Çfarë rrobash të vishni në Manastirin e Gurit

Manastiri i Gurit

flas me ju për Çfarë rrobash të vishni në Manastirin e Piedrës kërkon një shpjegim paraprak. Kur bëjmë këtë pyetje, nuk i referohemi thjesht një vizite kulturore në këtë manastir të bukur të themeluar nga urdhri cistercian në vitin 1194.

Të shkosh në Manasterio de Piedra do të thotë gjithashtu të vizitosh parku apo kopshti historik që e rrethon dhe për të cilën do të flasim më vonë. Kjo do të thotë, performoni një rrugë rreth katër kilometra nëpër natyrë. Dhe kjo ndikon jo vetëm në veshjet që duhet të vishni, por edhe tek këpucët. Për këtë arsye, ne do t'ju shpjegojmë se çfarë veshjesh duhet të vishni në Monasterio de Piedra dhe më pas do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për të vizituar këtë vend të mrekullueshëm.

Klima dhe komoditeti: çfarë rrobash të merrni në Manasterio de Piedra

Manastiri i gurtë

Manastiri i Gurit

Dy faktorë janë më të rëndësishmit kur zgjidhni se çfarë të vishni në Manastirin e Piedrës. E para është moti. Manastiri është në Rajoni Calatayud, në komunën e të reja ato. Prandaj, është në jug të krahinës së Zaragoza.

E gjithë kjo paraqet një Moti kontinental. Kjo do të thotë se diferencat e temperaturës midis dimrit dhe verës janë shumë të mëdha. Të parët janë zakonisht shumë të ftohtë, me shumë ditë nën zero gradë Celsius. Nga ana tjetër, vera është zakonisht shumë e nxehtë, shpesh duke kaluar të tridhjetat mbi zero.

Një pjesë e fajit për këtë qëndron tek erërat si era e veriut, e cila ndonjëherë i kalon njëqind kilometra në orë dhe është e ftohtë. Nga ana tjetër, reshjet janë të pakta dhe të parregullta. Klima e zonës së Monasterio de Piedra është për faktin se ajo është në brendësi dhe afër vargmaleve të mëdha malore. Në rastin tuaj, veçanërisht ata Pyrenees në veri, por edhe në Sistemi Iberik në jug.

Prandaj, nëse do të shkoni në Manastirin Piedra në dimër, do të duhet të sillni Veshje të ngrohta. Ju gjithashtu duhet të keni parasysh se ndodhet një lartësi prej më shumë se tetëqind metra mbi nivelin e detit dhe kjo e intensifikon të ftohtin. Por e njëjta lartësi ndikon edhe kur është nxehtë në verë. Rrjedhimisht, nëse e vizitoni në sezonin e nxehtë, duhet të sillni veshje të freskëta.

Sa i përket këpucëve, ato janë një element shumë i rëndësishëm. Siç ju thamë, vizita në manastir përfshin një xhiro në parkun e tij madhështor. Është një rrugë prej rreth katër kilometrash nëpër shtigje, ura e deri në shkallë që ka një vështirësi mesatare-të ulët. Megjithatë, do t'ju duhet një Këpucë të rehatshme për të bërë atë. Prandaj, duhet të sillni disa këpucë sportive apo plazhi në verë, ndërsa në dimër, do të ishte më mirë çizmet e ecjes. Por, pasi të kemi shpjeguar se çfarë rrobash duhet të vishni në Manasterio de Piedra, do të flasim me ju për atë që do të gjeni në këtë vend të mrekullueshëm.

Manastiri i Gurit: çfarë të shihni dhe të bëni

manastir guri

Manastiri i mrekullueshëm primitiv i Manastirit Piedra

Ky manastir cistercian përbëhet nga tre pjesë: parku i lartpërmendur, hoteli dhe vetë manastiri. Më pas, do t'ju flasim në detaje për të parën dhe të tretën, por duhet ta bëjmë edhe për të hotel. Nëse qëndroni në të, do të ndjeni diçka të veçantë, pasi ndodhet brenda vetë manastirit të shekullit të XNUMX-të.

Prandaj do ta gjeni veten si të lashtët murgjit cistercianë të cilët e kanë banuar në të kaluarën, por duke shijuar komoditete që nuk i kanë ëndërruar kurrë. Për shembull, një të plotë spa, dhoma pushimi, restorante, bare madje edhe kopshte me tarraca.

Hoteli ndodhet në të ashtuquajturën manastir i ri, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Hyrja është në oborrin e saj, në Plaza de San Martín dhe menjëherë do të hyni në spektakolare shkallët e stilit të rilindjes. E konceptuar nga seksione, shkallët e saj janë të ulëta dhe të mbrojtura nga një kangjella hekuri e farkëtuar. Por kjo na shtyn të flasim për manastirin si një ndërtesë monumentale.

Manastiri, një mrekulli monumentale

shtëpi kapitulli guri

Shtëpia e bukur e kapitullit të Manastirit Piedra

Ndërtimi i këtij manastiri filloi në fund të shekullit të XNUMX-të për të përfunduar në shekullin e ardhshëm. Prandaj, ato ishin vitet e kalimit nga romanesku në gotik. Por kësaj të fundit i përgjigjet më shumë. Konkretisht, thirrja gotik cistercian për të qenë karakteristikë e rendit që themeloi manastirin. Kjo karakterizohet nga të qenit më i ashpër, i matur dhe i ndritshëm se klasikja.

Megjithatë, më vonë, shtoi elemente të rilindjes e deri në barok. Manastiri ndodhet brenda një mbyllje me mure. Ju do të hyni në të nga mesjetare mbaj, stili Mudejar, dhe Iglesia, e cila është në rrënoja. Ajo komunikon me manastir, e cila të çon në dhoma të tjera si shtëpia e kapitullit, tezga ose dyqani, kuzhinë, banesa ose dhomë ngrënie dhe ngrohje.

Kisha, megjithatë, iu përgjigj Romane, me planimetri kryq latin, transept dhe absidë poligonale. Ndër mbetjet e tij, a portiku i vonë romanik i përbërë nga një hark gjysmërrethor me pesë arkivoltë të ndezur që mbështeten nga kolona me kapitele. Nga ana e tij, ai manastir primitiv Shquhet për harqet e saj me majë dhe kapitelet e saj të zbukuruara me dekorim bimor. Ka një planimetri katrore dhe dhomat e tjera të manastirit janë të shpërndara anash tij. Po kështu, paralel me një nga galeritë e saj është i ashtuquajturi rrugicë e zezë, e cila besohet se i përket një kështjelle përpara manastirit.

Por një nga estancat më të bukura në Piedra është shtëpi kapitulli, e cila ishte qendra e jetës për murgjit. Shquhen porta e saj qendrore, mbyllja e saj e mbështetur nga katër kolona me rrjetë dhe dritaret e saj anësore. Gjithashtu, në trapeze keni një të bukur triptik relikuar. Më në fund, duhet të shihni në manastir dhomën e karrocave dhe, mbi të gjitha, dy muze. Njëra i dedikohet verë nga Emërtimi i Origjinës Calatayud dhe tjetra që tregon historia e çokollatës në kuzhinën e manastirit. Pasi të keni shijuar këto mrekulli, duhet të vizitoni parkun jo më pak spektakolar.

Parku i manastirit

Liqeni i Pasqyrave

Lago del Espejo, një nga vendet më të bukura në parkun e Manasterio de Piedra

Gjëja e parë që duhet t'ju themi është se, megjithëse përfiton nga mjedisi i mrekullueshëm i manastirit, ai është projektuar nga shkrimtari dhe poeti. Juan Federico Muntadas, i cili jetoi kohët e fundit në vetë manastir. Për ta bërë këtë, ai përfitoi nga rrjedha e lumi guri, që kalon nëpër tokat e afërta dhe që formon në zonë disa ujëvarat.

Midis tyre dallohen ato të Baños de Diana, Fresnos Altos dhe Bajos, Chorreaderos apo Fuente del Señor. Por dy janë më të famshmit. Është, nga njëra anë, thirrja Bishti i kalit, e cila është më shumë se pesëdhjetë metra e lartë. Dhe, nga ana tjetër, e Ujëvara La Caprichosa, të cilit, që nga shekulli i katërmbëdhjetë, i janë atribuar prona të mrekullueshme. Madje ekziston një legjendë për të. Ai thotë se, duke qenë se Fati është i paqëndrueshëm, kushdo që i kërkon një nder do ta shohë të përmbushur dëshirën e tij.

Së bashku me ta, atje liqene si Pasqyra dhe ai i Rosave, si dhe të shumta shpellat që u zbuluan nga vetë Muntadas. Mes këtyre, ato të Panterës, Bakëve, Artistit, Irisit apo Karmelës. Një tjetër element i rëndësishëm është lartësia e Shkëmbi i Djallit dhe parku gjithashtu ka një kopsht të quajtur Kopshti nga Juan Federico Muntadas. Baret, zonat e pushimit dhe pamjet plotësojnë këtë mrekulli natyrore.

Po kështu kohët e fundit kanë bërë tregon me zogj grabitqarë në zonë si shqiponjat, shkabat apo bufat. Së fundi, si një anekdotë, do t'ju tregojmë se njëqind e pesëdhjetë vjet më parë ferma e parë e peshkut në Spanjë. Për të hyrë në park ju duhet të merrni një biletë. Megjithatë, me të mund të largoheni dhe të hyni përsëri sa herë të doni. Për shembull, për të ngrënë, pasi nuk lejohet futja e ushqimit. Pikërisht, në zonën e aksesit që keni restorante dhe madje edhe një zona e lojërave për fëmijë.

Nuévalos, plotësuesi i përsosur për vizitën tuaj në Piedra

Kulla Nuevalos

Kulla e kështjellës së Nuévalos

Ne kemi shpjeguar tashmë se çfarë rrobash duhet të vishni në Manastirin e Piedrës dhe gjithashtu gjithçka që mund të shihni në këtë vend të mrekullueshëm. Por, si plotësues për vizitën tuaj, ju këshillojmë të vizitoni qytetin e të reja ato, në mandatin komunal të të cilit ndodhet manastiri.

Ky qytet i vogël me rreth treqind banorë ka disa monumente. mbetjet e tij kalaja mesjetare, të vendosura në një kodër, janë muret dhe, mbi të gjitha, kulla e haraçit, shekulli i XNUMX-të. Po aq lart në një shkëmb është kisha e san julianit, stil romanik. Dhe mbylleni ju keni Pallati i Komandantëve, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe aktualisht përdoret si Bashki.

Gjithashtu, tashmë në periferi keni disa vetmi. Ajo e San Sebastián Është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe korrespondon me stilin gotik të vonë. Ata janë gjithashtu ato të Cristo del Valle dhe Nuestra Señora de los Alvares. Nga ana e saj, atë të DiegosAktualisht në rrënoja, ishte një tempull i bukur Mudejar. Në mënyrë të ngjashme, në periferi të qytetit janë kripe e Nuevalos, shfrytëzimi i të cilit filloi në shekullin e XNUMX-të, dhe Rezervuari Tranquera, e cila ka vlerë të madhe ekologjike.

Si përfundim, ne kemi shpjeguar Çfarë rrobash të vishni në Manastirin e Piedrës. Por ju kemi treguar edhe për gjithçka që ndodhet kjo mrekulli në provincën e Zaragoza. Madje ju kemi thënë se çfarë mund të shihni në rrethinat. Lidhur me këto ju rekomandojmë të vizitoni edhe atë historik calatayud, Bilbilis romak, që është rreth tridhjetë kilometra larg. Ne vetëm mund t'ju inkurajojmë të vizitoni këtë zonë dhe të shijoni gjithçka që ju ofron.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*