Çfarë duhet të shihni në Úbeda dhe Baeza me fëmijët

Plaza del Populo në Baeza

ju mund të pyesni veten çfarë të shihni në Úbeda dhe Baeza me fëmijët sepse po mendoni të vizitoni këto qytete në provinca e Jaén me fëmijët tuaj. Jo më kot janë deklaruar të dyja Trashëgimia Botërore dhe ju do të dëshironi që ata t'i njohin ato.

Do të dëshironi që të vegjlit të argëtohen duke parë monumentet dhe vendet me interes të saj. Kjo eshte mësojnë historinë dhe artin, por edhe që ato zhvillohen aktivitete të tjera rekreative. Mos u shqetësoni, menaxherët turistikë të të dy komunave i kanë marrë parasysh të gjitha këto. Prandaj, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në Úbeda dhe Baeza me fëmijët.

Çfarë duhet të shihni në Úbeda me fëmijët

Rruga Mbretërore e Úbeda

Calle Real, një nga më të bukurat në Úbeda

Siç thamë, është shumë e rëndësishme që fëmijët tuaj të zbulojnë trashëgiminë e mrekullueshme monumentale të këtyre qyteteve. Por edhe që e bëjnë mënyra më qesharake për ta. Në Ubeda organizohen turne me guidë me aktorë që paraqesin disa pasazhe të historisë së qytetit. Ky turne i dramatizuar zgjat rreth dy orë dhe do të kënaqë të vegjlit.

Një mundësi tjetër është që ju të merrni tren turistik. Është një autokolonë urbane që kalon nëpër rrugët e Úbeda duke kaluar nëpër monumentet kryesore të saj. Ai përfshin gjithashtu një udhëzues dhe zgjat dyzet e pesë minuta. Secili nga këto dy aktivitete do t'i bëjë fëmijët tuaj të shijojnë më shumë udhëtimin e tyre në Úbeda. Ata do të mësojnë duke u argëtuar.

Po kështu, këto turne tregojnë monumentet kryesore të qytetit. Qendra nervore e kësaj është Sheshi Vazquez de Molina, e cila është brenda murit të saj të madh. Tre dyer nga kjo janë ruajtur ende: ato të Granadës, Losalit dhe Santa Lucías dhe gjithashtu disa nga kullat e saj ndër të cilat spikasin ai me orën y ai i arkës. Por, ne do të kthehemi në sheshin Vázquez de Molina.

Sheshi Vazquez de Molina

Sheshi Vazquez de Molina në Úbeda

Kapela e Shenjtë e Shpëtimtarit dhe pallati i Dean Ortega në Úbeda

është një e vërtetë Xhevahir i Rilindjes Andaluziane, deri në atë pikë sa do të na duhej i gjithë artikulli për t'ju treguar me detaje të gjitha mrekullitë që strehon. Por simboli i saj i madh është Kisha e Shenjtë e Shpëtimtarit, e ndërtuar në mesin e shekullit të XNUMX-të nga Diego e Siloamit. Nga pamja e jashtme bie në sy fasada e saj Platereske, ndërsa brenda mund të shihni një altar Alonso de Berruguete dhe madje një gdhendje e San Juanito-s që i atribuohet Miguel Angel.

Pranë këtij tempulli, ju keni në shesh Pallati i Dekan Ortega, i cili aktualisht është një bujtinë turistike. Por edhe jo më pak spektakolare të Zinxhirëve, të Markezit de Mancera dhe Shtëpia e Juan Medinës. Ky vend strehon edhe monumente të tjera si ajo spektakolare Bazilika e Santa Maria de los Reales Alcazares. Kjo, për shkak të periudhës së gjatë të ndërtimit dhe restaurimeve të ndryshme, është një simbiozë e përsosur e stileve gotike, mudejar, rilindëse, barok dhe neo-gotike.

Së fundi, trashëgiminë monumentale të sheshit e plotësojnë xhevahire të tjera si p.sh shtëpitë e peshkopit dhe të kryetarve, Rezervuari, shatërvani venecian, rrënojat e pallatit mesjetar Orozco dhe statuja e arkitektit Andres de Vandelvira. Por ajo që mund të shihni në Úbeda me fëmijët nuk mbaron këtu.

Monumente të tjera të Úbeda

Shtëpia e Kullave

Casa de las Torres, një nga monumentet emblematike të Úbeda

Do të na duhej edhe shumë kohë për t'ju treguar monumentet e tjera në Ubeda, e tillë është sasia dhe cilësia e tyre. Por, si minimum, ju këshillojmë ta vizitoni kishat e San Pablo, San Pedro, San Lorenzo dhe Santo Domingo, si dhe Manastiret e Konceptimit të Papërlyer dhe Santa Clara. Megjithatë, nëse flasim për këtë të fundit, bie në sy ai i San Miguelit, i cili strehon Oratoria baroke e San Juan de la Cruz, shkrimtari i madh mistik spanjoll, i cili vdiq në këtë manastir.

Nga ana tjetër, ndoshta simboli tjetër i madh i Ubedës është mbresëlënës Spitali i Santiagos, vepër e të lartpërmendurve Andres de Vandelvira. Është një tjetër mrekulli e Rilindjes Spanjolle që bie në sy, nga jashtë, për katër kullat e saj. Sa i përket brendësisë, duhet të shihni oborrin e madh qendror me kolona mermeri të bardhë dhe një shkallë spektakolare. Por edhe kapelën, e cila strehon piktura nga Pjetri i Raxis y gabriel rosales.

Së fundi, mrekulli të tjera për të parë në Úbeda janë ato bashkitë e vjetra, me harqet e saj mbresëlënëse. Dhe, po kështu, Vela de los Cobos, Kontet e Guadianës, Don Luis de la Cueva, Marquis de la Rambla ose pallatet Medinilla. Megjithatë, ndoshta edhe më spektakolare është Shtëpia e Kullave, një lloj fortese urbane që përzien rezonancat mesjetare me elementet e Rilindjes.

Aktivitete rekreative për të përfunduar vizitën në Úbeda

Ludoteca

një bibliotekë lodrash

Nëse po flasim për atë që të shohim në Úbeda dhe Baeza me fëmijët, është gjithashtu e rëndësishme që ata të luajnë. Prandaj, ne propozojmë një mënyrë argëtuese për të përfunduar vizitën tuaj në të parën. Në qendër të qytetit keni objekte të tilla si Cocolet, ku mundeni shijoni disa tapas ndërsa fëmijët tuaj kënaqen në dhomën e tyre të lojërave.

Ju gjithashtu mund t'i lini atje për një kohë të kujdesur nga profesionistët e tyre ndërsa vizitoni Qendra e Interpretimit të Ullirit dhe Vajit, e cila është e radhës. Por, ndoshta preferoni t'i merrni të vegjlit me vete, në mënyrë që ata të mësojnë për historinë dhe prodhimin e këtij ari të bardhë, kaq karakteristik për provincën e Jaén. Më në fund, mund të kaloni natën në cilindo nga hotelet që ju ofron qyteti dhe të nesërmen të shijoni tuajin vizitë në Baeza.

Çfarë duhet të shihni në Baeza me fëmijët

Plaza del Pópulo de Baeza

Porta e Jaén dhe harku i Villalar në Baeza

Prandaj, ne vazhdojmë propozimin tonë se çfarë të shohim në Úbeda dhe Baeza me fëmijët në këtë qytet të dytë. Kompleksi monumental i Baezës është gjithashtu Trashëgimia Botërore. Mezi ndahet me nëntë kilometra nga Úbeda, që përkthehet në më pak se pesëmbëdhjetë minuta udhëtim rrugor.

Gjithashtu, si në të mëparshmen, Baeza ka turne të drejtuara dhe të dramatizuara nëpër rrugët e saj. Ato ofrohen nga kompania Turistour, e cila ka profesionistë me përvojë. Po kështu, ekziston një tren turistik që kalon nëpër të dhe do të kënaqë fëmijët tuaj të vegjël. Dilni nga sheshi popolo dhe udhëtimi zgjat rreth tridhjetë minuta. Sa i përket çmimit të tij, ai është vetëm katër euro.

Por gjithashtu do të jeni të interesuar të dini se të dyja bashkitë kanë krijuar një kupon turistik për të vizituar dy qytetet dhe për të marrë zbritje të rëndësishme në biletat për vendet e tyre më të shquara. Kushton rreth njëzet euro dhe shton turne në një minibus të hapur dhe ekologjikDhe shijimi i vajit të ullirit. Por tani duhet të flasim me ju se çfarë të shihni në Baeza.

Sheshi Santa Maria

Sheshi Santa Maria

Sheshi i Santa Maria de Baeza

Nëse do t'ju thoshim se qendra monumentale e Úbeda ishte Plaza Vázquez de Molina, mund t'ju thoshim të njëjtën gjë për Baeza me atë të Santa Maria. Sepse në të janë Kancelaritë gotike ose Bashkia e Lartë, Seminari i San Felipe Neri, shatërvani i Santa María-s dhe, në një nga skajet e tij, i vjetri Universiteti i Trinisë së Shenjtë, një mrekulli e stilit manierist.

Megjithatë, xhevahiri i madh monumental i sheshit është Katedralja e Lindjes së Zojës. Është një tempull i Rilindjes i ndërtuar mbi një xhami të vjetër, pjesë të të cilit ruhen ende. Ju gjithashtu mund të shihni ende elemente gotike dhe platereske. Po kështu, në fasadën perëndimore mund të shihni derën e San Pedro Pascual, në stilin Mudejar. Nga ana tjetër, brenda keni altarin e mrekullueshëm barok Manuel del Alamo dhe kapela të bukura ndër të cilat spikat e arta. Përveç kësaj, katedralja ruan objekte me vlerë të pallogaritshme si p.sh monstrance procesionare nga shekulli i XNUMX-të për shkak të argjendarit Gaspar Nunez de Castro, e cila është një pasuri me interes kulturor.

Monumente dhe vende të tjera me interes për të parë në Baeza

Pallati Jabalquinto

Pallati i bukur i Jabalquinto

Sheshi tjetër i madh i qytetit të Jaén është atë të Pópulos ose të Luanëve, e cila është e organizuar rreth dera e Jaen dhe në të cilën bie në sy mbresëlënësja harku villar. Në të mund të shihni edhe ndërtesat e kasap i vjetër, i datuar në shekullin e XNUMX-të, dhe nga Shtëpia e Popullit, një mrekulli e stilit Plateresque. Aty keni zyrën turistike.

Duke vazhduar përgjatë të ashtuquajturit Paseo, do të gjeni Sheshi Spanjë, të tipit kastilian për shkak të portikëve të saj. Në këtë ju mund të shihni Kisha e Konceptimit të Papërlyer, manastiri i San Franciskos dhe mbetjet e Kapela e Benavidëve, e cila ishte një xhevahir i Rilindjes Spanjolle. Në këtë shesh do të gjeni edhe godinën e Ayuntamiento, me pllakën e saj madhështore. Dhe, po ashtu, kulla Alhóndiga, Pósito dhe Aliatares.

Sheshi i tretë i madh i Baezës është atë të Santa Cruz-it, ku ndodhet kisha e vonë romane me të njëjtin emër. Por, mbi të gjitha, ju do të shihni tek ajo Pallati Jabalquinto, e cila është një nga simbolet e qytetit. Fasada e saj e bukur e stilit të monarkëve katolikë do t'ju lërë të impresionuar. Megjithatë, oborri i saj i brendshëm është tashmë i Rilindjes me elementë barok si shkallët e tij spektakolare. Por ju keni edhe shumë pallate të tjera dhe shtëpi madhështore në Baeza. Ndër këto të fundit, ato të Avilés, Galeote, Ávila dhe Fuentecilla. Dhe, në lidhje me të parën, Rubin de Ceballos dhe pallatet e peshkopëve.

Nga ana tjetër, ju me siguri dëshironi që fëmijët tuaj të luajnë sport dhe të jenë në kontakt me natyrën. Mund t'i çoni në zonën e Laguna e madhe, një park natyror 226 hektarësh që ndodhet në jugperëndim të Baezës. Në të, ata jo vetëm që do të jenë në gjendje të shijojnë shtigje shëtitjeje, por edhe vizitoni Muzeu i Kulturës së Ullirit.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të shihni në Úbeda dhe Baeza me fëmijët. Por ne nuk mund të ndalojmë së rekomanduari që edhe ju të vizitoni Jaén, kryeqyteti i provincës, me atë mbresëlënëse Katedralja e Fjetjes së Shenjtë dhe është spektakolare Banjot arabe, më të mëdhenjtë që ruhen në të gjitha Evropë. Guxoni të arratiseni në këtë tokë dhe të shijoni gjithçka që ju ofron.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*