Çfarë duhet të bëni në Pyrenees aragoneze

Pyrenees Aragonese

Nëse doni të dini çfarë të bëni në Pirenejtë e Aragones, do t'ju themi se ju ofron një mori planesh argëtuese. Dhe se këto variojnë nga ajo kulturore tek ajo sportive përmes kontaktit me një natyrë të mrekullueshme. E gjithë kjo pa harruar kënaqësinë e një gastronomie madhështore.

Për sa i përket të parës, kjo zonë ka qytete të bukura plot hijeshi dhe monumente. Sa i përket sportit, ai ka madhështore vendpushimet e skive dhe, për të shijuar mjedisin, mund të shihni spektakolare shtigje shëtitjeje. Po kështu, pas kaq shumë aktiviteti, ekziston mundësia për të provuar pjata të tilla si migas del pastor ose shparg mali për të rifituar forcën. Por, pa vonesë të mëtejshme, ne do të propozojmë plane për të bërë në Pyrenees aragoneze.

Vendndodhja e Pyrenees aragoneze dhe si të arrini atje

Lugina e Ordesë

Lugina e Ordesës

Kjo zonë e bukur korrespondon me veriun e provincës së Huesca. Konkretisht, ajo shtrihet nga luginat e saj perëndimore, të cilat kufizohen me Navarra deri në Rajoni i Ribagorza, e cila e bën atë me Katalonjës. Ai ka pothuajse dyqind maja që i kalojnë tre mijë metra lartësi, mes tyre Aneto, Monte Perdido dhe Posets.

Është gjithashtu një zonë e parqe natyrore, zona të mbrojtura, akullnaja, liqene dhe livadhe të mëdha me pyje që ka një bukuri spektakolare. Është një zonë e populluar nga lloje të tilla si ariu i murrmë, shkaba me mjekër, shqiponja e artë, dhia e egër ose dhia. Sikur të mos mjaftonin të gjitha këto, popujt e saj kanë ditur të ruajnë arkitekturës tradicionale të zonës dhe monumentet e saj.

Arritja në Pirenejtë e Aragonese do të jetë shumë e lehtë për ju. Kanë linjë hekurudhore për në Huescapor mënyra më e mirë për ta bërë këtë është me autobus ose me makinën tuaj. Lidhur me të parën, qytetet më të rëndësishme të zonës janë të lidhura me njëra-tjetrën, me Kalë i vogël dhe me kryeqendrën e krahinës.

Sa i përket udhëtimit me automjetin tuaj, rrugët kryesore që lidhin këto qytete janë N-330, e cila kalon nëpër të lartpërmendurat Kalë i vogël dhe shkon në Candanchu, Dhe N-260, e cila arrin biescas. Nga ana e saj, A-136 ju merr lart Formigale. Por, më e rëndësishmja është që ne tashmë flasim me ju se çfarë të bëni në Pirenejtë e Aragonese.

shijoni skijimin

Cerler

Vendpushimi i skive Cerler

Në këtë pjesë të Pirenejve keni vendpushimet e mrekullueshme të skive. Aq sa provinca e Huesca është një vend pelegrinazhi për dashamirët e këtij sporti. Janë pesë gjithsej dhe ju ofrojnë edhe mundësinë e ushtrimit të aktiviteteve të tjera dimërore si p.sh snowboard.

Më e rëndësishmja është Stacion formal, e cila është një nga më të mirat në Spanjë. Ndodhet në rrjedhën e lumit Gállego dhe ka jo më pak se 141 kilometra pista skish. Po kështu, i ofron ato për të gjitha llojet e praktikantëve, nga praktikantët deri te ekspertët. Megjithatë, ndoshta bora më e mirë është në Lugina e Sarrios. Së fundi, ju keni akomodime të shumta në të dhe madje argëtim për pas skijimit, me vende si Tarracë e klubit të natës Marchica.

Është gjithashtu klasik Stacioni Candanchú, e cila, e inauguruar në vitin 1928, është më e vjetra në Spanjë. Ka pesëdhjetë kilometra për skijim. Megjithatë, megjithëse ka një zonë fillestare, eshte e veshtire. Ka 16 pjerrësi të kuqe dhe 13 të zeza, të cilat janë me vështirësi të madhe, si dhe me pjerrësi mjaft të pjerrëta.

Nga ana e saj, Stacioni Panticosa ka bashkuar forfait me atë të Formigal për disa vite për të shtuar, mes tyre, gjithsej 180 kilometra pista. Por gjëja më e mirë për të është spa e saj historike, ku mund të shijoni ujëra medicinale që romakët i njihnin tashmë.

Oferta e skive në Pyrenees aragoneze plotësohet nga Stacionet Cerler dhe Astún. E para ka 77 kilometra për skijim me 10 pjerrësi të gjelbëruara, pra ato me më pak vështirësi. Megjithatë, ju ofron edhe shumë të kuq e zi. Për sa i përket Astún's, është më i vogël, me 40 kilometra të shënuara. Përveç kësaj, ofron dhjetë itinerare për skijim për ekspertët që të praktikojnë distancën e mesme. Është më i riu nga vendpushimet në Huesca dhe ka një shpërndarje të shpateve, ashensorëve dhe shërbimeve që e bëjnë atë shumë komod.

Shtigje të bukura ecjeje, ndër gjërat më të mira për të bërë në Pirenejtë e Aragonese

Ujëvarat e Cincës

Cascadas del Cinca, një nga rrugët për të bërë në Pyrenees aragoneze

Pyrenees aragoneze ka vende të mrekullueshme si p.sh Parku Kombëtar Ordesa y Monte Perdido, me një sipërfaqe prej gati gjashtëmbëdhjetë mijë hektarësh. Ju do të merrni një ide për bukurinë e saj nga fakti se ai merr rreth gjashtëqind mijë vizitorë çdo vit. Po kështu, është një hapësirë ​​e deklaruar Rezerva e Biosferës, Zonë e Veçantë e Mbrojtjes për Zogjtë dhe madje edhe Trashëgimia Botërore.

Ndër rrugët e mrekullueshme që mund të bëni në këtë vend janë ato që ju çojnë në Montimi i humbur, ata që kalojnë nëpër mbresëlënëse Kanioni i Acisclo ose ato që kalojnë luginat e Ordesës dhe Pinetës. Lidhur me këtë të fundit duam të veçojmë rrugën drejt të famshmit Ujëvarat e lumit Cinca si për bukurinë dhe thjeshtësinë e tij. Ai mezi zgjat katër orë dhe ka një rënie prej gjashtëqind metrash.

Pak më e vështirë, por po aq spektakolare, është rruga që kalon nëpër Urat e këmbësorëve të lumit Vero. Largohet nga qyteti i bukur i Alquezar dhe kalon pranë të njohurit shpellë çekiç. Përveç kësaj, në të mund të praktikoni kanioning.

Më pak e njohur se ajo e mëparshme është zona e Lugina e Gistaín, e vendosur midis asaj dhe Ribagorza. Në rastin tuaj, i përket Parku Natyror Posets Maladeta dhe shquhet sidomos për majat e saj deri në tre mijë metra dhe mbi të gjitha për të ibonet ose liqene pireneane me origjinë akullnajore. Mes këtyre, ato të Basa de Mora dhe Millares. Megjithatë, nëse flasim për këto liqene, ndoshta më të famshmit janë ato të Anayetit, të cilat ndodhen në zonën komunale të Salent de Gállego në rrëzë të majës homonime.

Pikërisht, duke ruajtur lumin Gállego, ju keni një tjetër nga formacionet malore më të njohura në Pyrenees aragoneze. flasim për Mallos de Riglos. Këto janë formacione të veçanta gjeologjike të përsosura për ngjitje. Për të gjitha këto vende keni të çmuara shtigje shëtitjeje që janë ndër gjërat më të mira për të bërë në Pyrenees aragoneze.

Vizitoni qytete të mrekullueshme

Alquezar

Pamje e Alquézar, një nga fshatrat më të bukur në Pyrenees aragoneze

Por nuk mund të harrojmë në rekomandimet tona t'ju tregojmë për qytetet që janë një monument në vetvete. Do të ishte e pamundur për ne t'ju shpjegojmë se çfarë të shihni në të gjitha ato. Prandaj, ne do të marrim si mostër disa nga më të bukurat. Por ju gjithashtu mund të kontaktoni të tjerët si Castejon de Sos, të përmendura tashmë Alquezar, ayerbe, Bielsa o Tella. Logjikisht, pa harruar fruti i çmuar, ndodhet pak më në jug.

Aínsa, një qytet autentik mesjetar

Imazhi i Ainsa

Qyteti i bukur mesjetar i Aínsa

E vendosur në rajonin e Mbizotërues, kjo vilë do t'ju transportojë në të kaluarën sepse ka ruajtur të gjitha bukuri mesjetare. Kësaj periudhe i përket qyteti i tij i vjetër me rrugët e ngushta me kalldrëm, si dhe i rrethuar nga shtëpitë tradicionale.

Por simboli i madh i qytetit është Kalaja e Ainsa. Ndërtimi i saj filloi në shekullin e XNUMX-të, megjithëse mori zgjatime deri në shekullin e XNUMX-të. Megjithatë, një pjesë e mirë e elementeve të saj janë romane. Ndër vartësitë e tij, bie në sy terreni i parakalimit dhe porta që e hap atë drejt Plaza Mayor. Por mbi të gjitha, kulla e qiramarrësit, me planimetri pesëkëndëshe, që sot është eko-muze.

Po aq romane është edhe kisha e Santa Maria, shenjtëruar në shekullin XII. Kopertina e tij spikat me katër arkivoltë të mbështetur në kolona. Nga ana e saj, kryq zjarri Është një tempull i lirë që ndodhet ku, sipas legjendës, u shfaq një kryq flakërues që drejtonte ushtrinë e krishterë. Më në fund, duhet të shihni shtëpi madhështore në Aínsa si p.sh ato të Bielsës dhe ArnalitTë dyja nga shekulli i XNUMX-të.

Loarre dhe kështjella e saj e famshme

Kalaja Loarre

Kalaja spektakolare e Loarre

Jo më pak spektakolare se ajo e mëparshmja, Loarre ka gjithashtu një prej tyre kështjellat të ruajtura më së miri nga Evropë. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të dhe është në stilin romanik. Është ndërtuar me urdhër të Sancho Garcés III i Pamplonës si një postë e fortifikuar e kufijve të Navarres. Dhe, në të njëjtën kohë, për të shërbyer si bazë për të sulmuar qytetin e afërt bolea.

Pranë kësaj ndërtese madhështore, duhet të vizitoni në Loarre Kisha e Shën Stefanit, i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të mbi mbetjet e një tjetri të shekullit të XNUMX-të, prej të cilit ruhen kapela dhe kulla. Dhe, po kështu, vetmitë e Santa Águeda, romane, nga Santa Marina y de San Juan. Por mbi të gjitha, Mikpritje, një xhevahir i Rilindjes Aragoneze që ishte selia e Bashkisë.

Botaja

San Juan de la Pena

Manastiri imponues i San Juan de la Peña

Jo më pak i bukur është edhe qyteti i Botajas, gjithashtu me tipare mesjetare. Në këtë ju mund të vizitoni Hermitat romane të San Clemente dhe San Miguel, i datuar në shekujt XNUMX dhe XNUMX. më vonë janë ato të San Adrián, Santa María dhe Santísima Trinidad. Por, mbi të gjitha, kjo vilë shquhet për afërsinë e saj me Manastiri i San Juan de la Peña.

I vendosur në një enklavë të mrekullueshme, me malin që e përqafon, nëse duam të dëgjojmë legjendën, ky manastir ruante Grail shenjtë. Është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, por ka dëshmi për ekzistencën e një më të hershme. Ajo gjithashtu strehon një panteoni mbretëror ku disa nga mbretërit më të rëndësishëm të Navarra dhe Aragon. Ky xhevahir romanesk aragonez është i domosdoshëm për ata që vijnë në Pirenejtë e zonës.

Shijoni gastronominë aragoneze

Suxhuk graus

Suxhuk i shijshëm i Graus

Së fundi, nuk mund të largoheni nga Pirenejtë e Aragones pa provuar kuzhinën e tij të shijshme. Pjatat që e përbëjnë janë sa të shijshme aq edhe të forta. Jo më kot, ato u krijuan posaçërisht për të plotësuar nevojat e jetës së ashpër në këto treva.

Pikërisht, një nga recetat më të njohura është ajo e asparagus mali, e cila, pavarësisht nga emri i saj, nuk ka asnjë lidhje me këtë bimë. Është një zierje e bërë me bishtat e qengjave në shëllirë, speca, qepë dhe përbërës të tjerë. Ato gjithashtu konsumohen gjerësisht thërrimet e bariut dhe ternasco ose qengji a la pastora.

Për sa i përket peshkut, troftë të lumenjve Pireneas. Por mbi të gjitha ai merluc, e cila është bërë tek ajoarriero, tek chilindrón ose tek baturra (me vezë të ziera dhe patate). Nga ana e saj, Tortë Ribagorza është një lloj empanade; të chiretas një sallam që bart orizin, proshutën, proshutën dhe pjesë të tjera të derrit dhe brenda Gradë bëhet një e shijshme suxhuk. Së fundi, si produkte pastiçerie, ju këshillojmë të provoni ëmbëlsira anise, refollau dhe të bukës.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga planet më të mira Çfarë duhet të bëni në Pyrenees aragoneze. Por kjo tokë ju ofron aq shumë mundësi sa na është dashur të lëmë pa përgjigje opsione të tjera si p.sh pushoni në banjën e lartpërmendur Panticosa o vizitoni Pirenariumin, një park tematik në këto male që ndodhet në sabiñánigo. Guxoni të jetoni të gjitha këto përvoja.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*