WorldPride Madrid 2017, дефинитивен водич за забавите на гордоста

портата алкала мадрид

Пуерта де Алкала во Мадрид

Од 23 до 2 јули, Мадрид има што многу да слави. Под мотото „Сакај го кого го сакаш, Мадрид те сака“, градот ќе ги пречека сите оние кои ќе уживаат во WorldPride 2017, најважниот настан за заедницата LGTB ширум светот.

Одличен фестивал што се совпаѓа со 40-годишнината од првото манифестирање на геј гордост во Шпанија. Покрај тоа, поминаа 30 години од првите прослави во населбата Чуека, 20 години од првиот плови на демонстрациите и една деценија Еуропрајд во Мадрид.

По повод овој важен датум, Мадрид се сврте кон овие фестивали кои го означуваат почетокот на летото преку одлична програма на културни и рекреативни активности во различни делови на главниот град.

Затоа, ако планирате да го посетите Мадрид овие денови, подолу ви го доставуваме дефинитивниот водич за да не пропуштите ниту еден организиран настан. Нека започне музиката и шоуто!

WorldPride Мадрид 2017 година

WorldPride 2017 ќе започне со Прогласот на 28 јуни на плоштадот Педро Зероло. Фигурите на културата и забавата, како што се Кајетана Гвилен Куерво, Борис Изагиер, Алехандро Аменабар, Топасио Фреш, Пепон Нието и Хавиер Калво и Хавиер Амброси ќе ја одржат церемонијата на отворање на свеченостите.

Неколку дена пред Самитот во Мадрид ќе се одржи (понеделник 26, вторник 27 и среда 28), светска конференција за човекови права што ќе се одржи во кампусот Кантобланко на автономниот универзитет во Мадрид.

Е се занимава со теми разновидни како ситуацијата на транс заедницата во светот, спортските и инклузивните стратегии, религијата и сексуалноста, миграцијата и бегалците, работата на Интернет и социјалните мрежи за да им се даде видливост на малцинствата, приближувањето од литература до LGTB заедница, претставување на идентитети и аудиовизуелна култура, итн. Сите овие работи ќе бидат решени на еднаков и попречен начин, секогаш отворен за дијалог.

Главен говорник на настанот ќе биде поранешниот шпански претседател Хозе Луис Родригез Запатеро, кој ќе биде придружуван од други политичари како Јохана Сигурдардотир (поранешен претседател на Исланд и прва лезбејка која беше шеф на владата во светот), Даниел Виоти (заменик на парламентот на Европа), Тамара Адријан (заменик и адвокат од Венецуела), како и активисти како Седеф Какмак или Каша quаклин Набагесера.

Исто така, во Мадрид за прв пат ќе се отвори Паркот на светската гордост покрај Пуенте дел Реј во Мадрид Рио (од 28 јуни до 2 јули). Во него, различни групи и здруженија ќе спроведат работилници, семинари и тркалезни маси, како и низа активности насочени кон целата публика.

Светски фестивал на гордоста

Слика | Земјата

Музиката не може да биде отсутна на забавите на Гордоста. Поради оваа причина, ќе има повеќе сцени распространети низ различни области на Мадрид за да уживате во еклектична програма која вклучува латински звуци, рок, електронски, танц, кабаре, итн.

Национални и меѓународни уметници како што се Ана Тороја, Алисија Рамос, Анија, Азикар Морено, Флер Исток, Иври Лидер, Кејт Рајан, Ле Клајн, Лорин, Бакара, Бареи, Камела или Кончита Вурст се некои од уметниците што можат да уживаат во текот на овие денови на сцените на Плаза Педро Зероло, Плаза дел Реј, Плаза де Еспања, Пуерта дел Сол и Пуерта де Алкала.

Посебно треба да се спомене традиционалната трка на петиците (29 јуни на улицата Пелејо во населбата Чуеца), многу забавен тест, но и полн со тешкотии.

Демонстрација и дефиле на плови

Слика | Четврта моќ

Големиот ден на WorldPride Madrid ќе биде сабота, 1 јули. Одлична манифестација на плови, музика и голема гордост ќе помине низ улиците на главниот град како и секоја година за да ги охрабри локалното население и туристите да се приклучат на овој голем фестивал на различности.

Се очекува повеќе од два милиони луѓе и здруженија од целиот свет да шетаат по главните улици на градот, помеѓу Аточа и Плаза де Колон, во чин на прослава и оправдување на еднаквите права.

Културни настани

Многу институции и културни центри ќе понудат активности поврзани со заедницата LGTB.

На пример, музејот Тисен-Борнемиза предлага разгледување на неговата колекција низ различните форми на loveубов под наслов „Разновидна Loveубов“. Слично на тоа, Музејот на Америка претставува, од 23 јуни до 24 септември, изложба Транс, историско и уметничко патување низ различните изрази поврзани со трансродовите.

Од своја страна, Музејот во Прадо ќе ја изложи „Погледот на другиот: Сценарија за разлика“, изложба што нè повикува да размислиме за историската реалност на loveубовта меѓу лица од ист пол.

Музејот на романтизмот исто така се придружува на WorldPride со турнеја за фотографија што ќе биде отворена во текот на целата недела. Изложбата носи наслов „Кархајм Вајнбергер во круг на бунтовници“.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*