Gjërat për të bërë në Belfast

Belfast

Kur mendojmë Irlandë Dublini është qyteti i parë që të vjen në mendje, apo jo? Atëherë mund të mendojmë për peisazhet e Connemara, plazhet e thepisura, maunët ose kodrat e gjelbërta.

por Belfast është një destinacion në listën tuaj? kryeqyteti i Irlandës Veriore është shumë më tepër sesa një qytet i trazuar, disi gri dhe me një histori të trishtuar. Prej disa kohësh ai ka rilindur dhe sot ofrohet si një destinacion turistik shumë interesant. Le të shohim se çfarë ka për ne Belfast, kryeqyteti i Ulster.

Belfast

belfast-1

Historia na tregon se territori i Belfast ka qenë i banuar që nga epoka e bronzit dhe rrënojat antike gjenden në periferi të qytetit si dëshmitarë. Gjatë Mesjetës nuk ishte një qytet i rëndësishëm, vetëm një vendbanim i vogël që pa ndërtimin e disa kështjellave nga shekulli i XNUMX-të e këndej.

melfas-murale

Por si erdhën anglezët të jetonin këtu? Lehtë, ata i "mbollën" ato. Përmes një procesi të quajtur Plantacion Ulster kurora angleze mobilizoi qindra njerëz, protestantë anglezë dhe skocezë dhe i solli këtu. Në shekujt vijues qyteti u rrit dhe u bë gjithnjë e më shumë industrial, vetëm mos harroni se në kantieret e Belfastit u ndërtua Titaniku.

Më vonë, historia e pavarësisë irlandeze ndau qytetin dhe në vitet 20 u bë kryeqyteti i Irlandës Veriore. Problemet nuk u ndalën dhe kjo është arsyeja pse qyteti ka një histori tragjike sulmesh dhe luftimesh. Dhe fama e një qyteti gri dhe të trishtuar.

Çfarë atraksionesh për të vizituar në Belfast

titanik-belfast

Mendoj se është një ide e mirë të fillosh me gjithçka që ka të bëjë me Titanikun. Qyteti di të përfitojë nga lidhja e tij me anijen, në mënyrë që të filloni me të Titaniku Belfast pasi është larg nga qendra.

Ndërtesa është mbresëlënëse, e gjatë gjashtë kate dhe me nëntë galeri interpretuese kështu që ju mund të shihni, ndjeni, nuhatni dhe dëgjoni të gjitha historitë e anijes së famshme, por edhe të qytetit ku është ndërtuar dhe burrave që e ndërtuan atë. Nuk ka turne me guidë, ju shkoni vetë, dhe Turneu përfundon me një vizitë në anijen e fundit të mbetur të White Star Company, SS Nomadic.

titanik-belfast-2

Bileta për një të rritur kushton 17 dhe përfshin vizitën në Nomadic, por ju mund të paguani vetëm 7, 50 nëse regjistroheni Bileta Titanic Belfast Lave Saver për ta bërë vizitën vetëm një orë para se të mbyllet. Dhe nëse doni të pini çaj në luks, mund ta bëni pasditeve të së Dielës në një kopje të anijes me shkallën e famshme të përfshirë, për 24 paund.

Dhe unë kam edhe dy atraksione të tjera që lidhen me Titanikun: mund të provoni menunë e anijes, e fundit që do të shërbehet natën fatale, duke u regjistruar në Ekskluzivisht Darka Private, në Shtëpinë Rayanne, ose bëj një udhëtim me varkë përmes portit dhe shikoni se ku është projektuar, ndërtuar dhe lëshuar anija.

titanik-belfast-3

Duke lënë historinë e anijembytjes më të famshme, duhet të bësh një turne në qytet për ta vlerësuar atë. Ju mund të merrni me qira një biçikletë dhe të bashkoheni me Udhëtime me biçikleta në Belfast City, me udhëzues lokalë që ju çojnë në 30 pika interesi duke u nisur të Shtunën dhe të Dielën në orën 10 të mëngjesit me një kosto prej 20 £ për person. Ato ofrohen nga Bikes e Norm.

Natyrisht, ju gjithashtu mund të bëni një turne më tradicional me dy kate me autobus, Hip on-hop i ndonjë gjëje në Belfast. Ka bileta 48 orëshe dhe është super praktike. Ndërsa pedaloni me siguri do të kaloni një nga ndërtesat më ikonike në Belfast: Ayuntamiento.

bashkia e qytetit të Belfastit

Shtë një ndërtim elegant nga viti 1906 për të cilin mund të bëni një turne me guidë falas. As nuk duhet të harrojmë Kështjella e Belfastit: Onshtë në kodrat e Parkut Cavehill Country me lartësi 120 metra dhe ka pamje përrallore të liqenit dhe qytetit. Mund të hani edhe në këtë rezidencë elegante prej guri, restoranti është i hapur çdo ditë nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 5 të pasdites dhe deri në orën 9:XNUMX nga e enjtja deri të shtunën.

kalaja e Belfastit

Nëse ju pëlqen të jetoni në qytet mund ta kaloni nëpër të Tregu i Shën Gjergjit që daton nga fundi i shekullit XIX edhe pse ka funksionuar që nga shekulli XVII. E Premte, e Shtunë dhe e Diel hapet panairi dhe është një nga vendet më të mira për të shëtitur, parë, blerë dhe për të qenë me njerëzit lokalë. Ekziston një autobus falas që lëviz çdo 20 minuta midis qytetit dhe tregut, duke filluar nga ora 8 e mëngjesit.

rrugë-burg-kromburr

Më pak naiv por gjithashtu interesante është Burgu rrugor Crumlin, një burg nga 1846 që funksionoi për një shekull e gjysmë. Ajo ishte e banuar nga kriminelë, por edhe nga të burgosur politikë dhe kishte arratisje, martesa, lindje, revolta dhe ekzekutime.

Turneu me udhërrëfyes zgjat rreth 70 minuta dhe vendi është i hapur çdo ditë përveç disa datave. Kushton 9 paund. Për tu përfshirë më shumë me politikë dhe histori, ju këshilloj të bëni një turne në një taksi të zezë, taksitë klasike britanike. Të duhet të njohësh të famshmen murale lufte për të cilën Belfast është gjithashtu i famshëm.

turne-luftë-për-fronet

Dhe tani po, ju do ta dini që sot Lufta e Thrones është regjistruar këtu kështu që ka disa agjenci që ofrojnë ecën në setet e regjistrimit: Robb's Camp, Winterfell, abacia e vjetër e shkatërruar ku Robb betohet për besnikëri ndaj Mbretit të Veriut, pylli antik ku Starks gjejnë një ujk që po vdes dhe të vegjëlit e tij, dhe shumë më tepër.

Udhëtimet zakonisht fillojnë në 8:30 të mëngjesit, përfshijnë një ndalesë për drekë dhe përfundojnë në orën 6 pasdite. Oferta të tjera turne vizitoni Castle Ward, Winterfell, 40 minuta nga qyteti, ata ju japin hua rroba dhe ju keni një klasa e gjuajtjes me hark mjeshtërore dhe bëj turneun e setit me biçikletë.

mbrojtje të errëta

Ka dy turne për të bërë: Robb's Trail dhe Tywin's Trail, një orë e çerek për të parën, dy orë dhe një e katërta për të dytën, të dyja përfshijnë 20 ndalesa dhe kushtojnë 27 paund për person. Dhe ka më shumë, Ju mund ta kaloni natën në pyllin Winterfell për 195 £ për çift.

Nëse bie shi, në vend të kësaj, vizitoni Studion e mëdha moderne Titanic ku regjistrohet edhe seria HBO. Siç mund ta shihni, Titaniku dhe Game of Thrones atje janë shumë të dobët.

Krishtlindje-në-Belfast

Më në fund, nëse ju pëlqen të merrni pjesë në ngjarje, shfaqje, tregje, festivale, unë ju them se Belfast është nikoqir i disa gjatë gjithë vitit. E gjitha varet nga kur shkon, por në Krishtlindje ndizni shumë drita dhe ka një treg në Bashkinë që është i bukur, në Halloween ka fishekzjarre dhe madje organizon një javë restoranti në tetor.

E vërteta është se nëse shkoni në Dublin nuk ka asnjë arsye që të mos vizitoni Belfastin pasi që distanca midis dy qyteteve është pak më shumë se 160 kilometra. Ti mund shko me tren ose autobus, por e para është një mjet transporti më i shtrenjtë. Bus Eireann dhe Ulsterbus janë kompanitë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*