Çfarë të bëni në Republikën Dominikane

Imazhi | Pixabay

Të mendosh për Republikën Dominikane do të thotë të imagjinosh plazhet e saj të bukura me rërë të bardhë, ujërat e saj bruz me plot korale ku jetojnë balena me gunga dhe peshq shumëngjyrësh, xhungla e saj e bollshme me laguna, shpella dhe madje maja më e lartë në Karaibe: maja Duarte.

Megjithatë, Republika Dominikane është shumë më tepër. Santo Domingo, kryeqyteti i vendit, ende ruan ndërtesat mbresëlënëse të stilit kolonial që ishin pjesë e një prej qyteteve të para të themeluara nga Spanjollët në Amerikë.

Shtoji gjithë kësaj klimën e saj të shkëlqyeshme dhe cilësinë e njerëzve të saj. Mikpritës, argëtues, i shkujdesur ... Ju nuk do të doni të largoheni nga ky vend i mrekullueshëm! A doni të dini gjithçka mund të bëni në Republikën Dominikane? Ne do t'ju tregojmë!

Pico Duarte

Nëse ju pëlqen shëtitja, një nga gjërat për të bërë në Republikën Dominikane është ngjitja në Puerto Duarte, maja më e lartë në Antile me 3.087 metra lartësi. Ajo është e rrethuar nga disa maja që tejkalojnë 2.600 metra të tilla si Pico del Barranco, Pelona Grande, Pico del Yaque ose Pelona Chica por Pico Duarte është këndvështrimi më i mirë në vend dhe ylli i vargmalit qendror me 250 kilometra në gjatësi.

Ngjitja në Pico Duarte zgjat tre ditë dhe fillon pranë digës Sabaneta, rreth 20 kilometra në veri të San Juan de la Managuana, një nga qytetet më të vjetra në vend. Rruga kalon nëpër fusha të kultivuara deri në 1.500 metra mbi nivelin e detit dhe më pas kalon nëpër hapësira të trasha të pishës Creole. Nata e parë e turneut zhvillohet në strehën Alto de la Rosa dhe tjetra në Macutico. Gjatë ditës së fundit të itinerarit, ju do të arrinit majën dhe do të qëndronit në strehën e La Comparición.

Nga maja e Pico Duarte do të mendoni për disa pamje të bukura nga të cilat me siguri do të bëni disa fotografi për t'i marrë në shtëpi. Përveç kësaj, afër këtij vendi kanë lindur Yaque del Sur dhe Yaque del Norte, dy lumenjtë kryesorë të Republikës Dominikane. Përfitoni nga kjo shëtitje për t'i takuar edhe ata.

Parku Kombëtar Los Haitises

Në verilindje është një nga qoshet më të bukura të Republikës Dominikane, një territor i virgjër me ujëra bruz, mangrova, zogj shtegtarë dhe shpella të mrekullueshme të zbukuruara nga indianët Taino: Parku Kombëtar Los Haitises. Një peizazh unik që, për shkak të pamjes së tij të egër, u zgjodh për të filmuar disa skena për filmin Jurassic Park.

Parku Kombëtar Los Haitises është një perlë natyrore. Një kombinim i ujit dhe shkëmbit që shpalos një sistem të tërë karstik të formuar 50 milion vjet më parë mbi 1.600 kilometra katrorë. Vështirë për të eksploruar për njeriun evropian, Tainos arritën të vendoseshin në Haitises. Sot, ju mund të shijoni bukurinë e saj në këmbë, me anije ose kajak dhe të vizitoni shpellat e La Arena dhe La Línea.

Gadishulli Samaná

Dihet në të gjithë botën se plazhet e Republikës Dominikane janë disa nga më të bukurat në botë dhe një pjesë e mirë e famës bartet nga ato të Punta Cana. Sidoqoftë, ata të Samaná janë po aq të bukur dhe kanë avantazhin se nuk janë të ngopur me turistë. Disa prej tyre që do të dëshironi t'i fotografoni pa plazhin Punta Popy, plazhin Las Galeras ose plazhin Bacardi.

Përveç kësaj, nga banja në diell dhe kërcimi i valëve në Samaná mund të bëni aktivitete të tjera të tilla si zhytja, zinxhiri, kalërimi ose shëtitja. Përmes një shëtitje 2,5 kilometra nëpër xhungël, ju do të jeni në gjendje të arrini xhaketën mbresëlënëse të ujëvarës Limón, një ujëvarë e madhe 40 metra e lartë.

Nëse udhëtimi juaj përkon midis muajve dhjetor dhe mars, do të keni mundësinë të shihni kalimin e balenave kurrizore në ujërat e gjirit të Samaná, një nga spektaklet më të mira të natyrës.

Kur të mbaroni së shijuari natyrën në këtë pjesë të Republikës Dominikane, mos harroni të vizitoni tregjet e Las Terreras ose Santa Bárbara de Samaná, qytetet më të mëdha në gadishullin.

Santo Domingo

Imazhi | Pixabay

Plazhet dhe xhungla e Republikës Dominikane bëhen tërheqja më e madhe turistike e vendit jashtë vendit, por ndër gjërat më të mira për të bërë në Republikën Dominikane është të vizitosh Santo Domingo, kryeqyteti i saj, i cili ende ruan ndërtesat origjinale që ishin pjesë e një prej qytetet e para të themeluara nga spanjollët në Amerikë.

Këto ndërtesa historike gjenden në pjesën e vjetër të qytetit të njohur si Qyteti Kolonial, i shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO. Duke shëtitur nëpër rrugët e tij me kalldrëm do të shihni Alcázar de Colón (rezidenca e Viceroy Diego Colón), Manastirin e San Francisco (manastiri i parë në Botën e Re, i ndërtuar nga urdhri Françeskan në 1508), Katedralja e Parë e Amerikës më e vjetra në Amerikë), Kalaja Ozama (ndërtimi i parë mbrojtës në Amerikë), Casa del Cordón (shtëpia e parë prej dy gurësh e ndërtuar nga Spanjollët në Amerikë) dhe Puerta de la Misericordia, porta e parë për në Santo Domingo .

Ka shumë më shumë kisha, manastirë, fortesa, shtëpi prej guri dhe ndërtesa antike që strehonin trupa zyrtarë të Spanjollëve në Amerikat.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*