Çfarë të bëni në Benidorm

A është koha e dimrit të mendojmë për verën? Sigurisht! Whenshtë kur na mungon më shumë dielli dhe nxehtësia, kështu që ju bën të dëshironi të planifikoni pushimet tuaja verore. Duke menduar për këtë sot duhet të flasim Benidorm, në bregdetin e Alicante, në Spanjë.

Plazhet, turizmi i të gjitha llojeve, nata, natyra, shumë diell. Kjo është ajo që ka të bëjë me Benidorm, prandaj lexoni me kujdes këtë postim dhe ruajeni kur të vijnë ditët e akullta dhe të doni të mbështilleni në rërat e tij të arta. Ja ku do te shkojme.

Benidorm

Zona ku është kjo destinacion veror Ajo u pushtua në atë kohë nga myslimanët, megjithëse ka prova të kalimit të mëparshëm të Romakëve, për shembull. Në shekullin e trembëdhjetë ajo u ripushtua nga Spanjollët por nuk është se filluan kohërat e qeta pasi u pasuan nga sulme nga piratët osmanë dhe barbarët.

Ajo filloi të ishte më e populluar, t'i përkushtohej peshkimit dhe t'i lejonte vetes bujqësinë, një zhvillim që zgjati deri në mes të shekullit të XNUMX-të.

Ishte për Vitet 50 që përballë krizës në sektorin e peshkimit, busulla filloi të riorientohet drejt së resë industria e turizmit. Dhe me shumë sukses! Shifrat thonë se rreth pesë milion njerëz vizitojnë çdo vit.

Duke folur gjeografikisht qyteti është në një kodër midis dy plazheve. Në të njëjtën kohë është i ndarë në pesë pjesë dhe secili ka të vetat. Nuk është qyteti i vjetër, El Castell, Westeros, Levant, secili nga këta të dy me plazhin e vet, La Cala dhe El Rincón de Loix.

Midis dy plazheve ka një majë guri dhe portin e Benidorm. Dizajni urban është një gjeni që mban firmën e Pedro Zaragoza Orts, kryebashkiakut të qytetit në vitet 50.

Sipas tuajat Plani kryesor i planifikimit Çdo ndërtesë duhet të ketë zonën e vet të rekreacionit, duke siguruar që me kalimin e kohës gjithçka të mos përfundojë të jetë një shtrydhje e ndërtesave. Dhe rezultati është shumë i pastër, për të thënë kështu. Nga e fundit, Benidorm është i lidhur me Alicante dhe Dénia me tren. Me Alicante aktualisht ka një shërbim tramvaji çdo gjysmë ore dhe treni për në Denia lëviz çdo orë.

Anglezët, Danezët, Belgjikët, Hollandezët, Gjermanët dhe Irlandezët e duan Benidorm. A është për shkak të diellit të tij të pabesueshëm dhe temperaturave të këndshme? Me siguri po.

Çfarë të bëni në Benidorm

Plazhi është i pari kështu që le t'i njohim. Më e popullarizuara dhe me njerëz është Plazhi Levante. Isshtë një nga plazhet më të njohura në Evropë, gjithashtu dhe ka të vetat gjatë gjithë vitit. Pshtë e gjatë dy kilometra nga Punta Pinet në Punta Canfali. Ajo ka rërë të imët prej ari dhe ujërat e saj janë të qetë dhe transparente.

Levant ka shume sherbime, 4.600 shezllone, 1.400 çadra në dhjetë zona, 19 dushe për këmbë, vendkalime për të shmangur djegien nga rëra, dy tualete ekologjike, terrene lojrash për fëmijë dhe rojet e shpëtimit. Përveç shumë restorante dhe bare. Ka një gjerësi mesatare prej 55 metrash, megjithëse arrin në pjesë rreth 75 metra.

Një plazh tjetër popullor është Plazhi Poniente, në jug të portit. Shtë më e gjata në Benidorm me tre kilometra të gjatë. Eshte nje plazhi urban me një shëtitje në bord të ri dhe modern të dizajnuar nga Carlos Ferrer dhe me shumë bare, restorante dhe klube nate. Shërbimet e tjera janë ato të zakonshmet: dushe, karrige në kuvertë, cadra, lojëra. Në Levante dhe Poniente ka shumë diell gjatë gjithë vitit, madje edhe në dimër.

Midis këtyre dy plazheve, në qytetin e vjetër dhe nën strehën që formon kodrën Canfali, ekziston një liman i vogël i bukur i quajtur Pas e keqe. Para saj është Ishulli Benidorm i cili është një destinacion i njohur për ata që praktikojnë zhytjen dhe snorkeling sepse ka një platformë të zhytur, La Llosa, e cila është një rezervë e rëndësishme detare. Plazhi i limanit është mezi 120 metra i gjatë, ka rërë të artë dhe është një vend super i qetë. Oh, dhe ai ka një Flamur të Kaltër që nga viti 1987.

Përveç limanit Mal Pas mund të vizitoni edhe Malin e Zi Lumi Tio Ximo dhe limani La Almadrava. E para është në rrëzë të Sierra Helada dhe në veri të qytetit. Hiddenshtë i fshehur midis dy shkëmbinjve të lartë, ka ujëra të pastër dhe është i shkëlqyeshëm për snorkeling. Isshtë e gjatë mezi 60 metra dhe rëra është e përzier me gurë, por për fat të mirë ajo ka rojet e shpëtimit, çadrat dhe karriget në shesh.

Nga ana e tij, limani La Almadrava është në këmbët e Sierra Helada dhe arrin njëqind metra të gjatë. Nën ujërat e tij të kristaltë ka shumë jetë detare dhe një shtrat shkëmbor, kështu që nëse ju pëlqen të zhyteni ose të dilni me snorkel, ai do të jetë destinacioni juaj. Ofron vetëm 47 shezllone, kështu që mos u vononi shumë.

A ka Benidorm jeta e nates? Sigurisht! Në qytet ka përreth 160 bare ose diskoteka dhe ata janë kudo, në bordurë, në qytetin e vjetër, në rrugë, në periferi drejt Altea fqinje. Nuk është një zonë shumë e njohur e njohur si Zona Angleze e cila është e shënuar nga rrugët Ibiza, Mallorca, Gerona dhe London. Siç mund ta imagjinoni këtu, pub-et, birra, musht, muzikë live dhe njerëz nga e gjithë bota ka me bollëk gjatë gjithë natës.

Përveç kësaj, Benidorm ka një Circo, një qendër shfaqjesh e quajtur Pallati Benidorm, një kazino, një sfidë mesjetare, një bingo dhe më e mira, për ata që pinë shumë alkool dhe dehen një shërbim i quajtur Mikropartia.

Shtë një mikrobus që mbledh njerëzit që dalin për të festuar. Ai operon midis orës 8 dhe 8 të mëngjesit dhe secili autobus mbart deri në 15 persona me një çmim prej 100 euro. Grupi çohet në pesë diskoteka, bare ose lokale në zonë.

Ju mund të regjistroheni për këtë shërbim Microfiesta deri në 24 orë më parë dhe të paguani më parë. Zonat ku punon është Sella, Finestrat, ASIfaz del Pi, la Nucia, Villajoyosa, Relleu, Polop dhe Callosa d'en saria. A keni bërë ndonjëherë Pub Crowl? Somethingshtë diçka e tillë por e motorizuar.

Më në fund, qyteti gjithmonë organizon ngjarje. Më e famshmja nga të gjitha është se zhvillohet që nga viti 1959, Festivali i Këngës Benidorm. Një festival muzikor zhvillohet gjithashtu indie që nga viti 2010. Siç mund ta shihni, ky qytet spanjoll ka shumë për t'i ofruar turizmit. A ju kam bindur tashmë të shkoni?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*