Gjërat për të bërë në Mykonos

Mykonos Chora

Ishujt grekë janë një parajsë e vërtetë turistike. Në fakt, Greqia është një destinacion shumë i plotë pushimesh pasi ofron histori dhe kulturë dhe mundësinë për të shijuar ditët e diellit dhe plazhit.

Ka shumë ishuj grekë, por padyshim një nga më të njohurit ndërkombëtarisht është ishulli i Mykonos. Le të shohim çfarë të bëni sot në Mykonos.

Mykonos

Mykonos

Siç thamë në fillim, Greqia ka shumë grupe ishujsh dhe Mykonos ndodhet brenda të ashtuquajturve Ishujt Cyclades, në ujërat e detit Egje. Është i banuar përgjithmonë nga pak më shumë se dhjetë mijë njerëz, por ky numër rritet kur mbërrijnë pushimet verore evropiane.

Mykonos ka një sipërfaqe prej 85.5 kilometra katrorë dhe pika më e lartë e saj nuk i kalon 364 metra lartësi. Eshte nje ishull me profil të lëmuar, vetëm disa kodra jo shumë të larta. Tani, ju jeni tashmë në Greqinë kontinentale dhe doni të shkoni në Mykonos, si ia dilni?

Arritja në Mykonos nuk është e vështirë: nga njëra anë ka fluturime direkte nga shumë qytete të Evropës . Ju mund të fluturoni nga Madridi, Amsterdami, Vjena, Londra, Mynihu, Parisi, Lyon ose Barcelona, ​​për shembull. Po vërtet, Ato nuk janë fluturime direkte, kështu që do t'ju duhet të kaloni përmes Athinës dhe merrni një fluturimi i brendshëm duke shkuar në ishull, ose a traget nga Rafina ose Pireu.

Tragete nga Athina qarkullojnë çdo ditë. Kompanitë që operojnë këtë rrugë janë Blue Star Ferries, Golden Star tragetet, Hellenic Seaways dhe SeaJets, dhe ato e përfundojnë itinerarin në një udhëtim që mund të zgjasë nga dy orë e gjysmë deri në pesë orë e gjysmë. Biletat mund të kushtojnë nga 30 deri në 90 euro, në varësi të llojit të varkës dhe klasës. Shumica e trageteve nisen nga Pireu, të cilin e arrini nga qendra e Athinës me metro.

Arritja në Mykonos me traget është alternativa më e lirë dhe më e popullarizuar për të shkuar në ishull. Nëse shkoni në sezonin e lartë, blini bileta shpejt.

Çfarë duhet të shihni në Mykonos

Mykonos

Mykonos është padyshim një nga ishujt më të bukur në Egje. Ndodhet në veri të Santorinit dhe është një ishull i vogël, e lehtë për t'u mbuluar në një ose dy ditë udhëtimi, megjithëse nëse keni më shumë kohë do ta shijoni shumë më tepër.

Në parim ju mund të zgjidhni se si do të vizitoni ishullin. Një opsion i mirë është me qira një motoçikletë, Por mos harroni të sillni një licencë. Nëse nuk dini të drejtoni një motoçikletë, opsionet janë: taksi apo autobusë. Në muajt e verës frekuenca e autobusëve është shumë e mirë. Terminali është në portin e jahteve, në qendër të qytetit.

Një tjetër mundësi është qira a kaiki, një varkë e vogël e cila mund t'ju sjellë më afër zonave më të largëta, si plazhi i Platis Yialos ose më gjerë, në ishullin Delos. Taksitë janë padyshim gjithmonë më të shtrenjta.

Gjëja e dytë është të vendosni çfarë të shihni në Mykonos dhe këtu fillon pjesa interesante dhe argëtuese e udhëtimit. Këshilla ime është shëtisni pak në kryeqytet duke filluar shëtitjen në mëngjes. Qendra ka rrugë dhe kalime të vogla, shumë vende për të ngrënë, për të ngrënë mëngjes ose për t'u ulur dhe për të parë njerëzit që kalojnë. Dhe ajo nga fotot e bukura që do të bëni! Kur të arrijë ora e drekës, ju mund të rreshtoni hapat drejt Porto Viejo dhe hani peshk dhe butak. Për shembull, në një nga restorantet e preferuara të të gjithëve, Katerina.

Mykonos

Nëse ka ndonjë kartolinë klasike të Mykonos, janë mullinjtë e tij. Mullinjtë e erës së Mykonos janë të bukur, pothuajse në shkëmbinj, të bardhë, të lartë, janë monumentet e ishullit. I gjeni në bregdetin e Mykonos Town dhe ato janë gjithmonë në sy. Për shekuj me radhë mullinjtë u përdorën për të rafinuar drithërat, por përparimi i teknologjisë i bëri ato të vjetruara. Mullinjtë më të famshëm janë ato të Kato Myloit, të cilët shohin ujërat e Egjeut nga një kodër.

Nga të gjithë mullinjtë që disa pikëlluan Mykonos, janë vetëm shtatë të ruajtura mirë. Më e mira është të ngjitesh në kodrën në Chora dhe vizitoni mullirin e Boni që sot funksionon si muze. Pamjet nga lart janë fantastike dhe perëndimi i diellit është i mrekullueshëm.

Faqja e dytë më e njohur në Mykonos është Venecia e Vogël. Shtë një lagje me shume ngjyra qe kufizohet me detin. Quhet kështu sepse duket si Venecia, por sot shtëpitë e vjetra janë kthyer në restorante dhe bare elegante. Natyrisht, është një vend shumë popullor për të parë perëndimin e diellit.

Mykonos

Pazar Është gjithashtu diçka për të bërë, megjithëse nuk është ishulli më i lirë në Greqi. Ju mund të blini rroba, bizhuteri, bizhuteri kostumesh, artikuj lëkure, suvenire dhe disa arte lokale. Kam nja dy fustane verore prej lini që janë vërtet të bukur dhe i bleva me një çmim shumë të mirë.

Ekskursioni që askush nuk e humb gjatë qëndrimit në Mykonos dhes vizitoni ishullin e Delos. Është një sit arkeologjik i Trashëgimisë Botërore, i famshëm për orakulli i delos dhe për gjoja se është vendlindja e Apollonit të Artemidës. Askush nuk jeton atje, por ju mund të arrini atje me një nga varkat e shumta që lidhin portin e vjetër të Mykonos me Delos çdo ditë, përveç të hënave kur ishulli është i mbyllur.

Delos

Ai llogarit se varka kushton rreth 20 euro për të rritur dhe se hyrja në zonën Arkeologjike të Delos kushton 12 euro. Është mirë të bëni një turne me guidë për të mos humbur asnjë detaj. Dhe kur të ktheheni, mund të përfitoni dhe ecni nëpër Portin e Vjetër të Mykonos i cili është një vend shumë piktoresk për të ecur, sidomos gjatë natës. Ka kafene, restorante dhe pelikanë, të gjithë me pamje nga deti.

L kishat e mykonosit Mund të jenë edhe protagonistë: janë të shumtë, thuhet se nga qendra e qytetit shihen rreth 800 e 60. Disa nga më të famshmit janë Agios Nikolaos, në Chora, dhe Manastiri Panagia Tourliani, në Ano Mera.

Kishat në Mykonos

Sigurisht, Mykonos është sinonim i plazheve. Plazhet janë të famshme për rërën e tyre të artë dhe ujërat e kristalta. Ka plazhe për të gjitha shijet. Nëse ju pëlqejnë njerëzit dhe partia, mund të shkoni në Playa Paraíso dhe Super Paraíso. Nëse jeni më shumë një atmosferë familjare, duhet të shkoni në Plazhi Kalo Livadi, Ornos, Lia ose Elia. Për plazhe më të largëta dhe të qeta mund të provoni Agios Sostis ose Kapari. Për një plazh të famshëm, shkoni në Psarou.

Vini re se nëse plazhi është i famshëm është i shtrenjtë: Paraga ose Ftelia kanë bare plazhi ku do të shpenzoni shumë para për argëtimin tuaj. Nëse turnet nuk ju shqetësojnë, mund të provoni të regjistroheni për turneun gjithëditor të bregdetit, i cili përfshin drekën.

Plazhi Psarou

Po arrijmë në fund, por nuk mund ta harrojmë far armenisti, i cili ndodhet në Kepin Armenistis. Është një far i vjetër, i ndërtuar në buzë të një shkëmbi përballë Egjeut. Ajo ende funksionon: kulla e saj tetëkëndore dhe drita e saj e shkëlqyer shkëlqejnë në det çdo ditë.

As nuk mund ta harrojmë Muzeu Arkeologjik i Mykonos. Do të jetë i vogël por është interesant dhe është i hapur çdo ditë nga ora 8:30 deri në orën 3, përveç të hënave dhe festave. Një muze tjetër është Muzeu Detar i Mykonos, me harta të vjetra dhe dokumentacion detar, mjete dhe modele anijesh në kohë.

Far në Mykonos

Mykonos nuk është vetëm qendra dhe qyteti, ka edhe fshatra. Aty ndodhet fshati i Ano Mera, në zemër të ishullit, me shtëpitë e saj të bardha. Është afër Manastirit Panagia Tourliani, në fakt është një kompleks i vogël kishash dhe manastirësh. Unë gjithmonë rekomandoj të vizitoni fshatrat nëse qëndroni më shumë se dy ditë. E njëjta gjë vlen edhe për kroçerat rreth Delos dhe Ishujve Rhenia, ishuj ku nuk jeton askush por kanë ujëra super blu.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*