Çfarë të shohësh në lagjen Cimadevilla

Cimadevilla

El Lagja Cimadevilla është e vendosur në qytetin e Gijón dhe është një nga më autentikët që mund të vizitojmë. Nëse do të shkojmë në këtë qytet Asturian, do të duhet të kalojmë nëpër lagjen e tij më të famshme, e cila është e mbushur me vende simpatike dhe një atmosferë të shkëlqyer, veçanërisht në sezonin e lartë. Kjo është arsyeja pse është një vend thelbësor kur vizitoni Gijón.

Nëse do të shihni qyteti i Gijón ju duhet të kaloni nëpër këtë lagje historike, dëshmitar i të gjitha llojeve të ngjarjeve. Isshtë më e vjetra në qytet dhe ka ditur të përshtatet me kohë të reja. Sot ne gjejmë një zonë plot jetë, por gjithashtu ka një bukuri unike. 

Si të shkoni në lagjen Cimadevilla

Kjo lagje është e vendosur në qytetin Asturian të Gijón, i cili mund të arrihet lehtë me makinë. Lagjja është e vendosur në gadishullin Santa Catalina dhe është shumë e lehtë për të arritur dhe për ta gjetur atë, pasi që ne thjesht mund të ndjekim shëtitoren nga plazhi dhe shih në fund zonën e Cimadevilla. Ka disa parkime makinash afër dhe disa gjithashtu në zonën e Cimadevilla, por është gjithmonë më mirë të lini makinën tuaj në zonën e re dhe të ecni. Pra, ne gjithashtu mund të shohim një pjesë të zonës moderne të qytetit dhe plazhit, i cili është shumë i bukur dhe ka një zonë të madhe shëtitoreje.

Historia e Cimadevilla

Cimadevilla ishte lagjja më e vjetër në këtë qytet dhe ishte e vendosur në një kodër me mure. Në këtë kodër është kishëz e 'Guild of Mareantes de Santa Catalina', më e vjetra në qytet. Në shekullin e shtatëmbëdhjetë kodra ushtarake u ngrit për të mbrojtur qytetin dhe bregdetin nga sulmet e piratëve përmes detit. Eshte nje zonë në të cilën ka qenë edhe një prani e Romakëve, e cila na jep një ide për rëndësinë e saj strategjike për shkak të situatës fizike me të cilën përballet deti dhe në një kodër që ishte e izoluar nga batica në rritje. Në shekullin e XNUMX-të, u ndërtua një port tregtar që i jep fund kësaj izolimi dhe shndërron këtë lagje në rezidencën e marinarëve dhe peshkatarëve, siç njihet sot, si një lagje e vjetër e peshkatarëve, e cila ishte tregtia kryesore në qytet. Në dekadat e fundit kjo zonë është ringjallur dhe ka fituar rëndësi për historinë e saj. Ndërtesat janë rehabilituar dhe prania e tyre është përmirësuar sepse është një vend shumë turistik.

Cerro de Santa Catalina dhe Lavdërimi i Horizontit

Në lavdërimin e horizontit

Kodra e Santa Catalina është sot një zonë shumë e bukur kopshtesh, ideale për të ecur dhe ku mund të shihni njerëz që bëjnë sporte ose ecin shtëpitë e tyre. Kjo kodër na ofron pamje të mrekullueshme të qytetit, pasi është në një zonë më të lartë, dhe gjithashtu të detit dhe horizontit. Në këtë zonë është ku mund të gjejmë veprën e famshme të Chillida të quajtur Elogio del Horizonte. Isshtë një skulpturë e madhe prej betoni, me dimensione të mahnitshme që u ngrit në zonë në 1990. isshtë një skulpturë që modernizon pjesën e vjetër të qytetit dhe që përveç që ka një prani të madhe prodhon tinguj për shkak të ajrit, diçka që është goditëse.

Muri dhe banjot romake

Termat romakë

Pak mbetje të mbetjeve romake në lagjen Cimadevilla, por ende mund të gjejmë mbetjet e banjove antike romake të Campo Valdés. Lindja siti arkeologjik u zbulua në fillim të shekullit të XNUMX-të por nuk do të kthehej tek ai deri pas Luftës Civile dhe më në fund në vitet XNUMX. Sot mund të shohim një pjesë të banjove romake të ndërtuara në shekullin I dhe muret e qytetit të vjetër.

Revillagigedo Palace

Palavio Revillagigedo

Në këtë zonë të vjetër të qytetit ka hapësirë ​​për disa pallate të tilla si Revillagigedo, i njohur gjithashtu si Pallati i Markezit të San Esteban de Natahoyo. Ky pallat ndodhet ngjitur me marinën aktuale të qytetit. Shtë një shembull i mirë i arkitekturës palatiale Asturian të shekullit të XNUMX-të. Ajo ka një stil të bukur barok dhe dy kulla të kromuar, me një mburojë heraldike në pjesën e përparme të fasadës. Kapelja e bashkangjitur është Kisha kolegjiale e San Juan Bautista, e ndërtuar në stilin barok dhe e përfunduar disa vjet pas pallatit. Të dy bëjnë një set të bukur në qytetin e vjetër.

Vendlindja Jovellanos

Muzeu Jovellanos

kjo shtëpia e lindjes njihet gjithashtu si Muzeu Jovellanos. Isshtë një shtëpi pallate nga shekulli i XNUMX-të që i përket familjes Jovellanos. Ka dy kulla anash dhe një kishëz të bashkangjitur. Sheshi para shtëpisë quhet Plaza de Jovellanos. Në muze mund të shihni dhoma kushtuar jetës së Jovellanos. Nga ana tjetër, ne mund të shohim disa dhoma në të cilat vlerësojmë veprat e artistëve Asturian të shekullit të XNUMX-të.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*