наоѓа во провинцијата Girирона. Овој град припаѓа на општината Форалац во Бајо Ампурдан. Прогласено е за историско уметничко место, што не е изненадувачки, бидејќи е едно од најдобро зачуваните градови во средновековен стил во цела Каталонија.

Денес ќе видиме како а посета на градот Ператалада во Каталонија. Тоа е мал и добредојден град, кој никогаш не остава никого рамнодушен, бидејќи има впечаток дека патувал назад во времето. Во рамките на овој ансамбл има неколку историски споменици кои вреди да се видат внимателно.

Дојдете до Ператалада

Влез во Ператалада

Овој град се наоѓа во областа на Коста Брава, во внатрешноста на земјата. Од Вупелац се стигнува со ГИ-644 ако доаѓаме од Girирона. Ако доаѓаме од крајбрежната област, како што е Паламос, тогаш мора да се исклучиме на Сант Климент де Пералта. Треба да бидете будни, бидејќи е лесно да се прескокне градот, бидејќи е мал. Најдобра опција е секогаш да користите GPS. По пристигнувањето до градот таму три паркиралишта во близина. Треба да се напомене дека за време на сезоната и за време на викендите се плаќаат овие паркинзи, што укажува на тоа дека тој е многу туристички град во тие денови.

Ператалада

Куќи Ператалада

Овој град има име што значи „врежан камен“, и тоа е дека, како што можете да видите во околината, каменот е еден од главните елементи што се користел за утврдување и подигнување на градот. Едвај има 100 жители, па можеме да мислиме дека е многу тивко место во текот на целата година. Вистината е дека во текот на неделата и во ниска сезона е идеално место, бидејќи има малку луѓе што го посетуваат, но за време на викендите и во текот на летото има се повеќе посетители, што одзема одреден шарм од оваа средновековна средина . Затоа се препорачува да го посетите кога ќе најдеме малку луѓе. Theубопитна работа е што во овој град беше забрането да се градат нови градби уште пред да биде прогласено за историско-уметничко место, што укажува на огромната важност што традицијата и историјата на градот ја имале за неговите луѓе.

Улиците на градот

Една од работите што треба да се види во овој град се несомнено неговите улици. Тесни улици со средновековен распоред, калдрмен и убав. Тие прават да се чувствуваме во друга ера и можеме да замислиме приказни за дами и господа. Можеме да поминеме под сводови, да ги видиме неговите прекрасни конструкции и да се восхитуваме како лозите искачуваат многу од идовите, давајќи им на атмосферата шарм од бајките што ги освојува сите што ја посетуваат Ператалада.

Црква Сант Естеве

Црква Сант Естеве

Старата романска црква Сант Естеве се наоѓа надвор од townидовите на градот. Исток храмот датира од тринаесеттиот век и тоа е на крајот од една убава прошетка со дрвја што ја врамуваат за да направи навистина убави фотографии од околината. Она што се истакнува е нејзината голема фасада со зашилени лакови, мал розов прозорец и врата со полукружен лак. Тоа е прилично едноставна фасада, со прави линии, но одлична убавина. Неговиот стил е дефиниран како доцнороманска Емпорда. Лошото во врска со оваа црква е тоа што не можете да ја посетите внатрешноста освен ако не одиме во туристичката канцеларија на обиколка. Внатре нема што многу да се види, бидејќи е недовршено и во Граѓанската војна беше отстранет целиот украс, но има стар крстен крстен и гробница во готски стил на баронот Гилаберт де Крујел.

Замок-палата на Ператалада

Замокот Ператалада

Првите документи што зборуваат за овој замок се од 1065 година, но очигледно оваа конструкција доаѓа од еволуцијата на конструкциите што се уште порано, достигнувајќи го времето на Римјаните. Во замокот можете да видите елементи на Романски, готски и подоцнежни стилови. До него се пристапува од Пласа дел Кастел, која сигурно била старата парада. Тој беше претворен во луксузен хотел и во моментов не можеше да се посети, иако на почетокот беа дозволени посети.

Кулата на часовите и кружната кула

El замокот бил утврден со wallид во XNUMX век. Во моментов скоро ништо не останува од него, но се зачувани некои од неговите кули. Една од нив е Торе де лас Хорас, кој беше јавен часовник на градот и кој се издвојува по тоа што има сводови на својот врв. Кружната кула ја има токму таа форма и има дупки за оружјето.

Carrer d'en Vas

Ова е очигледно најфотографираното место во градот, па затоа вреди да се застане на. Има прекрасен камен лак, wallsидови со бршлен во позадина и стрмни, калдрми улички. Совршено место за фотографирање на последната фотографија во градот Ператалада.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*