Çfarë duhet të shihni pranë Barrancas de Burujón

Kanionet e Burujon

Nëse doni të dini çfarë të shihni pranë Barrancas de Burujón sepse keni dëgjuar për këtë mrekulli të natyrës dhe ju propozoni ta vizitoni. Keni në plan ta njihni atë, por gjithashtu dëshironi të shijoni rrethinat dhe qytetet e tij afër.

Ata njihen gjithashtu si Kanionet Castrejón dhe Calaña dhe ndodhen rreth tridhjetë kilometra larg qytetit të Toledonë të njëjtën krahinë. Prandaj ato i përkasin Komuniteti Autonom i Castile-La Mancha. Por, duke qenë se do të jenë gjëja e parë që do të vizitoni, përpara se të bëni një xhiro në rrethinat e saj, ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që duhet të dini rreth tyre. Më pas do të përqendrohemi në atë që duhet të shohim pranë luginave të Burujón.

Cilat janë ato dhe si u formuan luginat e Burujón?

Pamje e Barrancas

Pamje e plotë e Barrancas de Burujón

Grykat janë ato që quhen prerje argjilore. Ata janë afërsisht një kilometër të gjatë dhe arrijnë lartësi më shumë se njëqind metra. Në fakt, pika e lartësisë maksimale, e cila quhet Maja e Kambronit, masa njëqind e njëzet.

Ata filluan të formohen rreth njëzet e pesë milionë vjet më parë, gjatë Miocen, për shkak të erozionit të erës dhe, mbi të gjitha, të ujërave të Lumi Tagus në tokë argjilore. Kështu u krijuan këto gryka që sot na bëjnë përshtypje me bukurinë e tyre. Tashmë në vitin 1967, rezervuari i kastrejonit, e cila kontribuon për ta bërë të gjithë më spektakolare.

Nëse mundeni, ju këshillojmë vizitoni ato në perëndim të diellit. Sepse perëndimi i diellit bën që ngjyra e kuqërremtë e mureve të tij të shkëlqejë edhe më shumë. Që nga viti 2010, luginat renditen si Monument Natyror dhe, po ashtu, ato mbajnë kategoritë e Zonë e Veçantë e Mbrojtjes për Zogjtë dhe Vendi i Interesit të Komunitetit të Rrjetit Natura 2000. Por është gjithashtu e rëndësishme që të shpjegojmë se si t'i vizitojmë ato.

Si të vizitoni kanionet e Castrejón dhe Calaña

Kanionet Castrejón dhe Calaña

Barrancas de Burujón në perëndim të diellit

Nëse udhëtoni nga Toledo, ju do të arrini në lugina nga rruga CM-4000 që komunikon kryeqytetin me Talavera de la Reina. Në kilometrin 26 ju keni një pistë të dheut në të majtë që do t'ju çojë në parkingun e makinave.

Pikërisht prej tij vjen Gjurma ekologjike e Las Barrancas, krijuar në vitin 2002 që vizitorët të shijojnë plotësisht këtë mrekulli të natyrës. Ai është mezi tre kilometra i gjatë dhe përshkon fushat e fermave. Por, mbi të gjitha, të çon në dy këndvështrime spektakolare. Megjithatë, veçanërisht nëse shkoni me fëmijë të vegjël, bej kujdes sepse rruga shkon paralelisht me shkëmbinjtë dhe nuk ka gardhe mbrojtëse. Përveç kësaj, duke qenë se është tokë argjilore, ajo nuk ka konsistencë dhe, nëse afrohen në buzë, mund të bien në zbrazëti.

Vëzhgimi i parë është ai nga Cambroni, kulmin që kemi përmendur tashmë. Vështirë se do t'ju duhen pesëmbëdhjetë minuta për ta arritur dhe ju ofron një pamje të plotë panoramike të këtij vendi mbresëlënës. Pak më tej, e keni ai i dëllinjëve, pranë të cilit, përveç kësaj, keni një zonë pikniku.

Gjithashtu, gjatë rrugës do të shihni të ndryshme panele informacioni mbi florën dhe faunën e përrenjve. Sa i përket të parës, vetë konformimi i terrenit e bën të pakët. vështirë se do të shihni pak shelg, kallam dhe ephedra. Shumë ndryshe është rasti i faunës. Në lidhje me të, zogjtë janë protagonistët e vërtetë. Atje jane lloje të ndryshme shqiponjash, kukuvajkash dhe shkaba të zeza. Nga ana tjetër, skifterët e shumtë, i cili ishte shumë i bollshëm, vitet e fundit ka pakësuar popullsinë e tij.

Bashkë me këto mund të shihen edhe sqetulla, skifterët, kormoranët apo çafkat e natës. Për sa i përket gjitarëve, në zonë ka lloje si p.sh genet, macja e egër, lepurin dhe marten. Ka edhe gjarpërinj si gjarpëri i shkallës, hardhuca si bretkosat e zhveshura dhe të zakonshme. Me pak fjalë, është një vend kaq mbresëlënës saqë është pagëzuar si "Kanioni i Madh i Kolorados së Toledos" për shkak të ngjashmërisë së tij me atë të Shtetet e Bashkuara. Por ju keni akoma më shumë surpriza në rrethinat.

Qytete për t'u parë pranë luginave të Burujón

Plaza Kryetari i Komunës së La Puebla de Montalban

Bashkia e bukur e Plaza në La Puebla de Montalbán

Siç ju thamë, përrenjtë janë në krahinën e Toledo, konkretisht zënë një sipërfaqe prej 217 hektarësh midis komunave të Burujón, Aldearreal de Tajo dhe La Puebla de Montalbán, tre vila te bukura qe ju keshillojme ti vizitoni. Por, kryesisht, të gjitha i përkasin rajoni i Torrijos, një qytet tjetër plot interes. Prandaj, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni pranë luginave të Burujón.

La Puebla de Montalban

Muzeu La Celestina

Fasada e Muzeut La Celestina

Ky qytet me rreth tetë mijë banorë është i famshëm sepse pa lindjen e Ferdinand de Rojas, konsiderohet autor i Celestine. Në fakt, ka nje muze kushtuar kësaj vepre letrare universale dhe krijuesit të saj. Ndodhet në një ndërtesë të fundit të shekullit të XNUMX-të që ishte një spital bamirësie dhe një shkollë e mesme. Organizohet edhe një ngjarje lokale Festivali Celestine, e cila ofron shfaqje, një treg të Rilindjes dhe aktivitete të tjera.

Megjithatë, ndoshta simboli i La Puebla është Kulla e Shën Michael. Është ajo që ka mbetur nga një kishë primitive dhe datohet në fillim të shekullit të XNUMX-të. Me tipare herreriane, ai ka një planimetri katrore dhe tre lartësi të kurorëzuara nga një çati me katër anë. Në vend të kësaj, pavarësisht nga emri i saj, Kalaja Montalban Ajo nuk ndodhet në këtë vilë, por në afërsi dhe po aq e bukur San Martin de Montalban. Gjithsesi ju këshillojmë ta vizitoni edhe atë aty pranë Kisha e Santa Maria de Melque.

Duke u kthyer në La Puebla, Pallati i Konteve të Montalbanit, një vepër arti e Rilindjes nga shekulli i XNUMX-të. Shquhet për simetrinë dhe portikun kryesor. në të vdiq Diego Colon, djali i admiralit të madh. Ajo kornizon, pranë Bashkisë dhe kishës që do të përmendim, flirtuesin Sheshi kryesor, me arkadat e tij tipike kastiliane. Të njëjtës periudhë i përket edhe urë e njëmbëdhjetë syve në lumin Tagus.

Lidhur me trashëgiminë fetare të La Puebla, ju këshillojmë të vizitoni manastiret e Etërve Françeskanë dhe të Nënave Konceptive, të dy përfaqësues të Rilindjes së Toledos. E mëparshme është kisha e Zojës së Paqes, pasi është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe i kushtohet shenjtorit mbrojtës të qytetit. Së fundi, vizitoni vetmitë e Krishtit të Dashurisë, të San Jose dhe të Krishtit Më të Shenjtë të Faljes.

torrijos

Kisha kolegjiale e Torrijos

Kisha kolegjiale e Sakramentit të Bekuar në Torrijos

Është qyteti më i madh në rajon, me rreth katërmbëdhjetë mijë banorë. I rëndësishëm që nga koha vizigotike për të qenë një vend kalimi midis kryeqytetit të mbretërisë, Toledo, dhe qyteti i Ávila, ju ofron një numër të mirë monumentesh spektakolare. Ne ju këshillojmë, para së gjithash, t'i afroheni Sheshi kryesor, ndërtesa e të cilit daton në shekullin e XNUMX-të, megjithëse ka pësuar reforma të ndryshme.

Por simboli i madh i Torrijos është Kisha kolegjiale e Sakramentit të Bekuar, i ndërtuar gjithashtu në fillim të shekullit të XNUMX-të me tipare tranzicioni midis stileve gotike dhe rilindjes. Brenda mund të vizitoni tre kisha. ai i San Gil Ai është menduar për shenjtorin mbrojtës të qytetit. Por është më interesante Kapelë kryesore, tani e konvertuar në muzeu i famullisë. Ndër pjesët e tij, altari spikat për shkak të Juan Correa de Vivar dhe një tabernakull prej ari.

Pranë kishës kolegjiale, emblema tjetër e Torrijos është imponuese Pallati i Don Pedro de Castilla, që ky monark kastilian e kishte ndërtuar për gruan e tij, Maria de Padilla. Megjithatë, ndërtesa që mund të shohim sot është e mëvonshme. Kjo është për shkak të arkitektit Anton Egas, mjeshtër i gotikës spanjolle, së cilës i shtoi veçoritë Mudejar. Është një ndërtim mbresëlënës që strehon edhe thesare brenda. Ky është rasti i dy manastireve të tij dhe Kapitulli Shtëpia, e cila ka një tavan të bukur me arkë. Edhe pse strehon zyrat e bashkisë, mund ta vizitoni edhe me një guidë.

Ne gjithashtu ju këshillojmë të shihni në këtë qytet të bukur të Toledos Kapela e Krishtit të Gjakut. Ajo u ndërtua në majë të një sinagoge të vjetër nga Gutierre de Cardenas si pjese e Spitali i Trinisë së Shenjtë. Në kompleks bie në sy oborri i tij spektakolar i Rilindjes dhe imazhi i Cristo de la Sangre, që i jep emrin.

Së fundi, sigurohuni që të shihni në Torrijos stacion treni. Është një ndërtim i bukur i shekullit të XNUMX-të, i bërë nga guri berroqueña dhe i zbukuruar me harqe gjysmërrethore. Dhe nëse ju pëlqejnë ato kështjellat, rajoni ofron disa spektakolare. Ne ju kemi thënë tashmë për Montalban, por edhe ju keni ato të Barcience, Caudilla, San Silvestre, Escalona, ​​Maqueda dhe Guadamur. Ky i fundit eshte restauruar ne vitin 2000 dhe eshte ne gjendje perfekte.

Albarreal de Tajo dhe Burujón

Burujón

Bashkia e Burujón

Ne e përfundojmë turneun tonë me atë që duhet të shohim pranë luginave të Burujón në këto dy qytete të vogla që i përkasin gjithashtu rajonit Torrijos. Në Albarreal, ju rekomandojmë që të vizitoni Kisha Famullitare e Fjetjes, i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, megjithëse kryesisht gotik. Po kështu, në Cerro del Moro keni vetmia e Zojës së Shpresës Macarena.

Sa për Burujón, vetmia e San Pantaleón, një mrekulli e shekullit të XNUMX-të që rikrijon stilin Mudejar. Gjithashtu ia vlen të shihet moderne kisha e San Pedro Apóstol, me ajrin e tij avangardë, dhe Pallati i Konteve të Cifuentes.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të shihni pranë luginave të Burujón, në provincën e Toledo. Tani e dini se çfarë mund të vizitoni në qytetet me aq histori sa La Puebla de Montalban o torrijos. Por ju gjithashtu keni të gjitha informacionet për të parë këtë mrekulli natyrore të krijuar nga Lumi Tagus gjatë miliona viteve. Guxoni ta takoni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*