Çfarë duhet të shihni në Castellón de la Plana

Kryetari i Bashkisë së Plazas së Castellón

Është shumë e mundur që të keni menduar ndonjëherë çfarë të shihni në Castellón de la Plana sepse ky qytet zakonisht nuk është ndër më turistikët. Megjithatë, ajo ka shumë për të ofruar si nga pikëpamja e trashëgimisë, ashtu edhe nga ana e plazheve dhe e natyrës.

Kryeqytet i krahinës homonime, në të cilën ka shumë qytete të bukura verore, si p.sh Peniskola o Benicassim, qyteti u themelua në vitin 1252 kur banorët e Cerro de la Magdalena zbritën në La Plana. Ata e bënë këtë të autorizuar nga mbreti James I i Aragonit dhe, prandaj, edhe sot ato të Magdalenës janë festivalet të lokalitetit. Dhe, meqë ra fjala, do të jeni të interesuar të dini se ato janë deklaruar si interesi turistik ndërkombëtar. Por, pa vonesë, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në Castellón de la Plana.

Bashkë-Katedralja e Santa María la Mayor

Bashkë-Katedralja e Santa Maria

Bashkë-Katedralja e Santa María la Mayor

Është interesante se është një nga bashkë-katedralet më moderne në Spanjë. Tempulli primitiv është ndërtuar në shek.

Është stil neogotike dhe ka planimetri kryq latine me tre nefe të mbuluar me qemer me brinjë. Koka përfundon me një absidë pesëkëndëshe dhe lundrimi me kupolë. Vlen të përmendet gjithashtu në tempull dritaret e tij të çmuara me njolla dhe instrumentet liturgjike që janë vendosur në të muze. Por, ndoshta elementi më i spikatur i bashkë-katedrales është ai që do t'ju tregojmë më pas.

Kulla e kambanës El Fadrí, thelbësore midis asaj që duhet parë në Castellón de la Plana

El Fadri

Kulla e El Fadrí, simboli i Castellón de la Plana

Në të vërtetë, ne i referohemi Këmbanore e lirë e bashkë-katedrales, e njohur si kulla El Fadrí, e cila ndodhet pranë saj dhe është autentike Simboli i qytetit të sheshtë. Ndërtimi i tij filloi në shekullin e pesëmbëdhjetë, megjithëse nuk përfundoi deri në fund të shekullit të gjashtëmbëdhjetë.

i përket stilit Gotike valenciane dhe ka një plan tetëkëndësh. Në të janë paraqitur edhe katër trupa, të cilët korrespondojnë me burgun, shtëpinë e zilesë, dhomën e orës dhe dhomën e ziles. Sidoqoftë, këto trupa nuk korrespondojnë me linjat e jashtme të qosheve.

Në krye, ju mund të shihni gjithashtu një tarracë të mbuluar me një majë të bukur trekëndore me pilastra toskane dhe të mbuluar me pllaka blu. Kjo është ndërtuar në shekullin e 1656-të për të zëvendësuar një të mëparshme që u shkatërrua në 58. Kulla arrin një lartësi totale prej XNUMX metrash dhe katet lidhen me një shkallë spirale.

Pallati Komunal dhe Lonja del Cáñamo, arkitektura baroke e Castellón

Bashkia e Castellonit

Pallati Komunal, një nga gjërat thelbësore për të parë në Castellón de la Plana

Dy shembujt më të mirë të arkitekturë baroke Ajo që duhet parë në Castellón de la Plana janë këto dy ndërtime. Ndërtesa e Pallatit Komunal ose Bashkisë ndodhet në të njëjtin shesh me bashkë-katedralen e Santa María-s. Është ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX dhe ka një planimetri drejtkëndëshe.

Eshte e tipit te perjashtuar dhe perbehet nga tre kate. Kati përdhes ka një verandë me pesë harqe të ndara me pilastra të stolisur me kapitele toskane. Nga ana tjetër, ato në katin kryesor janë korintik dhe veçojnë tre ballkone, më i madhi qendror. Së fundi, kati më i lartë ndahet nga një qoshe me konsol dhe ndërtesa përfundon me një parmak.

Nga ana e saj, Tregu i kërpit Është në Calle Caballeros dhe ka një planimetri katërkëndëshe. Kati përdhe gjithashtu ka harqe të mbështetur nga kolona dhe gjysmëkolona të rendit toskan. Tashmë në shekullin e XNUMX-të u shtua një kat i parë që respekton të tërën. Ajo ka dritare drejtkëndëshe që kulmojnë me pedimente të lakuara në korbe dhe një ballkon të vazhdueshëm. Së fundi, një kornizë klasike e mbushur me vazo mbyll ndërtesën.

Bazilika e Zojës së Lidonit

Bazilika e Lidonit

Bazilika e Zojës së Lidonit

Është ndërtesa tjetër e madhe fetare për të parë në Castellón de la Plana. Është ndërtuar në mesin e shekullit të XNUMX-të mbi mbetjet e një vetmieje të mëparshme (në fakt, kopertina i përket). Ai gjithashtu i përgjigjet stilit barok dhe përbëhet nga një naos me kapela anësore dhe një transept pak të shënuar. Po kështu, një kube dhe një fanar e përfundojnë atë.

Por ne jo vetëm që ju këshillojmë ta vizitoni këtë bazilikë për bukurinë e saj monumentale, por edhe sepse ajo strehon imazhin e Virgjëresha e Lidonit ose Lledó, shenjt mbrojtës i qytetit të La Plana. Sipas legjendës, ajo u gjet nga një fermer ndërsa po lëronte tokën e tij në këmbët e një hackberry ose lidón. Kjo është arsyeja pse iu dha ky emër.

Por kjo kishë ka edhe imazhe të tjera të jashtëzakonshme. Midis tyre, një tjetër e Virgjëreshës e bërë në alabastri dhe e datuar në shekullin e XNUMX-të, e cila ndoshta është bërë nga një punishte italiane. Si kuriozitet, do t'ju themi se bazilika e Lidonit konsiderohet e shenjtërorja më e madhe rurale në të gjithë komunitetin e Valencias.

Pallati peshkopal

Pallati i Peshkopit

Pallati Episkopal i Castellón de la Plana

Një tjetër monument thelbësor për t'u parë në Castellón de la Plana është Pallati Episkopal, i ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të në stili neoklasik. Në fakt, është nga të paktat që ekzistojnë në qytetin e ndërtuar me standardet e akademikizmit.

Ajo ka dy trupa dhe fasada kryesore ka një pediment shumëngjyrësh të instaluar në një parapet dhe, poshtë, stemën e familjes së peshkopit. Anthony Salinas, i cili urdhëroi ndërtimin e godinës. Mund të hyni në brendësi përmes një korridori me një kasafortë të ulur me fuçi nga ku arrini në dy shkallë, shkallët e të cilave janë të zbukuruara me pllaka Alcora. Sidoqoftë, shkalla kryesore ose perandorake është e vendosur pas hollit.

Tashmë në katin e parë ndodhen dhomat e banueshme të pallatit dhe katet e tij kanë edhe dekorim Alcorense. Së fundi, kati i fundit funksionon si një papafingo.

monumentet moderniste

Zyra postare

Ndërtesa e zyrës postare, një nga monumentet moderniste për t'u parë në Castellón de la Plana

Castellón ju ofron gjithashtu një grup të mirë ndërtesash moderniste. Ndër to veçohen kazino e vjetër, posta dhe loja e demave. E para u ndërtua në vitin 1922 nga arkitekti Francis Maristany dhe paraqet një fasadë me profil të shkallëzuar. Edhe pse stili i tij është eklektik, ai tregon qartë referenca për të mrekullueshmen Salamanca Plateresque dhe, më konkretisht, nga pallati Monterrey në qytetin Charra.

Nga ana e saj, Zyra postare Është një ndërtesë spektakolare Demetrius Ribes y Joaquin Dicenta që përfundoi në vitin 1932. Përgjigjet për Modernizmi Valencias e kombinuar me stilin neo-Mudejar dhe pamjen e tij do t'ju tërheqë vëmendjen, me kënde të lakuara të paraprira nga frëngji të vendosura në të njëjtën fasadë.

Së fundi, hekuri ishte puna e Manuel Montesinos dhe është inauguruar në vitin 1887. Nga jashtë kati përdhes ka harqe tullash që korrespondojnë me dritaret në katin e sipërm. Po kështu, në fasadën kryesore ka një medaljon bronzi që përfaqëson kokën e një demi dhe është vepër e skulptorit. Joseph Viciano.

arkitekturë me origjinë ushtarake

Castell Vell

Kalaja e Fadrellit

Sa i përket monumenteve për të parë në Castellón de la Plana, ne do ta përfundojmë turneun tonë me dy me origjinë ushtarake. E para është thirrja Kalaja e Fadrellit ose Castell Vell. Është një kështjellë me origjinë myslimane që ndodhet në kodrën e Magdalenës. Ndërtimi i tij vlerësohet në shekullin e XNUMX-të dhe aktualisht është i rrënuar.

E dyta është alonso frëngji, e cila është pjesë e grupit të ndërtimeve mbrojtëse të Levantes spanjolle. Ai është i ruajtur më mirë se ai i mëparshmi dhe është ndërtuar me planimetri drejtkëndëshe me muraturë dhe rrathë.

Natyra e Castellón de la Plana

Shkretëtira e Las Palmasit

Pamje e shkretëtirës së Las Palmas

Për të përfunduar, ne do t'ju tregojmë për tre vende të privilegjuara që mund të shihni në Castellón. Po e Comunidad Valenciana provoni, nuk mund të mos përmendim plazhet. Qyteti La Plana nuk i ka, pasi ndodhet katër kilometra në brendësi të vendit. Megjithatë, vetëm duke udhëtuar atë distancë, do të gjeni tre brigje rëre të bukura. Janë Plazhet Gurugú, Serradal dhe El Pinar.

Megjithatë, edhe më spektakolare është gjëja tjetër për të parë në Castellón de la Plana. Ne flasim për Ishujt Columbretes, i cili ndodhet tridhjetë milje larg bregut dhe në të cilin organizohen ekskursione. Ato përbëjnë një rezervë të rëndësishme natyrore dhe detare për shkak të vlerës së tyre ekologjike.

Prandaj, e vetmja ku mund të zbarkoni është Kolombreti i madh ose Grossa Island, ku mund të shihni një far të shekullit të XNUMX-të dhe disa ndërtesa për kërkime mjedisore. Por gjëja me të vërtetë e vlefshme për këtë udhëtim me varkë ka të bëjë me natyrën e saj. Nëse ju pëlqen ornitologjia, do të mund të shihni disa specie në rrezik zhdukjeje si p.sh. Në mënyrë të ngjashme, nëse praktikoni zhytja në ujë, do të magjepseni nga peizazhi detar që rrethon ishujt.

Së fundi, ne gjithashtu ju këshillojmë të bëni një turne hiking nëpër shkretëtira e las palmasit, një hapësirë ​​natyrore e mbrojtur prej gati tremijë e pesëqind hektarësh që është e artikuluar rreth majës së Bartolos, rreth shtatëqind metra e lartë.

Pavarësisht emrit, ajo ka bimësi, kryesisht pishë, luleshtrydhe dhe zemra palmash. Dhe gjithashtu me një faunë kurioze, në të cilën bien në sy sqetulla, kafsha, gjarpëri patkua dhe zhaba natterjack.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të shihni në Castellón de la Plana. Siç do ta keni verifikuar, qyteti levantin ju ofron shumë, pavarësisht se nuk shfaqet në itineraret e mëdha turistike. Në çdo rast, ju mund t'i kombinoni këto me vizitën tuaj në qytetin e La Plana, për shembull duke qëndruar në Oropesa del Mar. A nuk keni dëshirë ta njihni atë?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*