Çad

Imazhi | The Guardian Nigeria

Jo shumë udhëtarë guxojnë të udhëtojnë në Çad. Konfliktet dhe sulmet terroriste kanë bërë që turizmi të mos lulëzojë me të njëjtën shpejtësi dhe intensitet si në vendet e tjera në kontinentin Afrikan. Prandaj, infrastruktura e shëndetit, transportit dhe turizmit është mjaft e pasigurt. Sidoqoftë, është pikërisht mungesa e gjithë kësaj që i shtyn udhëtarët më të guximshëm të udhëtojnë në Çad në kërkim të aventurës.

Pse të udhëtosh në këtë vend të largët kur është kaq i rrezikshëm? Argumentet në favor përfshijnë oazet e shkretëtirave veriore, hijeshinë e një lundrimi në Liqenin e Çadit, ose tufat e mëdha të kafshëve të egra në parqet kombëtare.

Shkretëtira Ennedi

Shkretëtira e Saharasë është më e madhja në botë. Isshtë plot me duna të ndërprera vetëm nga formacione shkëmbore si Atlasi Saharan, Malet Ahaggar ose Malet Tibesti. Sidoqoftë, shkretëtira Ennedi me peisazhin e saj unik me gurë është ndoshta këndi më spektakolar i Saharasë.

Ndër atraksionet e tij mund të rendisim liqenet e shkreta, malet, kanionet e çara, pikturat prehistorike të shpellave dhe harqet e lashta detare që tani janë në detet e dunave, të cilat u formuan kur Liqeni Çad u zgjerua.

Liqeni i Çadit

Shumë më shumë kilometra nga N'Djamena, ju do të gjeni atë që dikur ishte një nga liqenet më të mëdhenj të ujërave të ëmbla në botë.

Deri në fillimin e viteve 70, Liqeni Çad ishte si një det brenda Afrikës i ndarë nga disa vende të tilla si Niger, Nigeria, Çadi dhe Kameruni. Megjithëse shtrirja e tij mund të jetë 25 km000 në kulmin e sezonit të shirave, pak nga pak liqeni po thahet dhe në katër dekadat e fundit ai ka humbur 2% të sipërfaqes së tij, me pasoja shkatërruese ekologjike dhe sociale që provokon peshkatarët dhe fermerët.

Gaoui

Në këtë qytet, shtëpitë e bukura të pikturuara me baltë janë mbresëlënëse, duke shtuar një ngjyrim të ngjyrës në peizazhin monoton të toneve kafe të errëta.

Parku Kombëtar Zakouma

Imazhi | Pixabay

Zakouma ndodhet në jug të Saharasë si më veriorja e parqeve të mëdha kombëtare të kontinentit dhe Shtë një nga shembujt e fundit të ekosistemit Sudanez-Sahelian.

Peisazhet e këtij parku kombëtar janë unike, një kombinim i hapësirave të hapura me ligatinat, pyjet e savanës dhe tokat shkurre.

Megjithëse lufta civile dhe gjuetia pa leje kanë shkatërruar faunën e zonës, popullatat e kafshëve janë rritur dukshëm dhe tani ka tufa të mëdha bualli, antilopë dhe dreri. Përveç kësaj, një numër i madh zogjsh jetojnë në ligatinat Zakouma dhe pothuajse gjysma e gjirafave Kordofan në Afrikë jetojnë në këtë park, gjë që e bën këtë vend një peizazh magjik.

Kafshë të tjera që banojnë në park janë cheetah, leopard dhe hiena me njolla, si dhe tufa të mëdha elefantësh.

Sarh

Këtu udhëtari mund të zbulojë anën më të gjelbër dhe më të këndshme të Çadit me rërë dhe të pushojë buzë lumit Chari. Kryeqyteti i pambukut i vendit nuk është më shumë se një vend i mbetur, një qytet i këndshëm dhe i përgjumur nën hijen e pemëve të mëdha. Muzeu Rajonal Sarh shfaq armë antike, instrumente muzikorë dhe maska. Në mbrëmje, hipopotamët shpesh ujisin në brigjet e lumit Chari.

Si të udhëtojmë për në Çad?

Për të hyrë në Çad është e nevojshme të merrni një vizë. Ky vend nuk ka një ambasadë në Spanjë, kështu që viza duhet të kërkohet në Paris në ambasadën e Çadit. Për këtë, do të jetë e nevojshme të paraqitet, përveç dokumenteve të tjera, pasaporta me një vlefshmëri minimale prej 6 muajsh, certifikata e vaksinimit të etheve të verdha dhe një letër ftesë.

Duke marrë parasysh situatën delikate në Çad, për arsye sigurie këshillohet të jepni informacione kontakti dhe të informoni ambasadën Spanjolle në Kamerun për itinerarin dhe qëndrimin në Çad.

Siguria në Çad

Aktualisht nuk është e këshillueshme të udhëtoni në Çad nëse nuk është për një rast të një nevoje ekstreme. Nëse udhëtari vendos ende të hyjë në vend, është e përshtatshme të shmangen të gjitha zonat kufitare për shkak të rrezikut të sulmuesve të armatosur dhe veçanërisht kufirit me Niger, për shkak të kërcënimit terrorist nga Boko Haram.

Masat sanitare

Për të udhëtuar në Çad, është e detyrueshme të vaksinoheni kundër etheve të verdha. Ministria e Punëve të Jashtme rekomandon vaksinimin kundër hepatitit A dhe B, etheve të tifos, difterisë dhe meningjitit, si dhe vaksinës së tetanozit. Në mënyrë të ngjashme, këshillohet të ndiqni një trajtim profilaktik kundër malaries përpara se të udhëtoni në këtë vend të Afrikës Qendrore dhe të merrni masat e nevojshme paraprake kundër mushkonjave.

Pasi të jeni në vend, këshillohet të merrni disa masa të higjienës ushqimore: gjithmonë konsumoni ujë në shishe, shmangni akullin dhe frutat dhe perimet e papërpunuara.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*