Çfarë duhet të shihni në Avignon

Pamje të Avignon

Francë Ka shumë qytete dhe qytete simpatike dhe një nga më të mirat është Avignon, qytet historik me një kulturë të madhe. Është në jug të vendit, në Provence, dhe nëse planifikoni të vizitoni pak vendin francez, nuk mund ta humbisni.

Ka shumë histori, shumë ndërtesa të mrekullueshme, art fantastik, muze dhe sheshe dhe rrugë të vogla, bare dhe restorante. Pastaj sot, çfarë të shihni në Avignon.

Avignon

Avignon

Para së gjithash, duhet thënë se Avignon është një qytet francez dhe një komunë e tillë Është në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur. Ajo qëndron në bregun e majtë të Rhône rreth 653 kilometra nga Parisi dhe vetëm 80 nga Marseja. Ka një klimë të këndshme mesdhetare.

Romakët mbërritën në Avignon në shekullin e XNUMX para Krishtit dhe më vonë, në Mesjetë, qyteti u bë rezidenca e Papëve derisa u inkorporua në Francë në kohën e Revolucionit Francez. Deri atëherë kaluan shtatë Papë.

Meqenëse ka kaq shumë histori, në ajër dhe në ndërtesat e saj, që nga viti 1995 është një Trashëgimi Botërore.

Çfarë duhet të shihni në Avignon

Avignon

Duke qenë se ka qenë rezidenca e papëve për kaq shumë kohë, një perlë e Avignon është Pallati i Papëve, Trashëgimia Botërore. Ishte rezidenca e papëve që ikën nga Roma e korruptuar, prandaj qyteti u pagëzua si Qyteti i Papëve.

Pallati është një nga ndërtesat më ikonike në qytet, një strukturë mbresëlënëse që dominon qytetin e vogël. Daton nga viti 1252 dhe papët erdhën për ta pushtuar atë në vitin 1309 gjatë shekullit të katërmbëdhjetë. Arkitekturisht është e mrekullueshme sepse duhet të dini se bëhet fjalë për një nga ndërtesat gotike më të mëdha mesjetare në botë.

Përshkohet nga dy ndërtesa, njëra është pallati i ri i Klementit VI, elegant dhe luksoz, dhe tjetra është pallati i vjetër i Benediktit XII, një kështjellë e vërtetë. Në këtë mënyrë në të gjithë pallatin kanë punuar arkitektët dhe artistët më të mirë francezë të kohës. Ajo qëndron në një kep shkëmbor, mbi Rhône dhe pamja është vërtet mbresëlënëse. Është gjithashtu i madh, pothuajse duket si një katedrale.

Kishte dy faza në ndërtimin e tij, pallati i vjetër dhe pallati i ri, dhe ndërtimi i tij ka qenë shumë i kushtueshëm sepse është një vend super luksoz, me afreske, piktura, skulptura, sixhade dhe tjetër. Fatkeqësisht, kur Avignon pushoi së qeni selia e papës, pallati filloi të rrënohej dhe në kohën kur erdhi Revolucioni Francez ishte në gjendje mjaft të keqe dhe ishte plaçkitur. Më vonë, me Napoleonin, u përdor si kazermë ushtarake dhe burg, kështu që afresket, shumë prej tyre, edhe pse jo të gjitha, humbën përgjithmonë.

Avignon

Në vitin 1906 u bë një muze kombëtar. dhe që atëherë jeton një gjendje të përhershme restaurimi. Është pothuajse e gjitha e hapur për publikun dhe mund të bëni një turne me guidë në 25 dhomat që janë përgatitur për vizita.

Qyteti ka gjithashtu disa muze arti interesantë. Ekziston, për shembull, Muzeu Petit Palais, Trashëgimia Botërore, shtëpia e një koleksioni të madh pikturash italiane nga shekulli i XNUMX-të deri në shekullin e XNUMX-të. Vetë ndërtesa është e bukur.

Në veri të Pallatit të Papëve hasni në Kopshti i Doms, një kopsht i bukur publik i vendosur në majë të një kodre me pamje të mrekullueshme të qytetit dhe të famshmes së tij Ura e Avignonit mbi Rhone. Ka një kafene dhe madje mund të shijoni një piknik nën një pemë.

Avignon gjithashtu ka shumë kisha dhe pikërisht pranë pallatit është Katedralja e Avignonit, kurorëzuar nga një statujë e artë e Virgjëreshës Mari, duke qenë edhe vendi i prehjes së përjetshme të shumë papëve. ekziston edhe Bazilika e Saint-Pierre, me dyert e saj të mrekullueshme të gdhendura prej druri ose Kisha e Shën Agricolit e cila daton në shekullin e XNUMX-të dhe ka një altar të mrekullueshëm barok dhe dritare shumëngjyrëshe xhami me njolla.

muret e avignonit

Ne folëm para të famshmit Ura e Avignonit një urë e njohur në mbarë botën për atë këngën e famshme për fëmijë. Dikur ka qenë një urë që kapërcente Rhône-n në mesjetë, me 22 harqe, por një vërshim lumi e lau atë dhe sot ka vetëm katër harqe dhe kabinën në anën e Avignon. Në skelën e dytë të urës ndodhet edhe një kishëz e vogël kushtuar Shën Nikollës, dhe padyshim, këto mbetje të urës së famshme janë Trashëgimi Botërore.

jo shumë larg urës ka një traget që të çon në ishullin e vogël që është në mes të lumit. Ky transport shkon çdo 15 minuta, çdo ditë, nga mesi i shkurtit deri në fund të dhjetorit, megjithëse oraret ndryshojnë. Ishulli është një vend i bukur për të ecur.

Në rrugën e kthimit në qytet mund të ndaleni në Sheshi i orës ose Place de'l'Horloge, një shesh i bukur me pemë që kalon përgjatë Rue de la Republique. Në anët e këtij sheshi janë ndërtesa të bukura dhe shumë kafene dhe restorante. Është një vend super turistik. Në anën perëndimore është Hoteli i madh de Ville d'Avignon dhe Bashkia e Avignonit, ndërsa kulla e sahatit duket nga pas Hotel de Ville.

Në veri të këtij Hotel de Ville do të shihni Opera Grand Avignon, e ndërtuar në atë që dikur ishte një abaci benediktine. Ajo funksionon që nga viti 1825 dhe është rinovuar në vitin 2021. Dhe nëse ju pëlqen të hipni në një karusel, do të shihni një shumë të bukur në zemër të sheshit.

Avignon

Avignon është një qytet mesjetar, kështu që ka muret e tij për të ecur përreth. Të muret e avignonit Ato janë bërë prej guri dhe janë ndërtuar fillimisht në shekullin e XNUMX-të kur papët ishin përreth. Muret rrotullohen 4.3 kilometra rreth qytetit dhe sot ka disa hyrje për këmbësorë dhe automjete. Pra, sigurohuni që të bëni një shëtitje përgjatë mureve, të shihni kullat mbrojtëse në intervale të rregullta, të bëni foto.

Dhe së fundi nuk ka asnjë qytet apo qytet francez që të mos ketë një treg lokal. Pra, brenda mureve të Avignon, Tregu i pleshtave Les Halles d'Avignon, një treg i brendshëm që hapet çdo ditë nga ora 6 e mëngjesit deri në 2:300, përveç të hënave dhe shet gjithçka, bukë, erëza, peshk... Dhe do të mrekulloheni me "murin e gjelbër" të tij prej XNUMX metrash katrorë, një vepër arti botanik.

Fort San Andres

Dhe nëse ju pëlqen dhe keni kohë të bëni një shëtitje përreth rrethinat e Avignon mos ndaloni së eksploruari Fort San Andrés, një kështjellë e mrekullueshme e shekullit të XNUMX-të në majë të malit Anadon. Pamjet e Avignon janë mahnitëse! Mos harroni të hyni në kapelën e Zojës së Belvezet dhe të eksploroni kullat e saj binjake. Vini re se mbyllet të dielave.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*