Çfarë duhet të dini për të shkuar në një safari në Afrikë?

Safarë në Afrikë

Të shkosh në një safari në Afrikë është një nga përvojat më pasuruese dhe të paharrueshme që çdo udhëtar mund të ketë. Isshtë një udhëtim mahnitës për madhësinë e tij dhe për sasinë e jashtëzakonshme të surprizave që sjell me vete. Nga përsiatja për lindjen e diellit në peizazhe të ngjashme me ëndrrat, deri te dëshmimi i ciklit jetësor siç është regjistruar në kolonën zanore të famshme të filmit 'The Lion King'.

Në gjuhën suahiliane, fjala safari do të thotë udhëtim. Secili prej tyre ka karakteristikat dhe nevojat e veta. Prandaj, nëse po konsideroni mundësinë e marrjes së një safari afrikan në pushimet tuaja të rradhës, këtu janë disa këshilla që do ta bëjnë udhëtimin më të lehtë dhe më të rehatshëm.

Cila është stina më e mirë e vitit për të shkuar në safari?

në fakt, çdo stinë është e mirë për safarin në Afrikë, por udhëtarët perëndimorë priren ta bëjnë atë në qershor, gusht dhe shtator kur përkon me migrimin vjetor të qindra kafshëve dhe pushimet e tyre verore. E vetmja gjë e dobët në këtë drejtim është se sezoni bëhet i lartë dhe është më e shtrenjtë për të bërë safari, si dhe më e vështirë për të gjetur disponueshmërinë e ekskursioneve dhe akomodimit. Kjo është arsyeja pse këshillohet që të planifikoni një udhëtim me këto karakteristika shumë më parë.

luks-safari

Cili vend është më i miri për safari?

Kenia ose Tanzania janë opsionet më të mira për një safari në Afrikë pasi që numri i kompanive që bëjnë turne atje është i bollshëm dhe ata kanë shumë përvojë kur bëhet fjalë për menaxhimin e këtyre llojeve të udhëtimeve. Përveç kësaj, në këto vende shumë më tepër kafshë shihen gjatë një safari, por edhe shumë më tepër turistë. Easyshtë e lehtë për disa makina nga operatorë të ndryshëm turistikë të takohen në të njëjtën tufë.

Sidoqoftë, Botsvana, Mozambiku, Namibia, Zambia ose Uganda janë gjithashtu vende shumë interesante për të bërë një udhëtim në të cilin mund të shijoni natyrën me gjithë shkëlqimin e saj dhe ato kanë avantazhin se janë më intime pasi nuk ka aq shumë grumbullim turistësh. Ndërsa është e vërtetë që edhe ju duhet të përpiqeni më shumë për të gjetur kafshë të egra.

Cila është koha më e mirë për të parë kafshët në safari?

Koha më e mirë për të soditur kafshët gjatë një safari është në agim ose në muzg pasi përkon me fillimin ose mbarimin e udhëtimit të shumë specieve, duke qenë orët qendrore të ditës më të qetë që kur kafshët shfrytëzojnë rastin të pushojnë dhe të rezervojnë energji gjatë orëve më të nxehta.

Gjithsesi, ju duhet të armatoseni me durim sepse në safari jemi në mes të natyrës, ku nuk ka orare. Sidoqoftë, rojet dhe punëtorët e tjerë të parkut gjithmonë do të përpiqen ta bëjnë më të lehtë për turistët falë përvojës së tyre të vlefshme.

Çfarë të paketoni për një safari?

  • Paketoni atë që është e drejtë dhe e nevojshme: Për të shmangur tejkalimin e peshës maksimale të bagazhit ose mbajtjen e më shumë gjërave nga sa do të nevojiten në të vërtetë. Gjëja më e këshillueshme është të paketoni rroba themelore që ju lejojnë të luani me kombinimet.
  • Rroba të rehatshme: Kur flasim për rrobat, nuk ka ide më të keqe sesa të shkosh në safari me rroba të pakëndshme. Ky lloj udhëtimi është një aventurë, prandaj këshillohet të vishni rroba dhe këpucë të rehatshme për të shijuar plotësisht safarin. Mos harroni të përfshini veshje të ngrohta pasi natën temperaturat mund të ulen në mënyrë drastike.
  • Shmangni ngjyrat e ndezura: Ky lloj ngjyrimesh mund të tërheqë shumë vëmendjen nga kafshët dhe t'i bëjë ato të ikin. Bestshtë më mirë të vishni rroba kafe, kaki, jeshile ose të verdhë të lehta.
  • Aksesorë për një safari: Disa syze dielli, një kapele, krem ​​kundër diellit dhe ilaç kundër mushkonjave do të jenë aksesorët tuaj thelbësorë kur shkon në safari.

Turizëm Cinegetico Kenia

  • teknologji: Në një safari në Afrikë, po ose po, ju duhet një aparat fotografik i mirë për të përjetësuar një udhëtim kaq të pabesueshëm. Së bashku me të do t'ju duhet një bateri shtesë, një karikues dhe një kartë tjetër kujtese.
  • Dokumentacioni për udhëtimin: Për të shmangur frikën në rast vjedhjeje ose humbjeje, rekomandohet të bëni disa fotokopje të dokumentacionit tonë origjinal (pasaporta, polica e sigurimit, çeqet e udhëtarëve, vizat dhe kartat e kreditit) dhe mbajini kopje dhe origjinale veç e veç.
  • Sigurimi mjekësor: Në shumë vende shpenzimet e shtrimit në spital përballohen nga pacienti dhe mund të jenë shumë të shtrenjta. Kjo është arsyeja pse rekomandohet të bëni sigurim mjekësor që, në rast sëmundjeje ose aksidenti gjatë safarit, siguron mbulim të plotë. Sigurimi i udhëtimit do të na ndihmojë gjithashtu në rast vjedhjeje, humbje të fluturimit ose bagazhit.
  • Monedhë: Alwaysshtë gjithmonë e këshillueshme që të mbani ca para të gatshme të ndryshuara në valixhen tuaj për t'u marrë me ngjarje të mundshme të paparashikuara. Gjithashtu nuk dëmton bartjen e mjeteve të tjera të pagesës siç janë çeqet e udhëtarëve ose kartat e kreditit.

A keni shkuar ndonjëherë në një safari në Afrikë? Cilat këshilla të tjera i konsideroni të rëndësishme kur bëni një?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*