Çfarë duhet të shihni në Eindhoven

Pamje nga Eindhoven

Eindhoven është një qytet në jug të Holandë dhe si shumë vende përreth këtu ka histori shekullore. Është mirë në jug, në fakt emri i tij i përkthyer do të thotë diçka e tillë oborret e fundit, kështu që ju mund të imagjinoni një vend që dikur ishte i fshehur.

Tani që e dini që Eindhoven është në Holandë, po ju them çfarë të shihni në Eindhoven?

Eindhoven

Eindhoven

Siç thashë më parë është në jug të Holandës dhe historia e saj daton në gjysmën e parë të shek shekulli i trembëdhjetë kur iu dhanë të drejtat e qytetit, i cili në atë kohë ishte një qytet i vogël dhe i largët ku takoheshin kanalet Gender dhe Dommel.

Në atë kohë shtëpitë nuk arrinin në 200, kishte një kala dhe një mur mbrojtës që me kalimin e kohës u zgjerua. Ai nuk ishte i përjashtuar nga sulmet dhe plaçkitjet, as nga zjarret e furishme apo pushtimet spanjolle që zgjatën me kalimin e kohës.

Ajo që shënoi përgjithmonë zhvillimin e qytetit ishte Revolucioni Industrial duke qenë se mjetet e transportit u përmirësuan duke lejuar lidhjen e tij me shumë vende të tjera. Aktiviteti i saj industrial ishte i përqendruar në duhan dhe tekstile, por më vonë, falë tashmë shumëkombëshe Philips, u zgjerua në fushën e elektronikës dhe ndriçimit. Një fakt: Philips u themelua në 1891.

Pastaj do të vinte transporti i rëndë me kompaninë DAF y nga fundi i shekullit të XNUMX-të, Eindhoven ishte tashmë një nga qytetet më të mëdha të Holandës.

Çfarë duhet të shihni në Eindhoven

Shtresë

Qyteti konsiderohet sot si i Kapitali holandez i dizajnit dhe ka shumë për të mësuar. Në fakt, llogaritet se të paktën 25 mijë njerëz e vizitojnë atë në javë. Pra, çfarë mund dhe duhet të shohim në vizitën tonë?

El Strattumseind ose Stratum, të thahet, është rruga më e gjatë e natës në vend por gjithashtu ka një Dok 225 metra i gjatëose i njohur me emrin Benelux: janë 54 restorante dhe kafene dhe pikërisht këtu priren të përqendrohen 25 mijë vizitorë në javë. Këtu janë "pubet kafe" tradicionale, në Wilhelminaplein. Natën vibron me njerëz dhe argëtim.

Por ne thamë në fillim se ishte një qytet i dedikuar për dizajn dhe ju mund ta shihni këtë në Van Abbemuseum & designhuis. I pari është një nga muzetë më të rëndësishëm në Evropë, kushtuar artit bashkëkohor dhe modern me vepra të Kandinsky, Mondriaan Picasso apo Chagall. E dyta është skena dhe pika e takimit për inovacionin dhe dizajnin.

van abbemuseum

El van abbemuseum punon ne nje ndertese te projektuar shume interesant dhe permban më shumë se 2700 vepra arti, duke përfshirë instalacione arti, video art dhe disa arte nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Evropa Lindore. Ka gjithashtu një kafene dhe një dyqan suveniresh. Mund ta gjeni në Bilderdijklaan 10 dhe hapet nga e marta deri të dielën nga ora 11:5 deri në 27:25, duke u mbyllur më 1 prill, XNUMX dhjetor dhe XNUMX janar. Biletën mund ta blini online.

muzeu i dafit

Nga ana e tij muzeu i dafit Ai nderon një prodhues kamionësh, më i madhi në Evropë që kur u themelua në vitin 1928. Është një muze super popullor në jug të Hollandës, një dëshmi e zgjuarsisë lokale me punëtori të hapura dhe ekspozita të automjeteve të bëra gjatë jetës së gjatë të kompanisë. Brenda ka restorant dhe dyqan. Mund ta gjeni në Tongelresestraat 27.

Duke vazhduar me muzetë, nëse është gjëja juaj, unë mund t'ju rekomandoj Muzeu i PSV Eindhoven, kushtuar fiksimit që ky qytet ka me futboll.Klubi mbushi njëqind vjet në vitin 2014 dhe ju mund të mësoni për historinë e tij këtu. Është në rrugën Stadionplein, 4.

Muzeu Philips

Një muze tjetër që mund të jetë interesant është ai Muzeu dhe Koleksioni i Philips, i vendosur afër vendit ku Gerard Philips bëri llambën e tij të parë inkandeshente në fund të shekullit të XNUMX-të. Është një muze ultra modern me një turne shembullor të jetës së kompanisë. Mos e humbisni Mission Eureka, një lojë interaktive që përfshin enigma dhe lojëra të vogla.

Koleksioni Philips është gjithashtu brenda, një koleksion arti që daton nga vitet 20 të shekullit të kaluar me më shumë se 3 vepra nga e gjithë bota. Është në rrugën Emmasingel 31. Është e hapur nga e marta deri të dielën nga ora 11:5 deri në orën XNUMX:XNUMX dhe në festat e shkollës në Holandë është e hapur edhe të hënën. Ka disa data në vitin kur mbyllet, kështu që hidhini një sy faqes së internetit të tyre përpara se të shkoni.

Muzeu Philips

Më në fund, muzeu më i vogël në Eindhoven, por në të njëjtën kohë një nga më interesantët, është ai muzeu inkijk. Ajo funksionon nga një fabrikë e vjetër lavanderie dhe lirish, dhe ekspozitat e saj të artit janë gjithmonë të tyre. e njëjta gjë Ton Smits Huis, kushtuar një prej artistëve komikë më të famshëm kombëtarë.

Kisha e Shën Katerinës në Eindhoven

Nëse muzetë nuk janë gjëja juaj, por ju pëlqejnë ndërtesat e vjetra, mund të vini ta shihni Kisha e Santa Catalina. Nuk është një kishë mesjetare por ka vitet e saj të mira: është ndërtuar në vitin 1867 në stilin neo-gotik dhe zëvendëson një kishë më të vjetër të shekullit të XNUMX-të që pësoi shumë dëmtime gjatë historisë. Sot ajo është restauruar dhe inkorporuar në strukturën aktuale. ka dy Kullat e stilit gotik francez 73 metra të larta secila, Maria dhe Davidi. Dhe brenda kishës ka dritare shumëngjyrëshe me njolla dhe dy organe të bukura, njëra me gati 5.800 tuba. Kjo kishë e bukur ndodhet në 1 Catharinaplein.

nuenen

Eindhoven është një qytet që lidhet edhe me figurën e artistit plastik Vincent van Gogh. Në periferi të Eindhoven, vetëm tetë kilometra në verilindje, ekziston një fshat piktoresk që duket si diçka nga një përrallë e vëllezërve Grimm: nuenen. Është shumë i famshëm sepse Van Gogh e përfshiu atë në artin e tij dhe sepse këtu ai jetoi midis 1883 dhe 1885. Ai e bëri atë në shtëpinë e një pastori që për fat është restauruar plotësisht.

Van Gogh shtigjet në Nuenen

Këtu funksionon vincentre, një atraksion i ri kushtuar artistit dhe kohës së tij në fshat. Janë të shumta shëtitjet që ndjekin gjurmët e tij që mund të ndërmerrni. Ata të gjithë ndjekin një lloj Muze në natyrë që ju bën të njihni më shumë se 20 vendndodhje rreth fshatit që kanë të bëjnë me Van Gogh. Dhe mund t'i plotësoni ato me një udhëzues audio.

Një tjetër nga atraksionet që shfaqet në listën tonë të asaj që duhet të shihni në Eindhoven është ai kopje e fshatit prehistorik: Dorp prehistorik. Këtu mund të mësoni për teknikat e lashta dhe të shihni se si kanë jetuar njerëzit në atë kohë, por edhe më vonë në kohë, në kohën e romakëve dhe madje edhe në mesjetë. Dikur kjo pjesë e vendit ishte 100% fermerë dhe bari, pa energji elektrike apo kamionë, dhe muzeu në ajër të hapur është një dritare në atë të kaluar.

Dorp parahistorike

E vërteta është se Eindhoven është një vend i bukur, me shumë gjelbërim, kështu që vizitorët mund të marrin gjithmonë kohë për të pushuar. Një nga vendet më të njohura për ta bërë atë është Genneper Parken, në luginën e formuar nga lumenjtë Dommel dhe Tongereep. Sot është një zonë e ruajtjes së natyrës dhe ka shumë shtigje të shënuara mirë për ecje.

Një park tjetër është City Park ose Stadswanderlpar, me 30 skulptura dhe monumente, duke përfshirë një që kujton transmetimin e parë radiofonik të bërë në Holandë në vitin 1927.

Parqet në Eindhoven

Dhe nëse doni kafshë, atëherë ekziston Kopshti Zoologjik Dierenrijk, veçanërisht për fëmijët. Deri më tani më interesantet dhe më të rekomanduara në listën e çfarë të shihni në Endhoven Sigurisht që më vonë, në varësi të periudhës së vitit, do të hasni në festivale të ndryshme, kështu që para se të shkoni mund të shihni nëse ndonjë prej tyre është interesante për ju.

nëse është hera e parë Është më mirë të qëndroni në qendër të qytetit. sepse shumica e atraksioneve më të njohura janë në këtë zonë më kompakte të qytetit dhe mund të ecësh atje.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*