Çfarë është turizmi i gjuetisë?

 

Turizmi Cinegetic

A e dini se çfarë është turizmi i gjuetisë? Somethingshtë diçka e vështirë të nxirret nga emri, por nëse flas për kafshë dhe burra… po e merrni idenë?

Turizmi i gjuetisë është turizmi i gjuetisë. Ndoshta nuk është më i popullarizuari sot apo ai me shtypin më të mirë, në fakt vdekja nuk është e këndshme, por realiteti është se ajo ekziston dhe ka shumë pjesë të botës që e ofrojnë atë dhe jetojnë në të.

Turizmi i gjuetisë

Turizmi Cinegetic në Afrikë

Ky është emri i turizmit që sillet rreth gjuetisë dhe që lëviz mijëra njerëz, shumë prej tyre të pasur, në të gjithë globin. Legalshtë e ligjshme dhe ata që e praktikojnë atë duhet t'i përmbahen rregullave dhe normat që e sodisin atë.

Sigurisht, ka gjithmonë nga ata që shkelin ligjin dhe vrasin kafshë që u përkasin specieve të mbrojtura ose që e bëjnë atë jashtë sezonit, por kjo tashmë është kriminale. Kur turizmi praktikohet legalisht madje Ndihmon në ruajtjen e specieve dhe mbijetesën e komuniteteve në ato zona.

Turizëm Cinegetico Kenia

Turizmi i gjuetisë është në të gjithë botën kështu që ne e gjetëm atë nga Shtetet e Bashkuara, përmes Amerikës së Jugut dhe Spanjës në Kroaci. Ndoshta keni safari në Afrikë më shumë në mendje, por do të shihni se gjuetia sportive, e cila në fund të fundit ka të bëjë me të, zhvillohet kudo.

gjuetia në-alaskë

Ekziston një infrastrukturë e vërtetë e turizmit të gjuetisë që kujdeset për logjistikën, lejet dhe që gjithçka është në kuadrin e qëndrueshmërisë dhe jo në rrezik. Specialistët thonë se gjuetia është e natyrshme për gjendjen tonë dhe se ka një elegancë dhe aftësi të caktuar për ta lënë atë në gjoksin e historisë kaq shpejt.

Organizata Botërore e Turizmit e konsideron turizmin e gjuetisë brenda turizmit sportiv dhe thekson qëndrueshmërinë e mjedisit pasi, ashtu si në llojet e tjera të turizmit, personi është në kontakt të drejtpërdrejtë me natyrën.

Turizmi Cinegetic

Nuk ka të bëjë me shëtitjen dhe blerjen e suvenireve, kështu që jo të gjithë kanë paratë që do të thotë ky sport. Sidomos nëse loja juaj është gjueti e madhe e gjahut dhe ju duhet të udhëtoni në Afrikë ... Por në një shkallë të vogël ose në një mikro nivel është një sport që mund të praktikohet gjithashtu në provinca, zona rurale ose vende më të izoluara të botës.

Turizmi Cinegetic

Këtu e rëndësishme është prania e shtetit kur bëhet fjalë për rregulloret sepse e dimë që nëse ai nuk do të ndërmjetësonte, do të ndodhte ajo që ndodhi më parë: zhdukja totale e specieve. Me një gjueti të rregulluar sporti efekti është i kundërt dhe i barabartë shpesh përdoret për të kontrolluar popullatën e specieve të caktuara që në rast të tejkalimit të një numri të caktuar ata do të sulmonin të tjerët.

Prania e shtetit sigurisht që nga lejet, fiksimi i stinëve të gjuetisë, të autorizimit dhe kontrollit të kompanive që ofrojnë këtë shërbim të turizmit të gjuetisë.

gjuetia në polare

në parim turizmi i gjuetisë ndahet në lojë të vogël, lojë të madhe dhe lojë me ujë. Dy të parat i referohen madhësisë së digave dhe të dytat mjedisit ku praktikohet. Lojë e vogël përfshin lepurin, pëllumbin e breshkës ose thëllëzën, për shembull. Loja e madhe përfshin derr të egër, dre, dhe gjuetia ujore shpendë uji të rrafshët dhe wader.

Nga ana tjetër kemi një treg i vendosur posaçërisht për turistin me shumë para, duke kërkuar në akomodimin dhe shërbimet, një tjetër për gjuetarët e specializuar të sporteve dhe një i tretë gjysmë-informale.

luks-safari

Gjuetarët e specializuar të sporteve shpesh lëvizin në grupe të zgjedhura që udhëtojnë për të zgjedhur vendet në kërkim të specieve të zgjedhura. Grupi i fundit nuk ka aq shumë para ose aq shumë kërkesa dhe shumë herë ata madje as nuk punësojnë një grup turne dhe lëvizin vetë.

Aty ku praktikohet turizmi i gjuetisë

Turizmi Cinegetic në Afrikë

Në Afrikë, sigurisht. Ky kontinent i madh dhe i pasur është destinacioni i parë që vjen në mendje dhe me arsye të mira. Ka vende afrikane me rezerva shtazore dhe ata vetë organizojnë safari që mund ose nuk mund të jenë gjueti, më të shtrenjta dhe ekskluzive, më të lira dhe më të thjeshta. Ndonjëherë ata janë duke gjuajtur dhe herë të tjera është thjesht shikimi i turizmit nga zogjtë.

Unë flas për të Tanzani, Kamerun, Namibi. Unë flas për luanë, elefantë, gazela, buall, krokodila, antilopë. Ndonjëherë përfshin praktikimin e sportit dhe nganjëherë mësimin e tij me udhëzues të specializuar. Lejet duhet të përpunohen dhe më pas t'i përmbahen shumës që mund të gjuhet ose ditëve të caktuara për vetë gjuetinë.

gjuan lepujt

Duke u larguar nga Afrika Argjentinë Në Amerikën e Jugut, ajo është bërë një destinacion i turizmit të gjuetisë për disa kohë tani. Pampas dhe Patagonia jugore ofrojnë vetveten me derra të egër, buall, pëllumba, rosa, dhi, puma ose antilopa. Më shumë në veri Meksikë ofron gjuetine e jaguarit dhe nese vazhdojme ngjitjen ato jane Kanada dhe Shtetet e Bashkuara.

Arinjtë, laku gjigant, ujqërit dhe bizonët amerikanë janë favoritë në Amerikën e Veriut dhe më shumë në Alaska gjuhen ari polar dhe vula të vogla. Në fakt, Kanada autorizon gjuetinë e më shumë se tridhjetë mijë këlyshëve dhe rrëqebujve pa lëvizur asnjë qime.

gjuetia e dhive ne australi

Në rajonin e Azi-Paqësorit natyra e bukur e Zelanda e Re dhe Australia Ajo është bërë gjithashtu një destinacion për turizmin e gjuetisë dhe gjuetarët marshojnë atje duke kërkuar cheetah ose dreri vendas.

Turizmi i gjuetisë në Spanjë

Turizmi Cinegetico në Spanjë

Gjuetia ka shumë histori meqenëse veçoritë e klimës dhe gjeografisë së saj formojnë ekosisteme të ndryshme, secili me speciet e veta. Particularlyshtë veçanërisht e fortë në zonat rurale, zonat me më pak popullsi për shkak të migrimit në qytete.

Disa lokalitete janë kthyer në gjuetia e qëndrueshme turistike dhe rezultatet kanë qenë të mira pasi speciet janë ringjallur që gjuetia pa kriter e shekujve të kaluar pothuajse i bëri ato të zhdukeshin. Cfare ka me shume është një burim i të ardhurave, gjeneron më shumë se pesë mijë punë të drejtpërdrejta dhe lëviz rreth 240 milion euro, vetëm në Castilla-La Mancha, për shembull.

Turizmi Cinegetico në Spanjë

Ekzistojnë lloje të ndryshme të gjuetisë sportive: filats, parany dhe qen dhe ferret, banak, silvestrismo, duke kërcyer, me hark, të rrumbullakët, duke u përkulur dhe shtizë. Secili zbulon një metodologji të ndryshme për të gjuajtur dhe kapur gjahun (kurthe në pemë, rrjeta ose kafshë të tilla si qen, ferre ose zogj të stërvitur për atë qëllim, armë gjahu, fidanë).

Me pak fjalë, kjo është e gjitha për turizmin e gjuetisë: një pre, një gjahtar, një udhëtim, një strehim, adrenalin në venat dhe një trofe. Qoftë duke fjetur në një tendë të thjeshtë pa banjë, në një shtëpi tërheqëse fshatare, në një hotel, një pasuri të paluajtshme ose në një kamp luksoz nën yjet afrikanë, shpirti i lashtë i gjuetisë është ai që i bashkon këta turistë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   manuel sarracino sarracino dijo

    Imazhet janë të bukura

  2.   bashkuar dijo

    Turizmi i gjuetisë duhet të çrrënjoset dhe të konsiderohet krim.
    Rageshtë një zemërim i vërtetë që një aktivitet i tillë mizor vazhdon edhe sot.