Çfarë ndodhi në Pompei me vullkanin Vezuv

Rrënojat e Pompeit

Një nga vizitat më interesante që mund të bëni në Itali është të vizitoni rrënojat e qytetit romak të Pompeit. Është një përvojë e mrekullueshme dhe padyshim që do të vendosë në kontekst filmat apo serialet televizive që keni parë për këtë qytet të famshëm dhe tragjik.

Kështu që sot, në Actualidad Viajes, do të shohim çfarë ndodhi në Pompei me vullkanin Vezuv.

Pompei

Pompei

Pompei ishte një Qytet romak ndodhet afër Napolit, në Kampaninë italiane. Aty pranë ishte, dhe qëndron ende, vullkani Vezuvit, krijuesi i kësaj drame historike që pavarësisht dhimbjes na ka lejuar të thellohemi në mënyrën e jetesës së romakëve.

Mali Vezuv është një stratovolcano që ndodhet në Italinë jugore. Është popullor pikërisht sepse në vitin 79 pas Krishtit shpërtheu dhe ishte një ngjarje tragjike dhe shkatërruese. Ishte vjeshtë dhe vullkani shpërtheu me dhunë. A e keni parë filmin Volcano, me Linda Hamilton dhe Pierce Brossnan? Ai në të cilin vullkani nxori një super re hiri dhe gurësh që mbuluan një qytet malor? Epo, kjo ishte ajo që ndodhi në Pompei.

Është vlerësuar se Vezuvi lëshoi ​​njëqind mijë herë energjinë termike të bombave atomike të hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki, dhe reja piroplastike që i doli nga goja gëlltiti jo vetëm Pompein, por edhe Herculaneum, një qytet tjetër jo larg.

Pompei

Vlerësohet se popullsia e të dy qyteteve arriti në 20 mijë njerëz dhe në rrënojat, të gërmuara shekuj më vonë, u gjetën eshtrat e 1500 njerëzve. Sigurisht, numri i vërtetë i vdekjeve nuk do të dihet kurrë.

E vërteta është se banorët e Pompeit dhe Herculaneum ishin mësuar me tërmetet, në fakt, disa vjet më parë të kishte pasur një tërmet mjaft të fortë, kështu që asgjë nuk i habiti njerëzit këtu. Por midis atij tërmeti dhe shpërthimit të Vezuvit gjithçka u rindërtua, sipas asaj që arkeologjia ka mundur të zbulojë. Derisa vullkani tha këtu jam përsëri.

Aktiviteti në vullkan filloi disa ditë më parë, por kur shpërtheu gjithçka nuk kishte shpëtim. Së pari ishte një shiu i hirit që zgjati rreth 18 orë, aq shumë nga qytetarët arritën të ikin dhe të marrin sendet e tyre më të vlefshme. Pastaj, gjatë natës, gryka e vullkanit pështyu a re piroplastike: i shpejtë, me hi e gurë, që përparuan vdekjeprurës dhe në mënyrë mbytëse mbi fushat përreth dhe në qytet, deri në bregdet.

Gjatë ditës së dytë vullkani më në fund u qetësua, por tashmë kishte lënë një tokë të djegur. Mund të llogaritet se temperatura arriti në 250º, duke shkaktuar vdekjen e menjëhershme edhe për njerëzit që ishin strehuar brenda ndërtesave. Arkeologët kanë gjetur trupa të djegur të mbuluar me më shumë se një duzinë shtresash të materialit vullkanik. Secili prej filmave që qarkullon tregon ngjarjen tragjike.

Pompei

E vërteta është se shpërthimi besohet të ketë ndodhur në fund të tetorit dhe se, pavarësisht nga fakti se qyteti u vizitua nga perandori Titus dhe merrte donacione nga thesari perandorak për të ndihmuar viktimat, jo i rindërtuar. Me qytetin gjysmë të varrosur, hajdutët erdhën më vonë dhe filluan të merrnin atë që mund të gjenin me vlerë ose materiale nga ndërtesat. Për shembull, statujat prej mermeri.

Por me kalimin e kohës qyteti ra në harresë. Dhe kishte shpërthime të tjera që fshihnin atë pak që shihej ende nga Pompei. Kështu ndodhi deri në vitin 1592 kur arkitekti Domenico Fontana gjeti një pjesë të një muri me piktura dhe mbishkrime. Ai po ndërtonte një ujësjellës nëntokësor, por vendosi të mos e publikonte gjetjen.

Më vonë të tjerë hasën në rrënoja dhe me të drejtë u supozua se Pompei ishte fshehur nën zonën që atëherë njihej si La Civita. E njëjta gjë ndodhi me Herculaneum, i rizbuluar në 1738. Pompei, nga ana e tij, vazhdoi të dilte në dritë kur francezët pushtuan Napolin midis fundit të shekullit të XNUMX-të dhe fillimit të shekullit të XNUMX-të.

Që atëherë është gërmuar shumë dhe në shekullin e XNUMX-të ka pasur gjetje të rëndësishme, për shembull, trupat e djegur. Ishte Giuseppe Fiorelli ai që zbuloi, për shembull, si të ruheshin këto trupa duke i injektuar me allçi. Me kalimin e kohës suva u zëvendësua nga rrëshira, më e qëndrueshme dhe më pak shkatërruese e kockave.

Trupat e Pompeit

Gërmimet në Pompei vazhduan gjatë gjithë shekullit të 1980-të, me pak a shumë fat, madje atyre iu desh t'i mbijetonin një tërmeti në vitin XNUMX. Sot gërmimet vazhdojnë, por shumë është përqendruar në ruajtjen e rrënojave, jo gërmimeve të reja. E megjithatë gjëra të mrekullueshme vazhdojnë të gjenden: skeleti i plotë i një qeni, një karrocë ceremoniale prej bronzi, enë qeramike dhe varri i një skllavi të lirë të quajtur Marcus Venerius Secundio.

Në ditët tona rrënojat e Pompeit janë trashëgimi botërore dhe një nga thesaret turistike të Italisë, që vizitohet nga miliona njerëz në vit.

Vizitoni rrënojat e Pompeit

amfiteatri në Pompei

Padyshim që qyteti është një dritare drejt së kaluarës romake që nuk mund ta humbisni nëse shkoni në një udhëtim në Itali. Nëse doni të dini çfarë ndodhi në Pompei me vullkanin Vezuv, nuk ka asnjë fotografi apo dokumentar që mund të zëvendësojë një vizitë personalisht. Ju mund të blini bileta në internet, por kini parasysh që të shtunave dhe të dielave është vetëm online dhe mund të merret një ditë para vizitës.

  • Orari i hapjes: nga 1 prilli deri më 31 tetor ata hapen nga 9 e mëngjesit deri në 7 pasdite, me hyrjen e fundit në 5:30. Nga data 1 nëntor deri më 31 mars hapet nga ora 9 e mëngjesit deri në 5:5, mbyllet në orën 3, por mund të hyni vetëm deri në orën 30:25. Ato mbyllen më 1 dhjetor, 1 maj dhe XNUMX janar.
  • Biletat: Rrënojat mund të futen nga Porta Marina, nga Piazza Anfiteatro dhe nga Piazza Esedra. Nëse dëshironi të vizitoni Antikuariumin është më mirë të hyni përmes Piazza Esedra.
  • Çmimet: bileta e plotë kushton 16 euro. Nëse hyni përmes Porta Marina ose Piazza Esedra, mund të regjistroheni për një guidë, nga ora 9 e mëngjesit deri në 1:XNUMX.
  • Të tjera: Ju gjithashtu mund të blini një biletë të përbashkët që bashkon Pompein dhe malin Vezuv ose qytetin e Herculaneum dhe malin. Arrini majën e Vezuvit, në grykën e kraterit, dhe pamjet e Gjirit të Napolit janë të mrekullueshme.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*