Cila është taksa turistike dhe ku aplikohet në Evropë?

 

Gjatë muajit korrik, Barcelona miratoi një taksë të re turistike për ekskursione, e cila do të shtohet në ato që aplikohen tashmë në institucionet hoteliere dhe lundrimet. Ose për shkak të përpjekjeve të këshillit të qytetit për të mbrojtur Qytetin Condal nga mbipopullimi turistik ose për shkak të dëshirës për të mbledhur para, e vërteta është se ata po përpiqen të miratojnë masa për turizëm të përgjegjshëm, ashtu si qeveria lokale e Venecias rregullojnë hyrjen në Sheshin e Shën Markut nga 2018.

Por si ndikon e ashtuquajtura taksa turistike në turistët? Kur paguajmë për pushimet tona ne mund ta gjejmë veten në faturën përfundimtare me një çmim më të lartë për shkak të kësaj tarife. Mos harroni postimin tjetër ku do të flasim se cila është taksa turistike, pse zbatohet dhe cilat destinacione e përfshijnë atë.

Barcelona ose Venecia nuk janë të vetmet qytete evropiane që aplikojnë taksën turistike. Në shumë destinacione nëpër botë ato tashmë janë aplikuar, të tilla si Brukseli, Roma, Ishujt Balearik, Parisi ose Lisbona.

Kurseni në fluturime

Cila është taksa turistike?

Shtë një taksë që çdo udhëtar duhet të paguajë kur viziton një vend apo qytet të caktuar. Kjo taksë zakonisht ngarkohet kur rezervoni një biletë avioni ose në akomodim, megjithëse ka formula të tjera.

Pse duhet të paguajmë taksën turistike?

Bashkitë dhe qeveritë aplikojnë taksën turistike në mënyrë që të kenë një fond të destinuar për masat për të promovuar infrastrukturën dhe aktivitetet turistike, zhvillimin dhe ruajtjen. Me fjalë të tjera, ruajtja e trashëgimisë, punët e restaurimit, qëndrueshmëria, etj. Me pak fjalë, taksa e turistëve është një taksë që duhet të kthehet pozitivisht në qytetin që po vizitohet.

Hotele Boutique në Spanjë

Tarifat turistike në detaje

Taksat e ajrit

Kur rezervoni një fluturim, linja ajrore na ngarkon një seri tarifash për të mbuluar kostot e sigurisë dhe karburantit. Ato zakonisht përfshihen në çmimin përfundimtar të biletës dhe tatojnë përdorimin e pajisjeve aeroportuale dhe transportit ajror.

Nga ana tjetër, ekziston një taksë tjetër që zbatohet për udhëtarët që largohen nga një vend. Ato njihen si tarifa daljeje dhe zbatohen në vende të tilla si Meksika, Tailanda ose Kosta Rika.

Tarifat për qëndrim

Kjo taksë turistike vendoset për qëndrimin në hotele dhe akomodimin turistik (përfshirë shtëpitë për përdorim për pushime) dhe ndahet brenda faturës së hotelit ose tarifohet veçmas, megjithëse në çdo rast i nënshtrohet TVSH-së (normë e reduktuar 10%). Qendrat turistike e mbledhin atë dhe më pas e zgjidhin atë çdo tre muaj me agjencinë përkatëse të taksave.

Në Spanjë, secili bashkësi autonome ka rregulloren e vet lidhur me taksën turistike, por ato përkojnë në ndarjen e mbledhjes në një fond për turizmin e qëndrueshëm.e cila lejon mbrojtjen, mirëmbajtjen dhe promovimin e pasurive turistike dhe infrastrukturës së nevojshme për shfrytëzimin e tyre. Me pak fjalë, ato përdoren për të siguruar reagime dhe për të promovuar sektorin.

Taksat turistike në Evropë

España

Katedralja La Seu

Në Spanjë për momentin vetëm taksa turistike paguhet në Katalonjë dhe Ishujt Balearik. Në komunitetin e parë, ajo aplikohet në hotele, apartamente, shtëpi rurale, kampe dhe lundrime. Shuma varion midis 0,46 dhe 2,25 euro për person në ditë në varësi të vendndodhjes së institucionit dhe kategorisë së saj.

Në komunitetin e dytë, taksa turistike vlen për anijet e lundrimit, hotelet, hostelet dhe apartamentet turistike. Taksa është me çmim midis 0,25 dhe 2 euro për vizitor dhe natë në varësi të kategorisë së akomodimit. Gjatë sezonit të ulët, norma ulet, si dhe për qëndrime më të gjata se tetë ditë.

Vende të tjera në Evropë

Më shumë se gjysma e vendeve evropiane tashmë aplikojnë taksën e turistëve për të promovuar sektorin. Disa prej tyre janë si më poshtë:

Itali

Koloseu në Romë

  • Roma: Në hotelet me 4 dhe 5 yje paguan 3 euro ndërsa në kategoritë e tjera paguan 2 euro për person dhe natën. Fëmijët nën 10 vjeç nuk duhet të paguajnë këtë tarifë.
  • Milano dhe Firence: Taksa turistike prej 1 euro për person dhe natë zbatohet për secilin yll që ka hoteli.
  • Venecia: Shuma e taksës turistike ndryshon në varësi të sezonit, zonës në të cilën ndodhet hoteli dhe kategorisë së tij. Në sezonin e lartë 1 euro natë dhe yll ngarkohen në ishullin e Venecias.
Francë

Paris në verë

Taksa turistike në Francë zbatohet në të gjithë vendin dhe varion midis 0,20 dhe 4,40 euro në varësi të kategorisë së hotelit ose çmimit të dhomave. Për shembull, një shtesë prej 2% tarifohet për qëndrimet çmimi i të cilave tejkalon 200 euro.

Belgjikë

Taksa e turistëve në Belgjikë varet nga lokaliteti dhe kategoria e institucionit. Në Bruksel është më i lartë se në pjesën tjetër të vendit dhe varion midis 2,15 euro për hotelet me 1 yll dhe 8 euro për hotelet me 5 yje, për dhomë dhe për një natë.

Portugali

Tramvajet e Lisbonës

Në kryeqytetin, Lisbonë, taksa e turistëve është 1 euro për çdo vizitor që qëndron në ndonjë hotel apo institucion. Isshtë i zbatueshëm vetëm në javën e parë të qëndrimit në qytet. Fëmijët nën 13 vjeç nuk e paguajnë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*