Çfarë të bëjmë në ishullin Tavira

 

Tavira Isshtë një ishull i bukur i vogël në brigjet portugeze, në rajonin jo më pak të bukur të Algarve. Longshtë e gjatë vetëm njëmbëdhjetë kilometra dhe tani që jemi shumë afër pushimeve verore mund ta marrim parasysh sepse zotëron plazhe spektakolare.

Bëhuni pjesë e Parku Natyror Ria Formosaajo ka Plazhet e Flamurit Blu dhe përtej akomodimit tipik për turistin ka një të gjerë zona e kampingut kështu që ju mund të shkoni me çadrën tuaj në tërheqje dhe të shijoni natyrën.

Ishulli Tavira

Në ishull atje mund të arrish vetëm me anije, anije që largohen nga porti i Quatro-Aguas dhe nga qendra e qytetit të Tavira. Opsionet kryesore për të kaluar janë Aqua-Taxi ose Trageti dhe kalimi është vetëm disa minuta.

Trageti midis Tavira dhe Quatro Aguas drejtohet gjatë gjithë vitit përveç kur koha është e keqe. Jashtë sezonit, orët e tij janë midis orës 9 dhe 5 pasdite, por nga 1 korriku deri më 5 shtator varka e parë niset në 8 të mëngjesit nga Quatro Aguas dhe në 12:30 nga ishulli, vajtje-ardhje.

Ka gjithashtu Taksitë e ujit por ata kanë orë më kufizuese jashtë sezonit të verës. Nëse shkoni në verë, nuk do të keni probleme. Një taksi uji nga Quatro Aguas në ishull mund të kushtojë rreth 8 euro dhe kushton një shtesë prej 25% gjatë natës.

Siç thamë më lart ishulli i Tavira është i gjatë vetëm njëmbëdhjetë kilometra por gjerësia e tij varion midis një kilometri dhe 150 metra. Shumë besojnë se plazhet e saj janë më të mirat në rajonin e Algarve pasi ato ndërthurin natyrën, nudizmin, flamingot dhe zogjtë.

Summershtë një ishull shumë turistik në verë, por për fat të mirë është i organizuar mirë për të pritur vizitorë, kështu që, ndërsa varkat mbërrijnë, gjithçka akomodohet në parking, i cili është mjaft i madh.  Plazhet kanë restorante dhe banjë publike në sezonin e verës dhe është plazhi kryesor që ka Flamurin e Kaltër për shkak të cilësisë së ujërave, pastërtisë dhe kujdesit mjedisor.

Dashamirët e daljes në kampe gjejnë në Tavira një destinacion ideal që prej asaj kohe parkimi i kampeve është i shkëlqyeshëm: ofron kapacitet për 1550 përdorues në 35.00 metra katrorë sipërfaqe me shumë pisha që ofrojnë hije, kamera sigurie dhe shërbime të mira.

Plazhet janë të qeta, me rërë të bardhë dhe ujëra të kristalta megjithëse jo shumë e ngrohtë. Ju mund të bëni një udhëtim me varkë përgjatë bregdetit për të parë florën dhe faunën lokale, veçanërisht zogjtë ujorë dhe migrues në zonë. Plazhi i parë që gjen kur zbret nga barka është më i popullarizuari dhe ai me më shumë njerëz. Ju arrini pasi të keni ecur rreth 400 metra përmes një pylli me pisha, me bare plazhi dhe restorante përreth tij. Nëse vazhdoni të ecni, do të arrini në plazhet e tjera që priren të jenë më të qetë me njerëzit.

Pastaj, në ishullin Tavira gjithçka sillet rreth ecjes dhe plazhit. Sa më shumë të ecni, aq më i qetë do të jeni. Madje ka pjesë të disa plazheve që janë nudiste. Për shembull, nëse ecni rreth 40 minuta do të arrini në Praia do Barril, një ish fshat peshkimi i kthyer në një destinacion turistik. Bigshtë i madh, i gjatë dhe i gjerë dhe ka një sektor shumë të njohur nudist.

Përmbledhur, ishulli ka katër plazhe: i pari është Praia Tavira, atëherë vjen Praia da Terra Estreita, pastaj Praia do Barril dhe së fundmi Plazhi i Njeriut Lakuriq.

Nëse vazhdon të mendosh për të nudizëmDuhet të keni në mendje dy plazhe: Beach Barril dhe Beach Naked Man. Ata janë destinacioni juaj më i mirë. E para është pothuajse një zgjatim i vetë ishullit. Shtëpitë e vjetra të peshkatarëve u shndërruan në restorante dhe kafene dhe në përgjithësi nuk ka shumë njerëz dhe nëse shkoni pak më tej, rreth dy kilometra, arrini në sektori nudist.

Tani, nëse vazhdoni shëtitjen tuaj, arrini në plazhin tjetër dhe atje gjithashtu mund të hiqni rrobat pa problem. Njerëz të zhveshur, rërë të butë të bardhë, ujëra blu por shumë të ftohtë!

Njerëzit nudistë erdhën këtu në mes të viteve 80, veçanërisht gjermanët dhe holandezët. Në dekadën vijuese, aspekti nudist i bregdetit po zgjidhej dhe më pas ai filloi të shfaqej në udhëzuesit turistikë LGTB. Për disa kohë tani ajo humbi një farë popullariteti për disa plazhe fqinjë siç janë Nueva Umbria Spanjolle ose Cabela Velha por akoma ekziston. Sigurisht, nuk ka shërbime, pajisje ose roje shpëtimi.

Pak njerëz jetojnë në Tavira, kështu që ka pak shtëpi. Shumica dërrmuese janë ndërtuar në vitet 40 dhe ekziston një ndalim për ndërtimin e atyre të reja dhe as këto nuk mund të shiten. Atje jane supermarkete, bare, restorante dhe ATM. Kampingu është i hapur vetëm nga maji deri në shtator, për të mos harruar.

Le të themi që të vizitosh ishullin është thjesht të shijosh natyrën, një ditë në plazh, ujin dhe diellin. Asgje me shume. A Udhëtim ditor bukuroshe nga qyteti i Tavira.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*