Çfarë të shikoni dhe të bëni në Puerto Vallarta?

Pamje e Puerto Vallarta

Puerto Vallarta Është një nga destinacionet turistike më të njohura në botë dhe Meksikë veçanërisht. Nëse dëshironi det, plazhe të mira dhe shumë aktivitete për të shijuar pushimet tuaja, ky është një nga destinacionet më të mira në vend.

Le të shohim sot kur është i përshtatshëm për të udhëtuar, cilat vende duhet të vizitoni dhe sa ditë janë më të mira për të kaluar një pushim të paharrueshëm. Kështu që, Çfarë të shikoni dhe të bëni në Puerto Vallarta?

Puerto Vallarta

Puerto Vallarta

Është një qytet në shtetin e Jalisco, 196 kilometra nga Guadalajara, që është kryeqyteti i shtetit. Ai qëndron në bregdet dhe është a qyteti port e cila u themelua në 1851 me një emër tjetër: Las Peñas. Vetëm në vitin 1918 ajo do të ndryshonte emrin e saj aktual, për nder të një guvernatori të shtetit.

Nga pikëpamja turistike, Puerto Vallarta u ngrit në vitet '80 dhe '90 të shekullit të kaluar dhe kështu evoluoi edhe arkitektura e saj. Marina Vallarta daton në atë kohë dhe po kështu të gjitha fushatat promovuese për të tërhequr turizmin ndërkombëtar.

Puerto Vallarta qëndron në Oqeanin Paqësor, në Gjirin e Banderas. Popullsia e saj e qëndrueshme nuk arrin 170 mijë banorë por vizitohet nga më shumë se pesë milionë turistë çdo vit. Përpara se të kaloni në Çfarë mund të shihni dhe bëni në Puerto Vallarta Po ju lë disa fakte kurioze: është filmuar këtu Predator, me Arnold Schwarzenegger dhe seria Acapulto Heat.

Çfarë duhet të shihni dhe të bëni në Puerto Vallarta

Marina Vallarta

Një nga veprat më të rëndësishme të infrastrukturës për qytetin ka qenë Marina Vallarta prandaj rekomandohet për një shëtitje të këndshme. Atmosfera është e sofistikuar, shëtitja përgjatë shëtitores është e paharrueshme, por mund të hani edhe darkë ose drekë në ofertën e saj të gjerë gastronomike. Ai shëtitore në Puerto Vallarta Është pika e detyrueshme e takimit për vendasit dhe turistët: ka skulptura, galeri arti, dyqane dhe restorante.

Ekziston një zonë e lashtë e njohur si Zona Romantica. Nuk është asgjë tjetër veç Vallarta e Vjetër, e pjesa më tradicionale e qytetitd, me atmosferën e saj tashmë boheme dhe më të relaksuar, shumë lagje. Përveç kësaj, ajo ka plazhet e saj, kështu që shumë atraksione janë të kombinuara.

Zonë Romantike, në Puerto Vallarta

El Kopsht botanik na jep një shembull të madh biodiversiteti të Sierra Madre dhe pyjeve të saj të lagështa. Ai propozon një turne të mrekullueshëm në mënyrë që të mund të njiheni me natyrën seksion pas seksioni, duke kaluar nëpër a Kopshti i Kaktusit, Pemishtja e Frutave Tropikale ose Konservatori i Orkideves. Ka një urë të varur, pemë gjigante dhe një çerdhe.

Nëse jeni të interesuar për kulturën e Puerto Vallarta, atëherë duhet të vini në Ishulli i lumit Cuale, më konkretisht në skajin lindor të saj, ku është dhe Qendra Kulturore. Këtu mund të ndiqni mbrëmje muzikore, letrare apo poezie. Ka punëtori, valle, teatër dhe ju mund të vizitoni Muzeu Arkeologjik Cuale.

Kopshti Botanik, çfarë të shikoni dhe të bëni në Puerto Vallarta

Për çfarë mund të themi? plazhet e Puerto Vallarta? Është një plan ideal sepse ata janë simpatikë dhe ne siguroni 360 ditë diell. Po, ju mund të shkoni në çdo kohë të vitit pasi moti nuk do t'ju lërë të lirë. Plazhet këtu janë rëra të arta dhe me shumë bimësi dhe pamje të mira.

Ndër plazhet më të mira është Plazhi i Artë, nga Flamuri Blu. Shtrihet për një kilometër, ka dallgë mesatare dhe mund të praktikoni sporte të ndryshme ujore dhe kalërim kur perëndon dielli. Është midis grykëderdhjes së lumit Pitillal dhe terminalit detar, në zonën e hoteleve veriore, me akses shumë të lehtë. Një tjetër plazh është Tules, fqinji juaj. Është një plazh i gjerë i përsosur për familjen dhe miqtë.

Playa de Oro, në Puerto Vallarta

Nëse shkoni midis dhjetorit dhe marsit, mund të shijoni pamjen e Balenat me gunga. Ka gjithçka afër, pasi është në zemër të Zonës së Hoteleve Veriore. Ka dy aksese për këmbësorë dhe shumë dyqane dhe restorante. Ndër plazhet e tjera të njohura mund të përmendim Boca de Tomates, Las Glorias, Camarones Beach, Amapas Beach, Conchas Chinas Beach, Palmares, Garza Blanca ose Las Gemelas Beach. A dëshiron më shumë? Plazhi i Madagaskar, Playa Caballo, Playa Colomitos, Mismaloya, Las Caletas, Boca de Tomatlán, Majahuitas, Yelapa ose Las Ánimas, për shembull.

Por nëse bërja e diellit ose kërcimi i valëve nuk është gjëja juaj dhe dëshironi diçka më aktive, Puerto Vallarta gjithashtu ofron aktivitete ekoturizmi. Ju mund të vizitoni Parku Kombëtar Detar Los Arcos, përballë plazhit Mismaloya. Bëhet fjalë për një parajsa natyrore në të cilën mund të shkoni në det dhe të praktikoni zhytja dhe snorkeling për të parë jetën e bollshme detare të fshehur në ujë. Edhe nëse dini të zhyteni, mund të regjistroheni për një turne zhytjeje nate që do të jetë i paharrueshëm.

Parku Detar Los Arcos, në Puerto Vallarta

El Kopsht botanik Shumë interesant është edhe ai për të cilin folëm më sipër. Është vetëm gjysmë ore nga qendra e Puerto Vallarta dhe nëse ju pëlqejnë bimët ekzotike nga bota dhe Meksika është një vend ideal. Është një hapësirë ​​e 46 hektarë u hap në 2005. Një tjetër destinacion ekoturistik është ai Grykëderdhja e El Salado, një zonë e mbrojtur që bie në sy në Meksikë, me 168 hektarë rizoforë dhe këneta, habitati i krokodilit amerikan por edhe 29 amfibë dhe zvarranikë të tjerë.

La Ujëvara Palo Maria Është një bukuri e formuar nga shtrati i lumit me të njëjtin emër. Për të arritur atje do të duhet të ecësh rreth 15 minuta por ia vlen sepse është e bukur. Dhe gjithashtu, ju mund të zhyteni në pishinat që formohen në këmbët e tyre. Nëse shkoni në sezonin e shirave, edhe më bukur!

Estero El Salado, në Puerto Vallarta

Më në fund, gjithmonë mund të takoni disa vende pranë Puerto Vallarta. Mund të regjistroheni për një turne ose të merrni me qira një makinë. San Sebastián Është një orë larg, në këmbët e Sierra Madre, dhe është një vend i bukur, a Qyteti Magjik ku nuk është aq vapë sa në Puerto Vallarta. Rrugët e saj janë shumëngjyrëshe, ka natyrë kudo dhe të kesh një kafe apo diçka për të ngrënë në shesh është e këndshme. Mund të regjistroheni për një turne me kalë ose të shihni plantacionet e kafesë ose të shkoni me xhip në Kodrën La Bufa.

tweet-in është një tjetër qytet kolonial në këmbët e vargmalit, 45 minuta në jug të Puerto Vallarta. Është më pak i lagësht dhe më i freskët. Ndërtesat e saj janë prej qerpiçi dhe është një dritare për të Kolonia e MeksikësJam vërtet e bukur. Dhe nëse keni një makinë, mund të vozitni pak më tej, rreth 40 minuta, dhe të njiheni me të plazhet e virgjëra të Tehuamixtle dhe Mayto.

San Sebastian, udhëtim nga Puerto Vallarta

Kafshë shtëpiake Është një qytet tjetër, një orë e gjysmë larg Puerto Vallarta. Ka muze, një kishë të vjetër, restorante që shërbejnë kuzhinën lokale dhe dyqane për të blerë suvenire. Në rrethinën e tij mund të shihni një vullkan, një lagunë, një ujëvarë dhe digën Corrinchis, për shembull.

 Talpa de Allende datën e 1599 dhe ka një bazilikë të shekullit të 18-të. Tregu i tij është shumë i gjallë, në majë të një kodre ka statujën e Krishtit Mbret dhe ka gjithashtu një pyll të bukur panje për të ecur.

Siç mund ta shihni, një udhëtim në Puerto Vallarta mund të jetë shumë argëtues, pavarësisht nëse shkoni si çift, me miqtë apo si familje. Ka vërtet shumë Çfarë duhet të shihni dhe të bëni në Puerto Vallarta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*