Gjërat për të bërë në Xhamajka

Xhamaika

Xhamajka është shumë më tepër se toka e Bob Marley, ofroni vizitorëve tuaj disa peisazhe të pabesueshme dhe disa destinacione natyrore për të takuar dhe bërë aktivitete në natyrë që janë fenomenale.

Xhamajka është ishulli i tretë më i madh në Antillet e Mëdha dhe ndodhet rreth 145 kilometra larg brigjeve të Kubës. Sot ai ka një ofertë shumë të madhe hoteli dhe ka shumë agjenci turistike që organizojnë turne dhe ekskursione në të gjithë gjeografinë e saj, kështu që ne ju lëmë një lista e asaj që mund të bësh në Xhamajka të kthehesh në shtëpi i bindur se e ke njohur këtë ishull të bukur.

Xhamaika

xhamajka-1

Ishulli Së pari ishte e banuar nga Arawaks dhe Tainos, derisa mbërritja e Spanjollëve zhduki popujt vendas, kryesisht për shkak të sëmundjeve të sjella nga Kontinenti i Vjetër. Kolonët sollën skllevërit afrikanë të cilët kaluan në duart e Britanisë së Madhe kur ky vend mori ishullin, të cilin ai u riemërua me emrin me të cilin njihet sot: Xhamajka.

Gjatë kohërave koloniale nën flamurin anglez u bë një prodhues sheqeri kështu që vajtja dhe shkuarja e anijeve skllevër ishte e vazhdueshme. Me çlirimin e skllevërve në mes të shekullit të 60-të, britanikët sollën punëtorë indianë dhe kinezë dhe kështu mbeti deri në proceset e dekolonizimit të viteve XNUMX kur Xhamajka më në fund u pavarësua.

Në ditët tona ajo është e banuar nga pothuajse tre milion njerëzs dhe pas Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë, është vendi me numrin më të madh të anglishtfolësve në Amerikë.

Gjërat për të bërë në Xhamajka

ujëvarat-dunn

Epo, bëj një shëtitje! Ky ishull është e mrekullueshme për turistët aktivë kështu që ka gjithçka për të mos qëndruar ende. Ne mund ta ndajmë ishullin në tre destinacione: Ocho Rios, Negril dhe Montego Bay, destinacionet më të njohura pa llogaritur Kingston, kryeqyteti.

En Tetë lumenj gjëja më e mirë është të udhëtosh në Lumi Dunn dhe Parku i Falls. Ekskursioni konsiston në kalimin e disa orëve në ngjitje në ujëvara dhe pastaj pushim në plazhin që formohet në këmbët tuaja. Ngjitja mund të jetë e rrëshqitshme por nuk është e rrezikshme dhe pasi është e nxehtë të bësh një zhytje më pas është e domosdoshme, dhe nëse sjell një GoPro atëherë unë nuk do të të tregoj as për imazhet fantastike që do të bësh.

Parku është i hapur çdo ditë nga ora 8:30 e mëngjesit deri në 4 pasdite, por në ditët kur mbërrijnë anijet e lundrimit, ai hapet një orë e gjysmë më herët. Pranimi është 20 dollarë për të rritur dhe 12 për fëmijë. Ju blini biletën në hyrje dhe keni mundësinë të bashkoheni me një turne udhërrëfyes që ju çon në majë të ujëvarave. Ju gjithashtu mund të merrni me qira ose të blini këpucë me ujë.

delfin-liman

Një tjetër mundësi është notuar me delfinët në Dolphin Cove, një vend me dy hektarë në mes të një pylli shiu. Ju mund të notoni midis stingrays, të hipni në kajakë me fund qelqi ose të lundroni në Karaibe, të shihni peshkaqenë në një shfaqje dhe të ecni nëpër xhungël.

Ju gjithashtu mundeni kulm, rafting ose hidheni në ujërat e vrullshëm të lumit Bueno, bëni hipur mbi kalë në plazh, hipni në Sionin e Autobusit dhe të njiheni me historinë dhe kulturën e kësaj pjese të ishullit, vizitoni Shpellat e Gjelbër Grotto, një mrekulli e bukur natyrore ose vizitoni një nga plantacionet e vjetra brenda të cilave ka aktivitete dhe shëtitje.

montego-gji

Montego Bay Isshtë qyteti i dytë më i madh dhe më i rëndësishëm në Xhamajka. Isshtë një qytet i bukur bregdetar që vizitohet shpesh nga anijet e lundrimit. Shtë një vend i zhurmshëm, i mbushur me njerëz dhe shumëngjyrësh. Ti mund vizitoni tregjet, dyqanet dhe baret në Sheshin Sam Sharpe, zemra e qytetit ku më parë ndodhej burgu i skllevërve që guxuan të iknin.

Këtu mundeni ndiqni trasenë e Trashëgimisë dhe zbuloni historinë e këtij kombi. Nëse dëshironi të bëni banja dielli, ekziston një plazh me famë botërore që quhet Plazhi i Shpellave të Mjekut, me ujëra minerale shumë të shëndetshme. Një plazh tjetër afër është Cornwall dhe ka edhe disa plazhe, por pak më larg nga qendra. Një nga pallatet më të njohura në Karaibe është Rose Hall kështu që mos ndaloni së vizituari atë sepse besohet se është i përhumbur.

salla e trëndafilave

Ajo ishte në pronësi të një gruaje të quajtur Annie Palmer, Shtriga e Bardhë e Rozës Hall, i cili vrau tre burra dhe ishte djalli për skllevërit e tij. Isshtë restauruar plotësisht, me mobilje dhe gjithçka, dhe ju mund të ecni brenda dhe jashtë nëpër kopshtet e saj. Mund të pini edhe një birrë të freskët në birucë sepse atje është një pijetore.

Një tjetër ish-plantacion sheqeri është Rezidencë Belvedere, pak jashtë Gjirit të Montego. Ai vazhdon të funksionojë si i tillë dhe pronarët e tij e kanë hapur atë për publikun në turne me guida. Shtë e bukur dhe në kopshtet e saj ka lumenj dhe ujëvara. Bellefield është një tjetër rezidencë koloniale që ruan një fabrikë sheqeri njëqind vjeçare, e cila operohej nga gomarët, parqet dhe kopshtet e saj dhe natyrisht, rezidenca e restauruar për të udhëtuar prapa në kohë. Ka pallate të tjera koloniale por nëse ju pëlqen natyra gjithmonë ka udhëtime me katamaran, rafting ose kayaking buzë lumenjve aty pranë.

rafting-në-montego-gji

Dhe nëse doni të shkoni në shtëpi duke ditur historinë e Xhamajkës, ju mund ta jetoni atë Përvoja Outameni. Përvoja Outameni është një shfaqje ndërvepruese 90 minuta me muzikë, art, drama dhe filma që ju lejon të futeni në Historia Xhamajkane. Shtë në Trelawny, vetëm një makinë 20-minuta nga Montego Bay.

neglizhencë

Finalemtne është Negril, në skajin tjetër të ishullit në lidhje me Kingston, kryeqyteti, më keq i lidhur nga një rrugë për në Gjirin e Montego.

Për adhuruesit e natyrës këtu ka shumë: ekzistojnë ato Ujëvarat YS, safare në lumin e Zi, vrima blu, ekskursione zhytjeje dhe snorkeling, lundrime në perëndim të diellit, shkëmb duke kërcyer jashtë kafenesë së Rick, Laguna e Shndritshme, me e bukura Shtatë plazhi Mille (me një zonë nudizmi), ose shkoni në rafting.

kërcim-shkëmb-në-negril

Më në fund, për adhuruesit e historisë ekziston Fort Charles në Fort Royal, Giddy House dhe far i vjetër Negril. Prisni, a po pyesni për Bob Marley? Ku është?

Epo, nëse zbret nga avioni ose anija turistike në Kingston, ajo është në kryeqytet ku do të gjesh Muzeu i Bob Marley. Ajo funksionon në atë që ishte shtëpia e Marley nga 1975 deri në 1981, viti i vdekjes së tij.

Muzeu i Bob Marley

Gjashtë vjet më vonë u bë një muze: sot ka një teatër me kapacitet për 80 persona, Një Foto Galeria dhe një dyqan dhuratash dhe suveniresh. Ekziston edhe një lokal dhe ato që ekspozohen janë gjëra personale të muzikantit. Pranimi është 25 dollarë për të rritur dhe vizitë e drejtuar zgjat një orë e një çerek, pak a shumë. Muzeu hapet nga e hëna në të shtunë nga ora 9:30 e mëngjesit.

Pra, një vizitë në Xhamajkë duhet të përfshijë disa Kinsgton, disa Montego Bay, disa Negril dhe disa Ocho Rios. Dy javë do të thosha mjaft.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*