Çfarë lloj udhëtar je?

lloji i udhëtarëve

Unë, që normalisht kur udhëtoj e bëj për të "ushqyer" përvojën time të jetës, jam shumë i vëmendshëm me udhëtarët e tjerë që takoj gjatë rrugës. Ndonjëherë buzëqesh kur shoh njeriun tipik me një aparat fotografik në shpinë, i cili në vend që të shijojë me sytë e tij peisazhet e bukura dhe ndërtimet e mëdha të bëra nga njeriu, ata e bëjnë këtë kryesisht përmes thjerrëzës së vogël të aparatit të tij refleks.

Jo të gjithë udhëtarët janë të njëjtë dhe as nuk kemi të njëjtat shqetësime kur udhëtojmë. Çfarë lloj udhëtarësh jeni? Nëse doni ta dini, mbase identifikoheni me njërën nga këto.

Fotografi shkon, fotografi vjen

Typicalshtë tipike që përmendëm më parë në hyrjen e këtij artikulli. Ata mund të harrojnë në mënyrë të përsosur pizhamet, por ata kurrë nuk do të harrojnë një bateri shtesë për kamerën e tyre. Veglat e tyre të udhëtimit janë zakonisht si më poshtë:

 • Refleks
 • Qëllimet
 • Trekëmbësh.
 • Filtrat.
 • Bateritë
 • Çantë.
 • GoPro (për të kapur edhe ato momente kur ka pak më shumë veprim).
 • Laptop

Ata shohin një kapje fotografike kudo që shikojnë dhe gjithmonë kërkojnë kornizën më të mirë, dritën më të mirë dhe makron më të mirë për të kapur.

lloji i udhëtarëve 2

Vrapuesi

Nëse ata shkojnë në udhëtimin e tyre me një çantë shpine ose një valixhe të vogël, ata zakonisht kthehen me këtë dhe me një më të madhe që u është dashur të blejnë në destinacionin e tyre që të mund të mbajnë gjithçka që kanë blerë gjatë udhëtimit. Shtë e zakonshme të shohësh midis këtyre udhëtarëve prindërit (me fëmijët e tyre të rritur) të cilët nuk mund të ndihmojnë të mendojnë për ta dhe nevojat e tyre gjatë udhëtimeve të tyre: dhuratë për vajzën, dhuratë për djalin, dhuratë për nipërit dhe mbesat, çarçafë, peshqirë, parfume, çanta, sende dekorative, etj. Atyre u pëlqen gjithçka!

Ata janë gjithmonë në kërkim të pazareve dhe tipike për secilin vend. Më shumë sesa interesante nga pikëpamja kulturore dhe arkitektonike e secilit destinacion, ajo që ju intereson është ajo dyqane dhe tezga rrugësh.

«Kultura»

me hartë në dorë Ai shkon në çdo destinacion që mund t'i mësojë diçka. Jo vetëm udhëtimet muzeumet dhe shtëpitë kulturore por gjithashtu përfshihet në njohjen e kulturës dhe historisë së secilit vend që udhëton.

Ai zakonisht flet shumë me njerëzit vendas dhe pyet për gjithçka: nga gastronomia tipike te misteret që rrethojnë çdo cep.

Disa nga vendet e tij të preferuara për të vizituar janë kafene, biblioteka dhe zyra turistike. Në kafeteri ai do të përpiqet të krijojë "miq" që mund t'u tregojnë atyre në vetën e parë për hijeshitë e vendit; në biblioteka mund të gjesh pasazhe historike që i referohen qytetit; dhe së fundmi, në zyrat turistike ata do t'ju tregojnë me detaje (nga broshurat te hartat me turne kulturore) se çfarë duhet të vizitoni për të mësuar më shumë dhe më mirë në lidhje me sitin.

Eksploruesi

lloji i udhëtarëve 3

Një që ikin nga vendet më të ngarkuara për të hyrë në ato cepa që nuk janë hulumtuar nga udhëtarët turistë. E tyre enë udhëtimi ato zakonisht janë:

 • Rroba dhe këpucë të rehatshme (zakonisht sportive).
 • Çantë shpine me 'snacks', lëng dhe ujë.
 • Aparat fotografik dixhital për të përjetësuar vendin e eksploruar dhe pak të parë të vendit.
 • Fletore dhe stilolaps (fletore udhëtimi).
 • Harta.

Këta lloj udhëtarësh nuk do t'i drejtohen kurrë një udhëzuesi lokal për t'i treguar, por do të preferojnë të gjejnë vendet më interesante më vete.

Ata zakonisht janë njerëz me një karakter aventureske dhe pa frikëAta nuk janë të interesuar për tipiken, por të mbushur me përvoja për të treguar dhe mbajtur mend gjithë jetën e tyre.

Theksoi jashtë

lloji i udhëtarëve 4

Edhe pse është e vërtetë që të gjithë ne që udhëtojmë e bëjmë pjesërisht për t'u shkëputur nga stresi rutinë dhe i përditshëm, ekziston një lloj udhëtar, le ta quajmë atë "Ai i stresuar", e cila është ajo që gjëja kryesore që busca në udhëtimin e tij është shkëputeni dhe pushoni.

Ky lloj udhëtarësh kërkon shumë vende të larguara nga ngutja dhe ngutja e jetës së përditshme. Ata pelqejne natyrën, sporte në natyrë y heshtja. Ata duan të ngrihen në mëngjes dhe të mos dëgjojnë një makinë të vetme, kështu që ata do të kërkojnë veçanërisht vende të izoluara, destinacione rurale ose shtëpi të vogla të zhytura në natyrë.

Negociatori

Ai që përfiton nga çdo udhëtim në merrni një copë. Nuk është se ai nuk i pëlqen të shkëputet ose të pushojë, është se ai thjesht nuk mundet, dhe edhe nëse mundet, atij i pëlqen të negociojë dhe të vazhdojë të rritet në projektet e tij profesionale.

Megjithëse duhet të bëjmë dallimin në këtë pjesë midis udhëtimeve të kohës së lirë dhe udhëtimeve të biznesit, duke folur siç duhet, ata që janë negociatorë nga natyra do të përfitojnë nga çdo udhëtim i kohës së lirë për të "negociuar".

Prandaj, jo vetëm që do të interesoheni për ato destinacione kulturore por edhe ato destinacione ku ekonomia po rritet dhe ku biznesi është gjithnjë e më i larmishëm dhe lidhet me temën tuaj të punës.

A identifikoheni me ndonjë prej këtyre udhëtarëve? A mendoni se shumë më tepër prototipa të udhëtarëve aktualë mungojnë? Nëse po, do të më pëlqente të dëgjoja për këtë, prandaj ju lutemi përdorni kutinë e komenteve. Fundjave e lumtur!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*