Çfarë duhet të shihni në Kolumbi

Kolumbi

Kolumbi Nuk kërkon shumë hyrje. Është një vend i bukur dhe i njohur në Amerikën e Jugut, kryeqyteti i të cilit është Bogota. Përtej arsyeve pse shfaqet në lajme, e vërteta është se kultura dhe peizazhet e saj janë arsye të mrekullueshme dhe të mjaftueshme për të shkuar e ta takoni.

Sot në Actualidad Viajes, çfarë të shihni në Kolumbi.

Kolumbi

Kolumbi

Më parë, një përmbledhje e shkurtër për vendin. Kolumbia ka një popullsi prej rreth 53 milionë njerëz dhe shoqëria është multikulturore: ka pasardhës të spanjollëve por edhe të popujve të tjerë evropianë dhe të Lindjes së Mesme dhe, natyrisht, edhe shumë pasardhës të popujve vendas dhe skllevër të sjellë nga Afrika.

Pas pushtimit të Spanjës, vetëm disa dekada më vonë, mëkëmbësia e Perusë ndahet dhe Mbretëria e Re e Granadës. Pothuajse gjatë gjithë asaj periudhe ai ishte një kapiten i nënkryetarit të përmendur, derisa u bë vetë nënkryetari në 1717.

Kriza që shkaktoi pushtimin Napoleonik të Spanjës nxiti erërat revolucionare në Amerikë dhe lëvizjet e para për pavarësi filluan të ndodhin në koloni. Shifra e madhe këtu është Simon Bolivar, e cila arrin të dëbojë spanjollët dhe të formojë një shtet të quajtur Kolumbia e Madhe, i formuar nga ajo që tani është Kolumbia, Ekuador, Panama dhe Venezuela.

Kolumbi 3

Shkurt, vitet e konflikteve të brendshme dhe historia moderne që tashmë e njohim, të shënuara nga a konflikti i brendshëm i armatosur dhe narkotrafiku përgjatë shekullit të XNUMX-të dhe deri më tani në shekullin e XNUMX-të.

Çfarë duhet të shihni në Kolumbi

Cartagena

Kolumbia është një vend i xhunglave, por edhe maleve, brigjeve të Karaibeve dhe shkretëtirave të thata. Peizazhet ndryshojnë, atraksionet turistike janë të shumta dhe kultura është e pranishme në çdo qytet kolonial. Po t'i shtojmë kësaj mikpritjen tipike kolumbiane, mirë, do ta gjeni veten në një vend shumë të ndryshëm nga ai i portretizuar në lajmet në media.

Mund të fillojmë me një nga qytetet e tij më të njohura: Cartagena. Është një qytet i Karaibeve, një nga më të ruajturit në të gjithë Amerikën, me një qendër historike me mure fenomenale. Muret janë 13 kilometra të gjata, shtëpitë e vjetra janë të bukura dhe sot shumë prej tyre janë hotele luksoze apo restorante simpatike. Ballkonet e saj me lule, rrugët e saj të vogla, kishat dhe sheshet e vogla na ftojnë ta eksplorojmë në këmbë.

Për mua gjëja më e mirë është të qëndroj në të njëjtën qendër historike. Nuk është më e lira, por vetëm atëherë do të shijoni plotësisht hijeshitë e saj. Atëherë mund të shkoni të takoheni getsemani dhe në bregdet, Bokagrande, me hotele të shkëlqyera për të shijuar detin. Dhe po, përtej bregdetit keni plazhe dhe ishuj që ju ftojnë ditë udhëtime.

Medellin

Medellin është një tjetër qytet i njohur kolumbian që nuk mund të mungojë në listën tonë të çfarë të shihni në Kolumbi. Në vitet '90 ishte një nga qytetet më të rrezikshme në botë, por ka ndryshuar me kalimin e viteve dhe me shumë vendosmëri politike. Ka teleferikë që lidhin qendrën me lagjet në kodra, një metro moderne që përshkon dyshemenë e luginës dhe një brez i gjelbër që strehon qytetin.

Në Medellín duhet të filloni me Qytet i vjetër dhe Sheshi Botero, me skulpturat më të njohura nga Fernando Botero, 23 gjithsej. Pranë saj është Muzeu i Antiokisë dhe Pallati i Kulturës Rafael Uribe. Duke ngjitur një shkallë lëvizëse, mund të shkoni për të eksploruar lagjet shumëngjyrëshe me muralet e tyre jo më pak shumëngjyrëshe. Qyteti është një nga komunat më të njohura, me dyqane, restorante e shumë të tjera.

Kolumbia është gjithashtu e njohur për të qenit një komb kafeje, kështu që nëse jeni të interesuar për këtë temë, ekziston një qark që duhet ta dini: Boshti i kafesë. Vendi është prodhuesi i tretë më i madh i kokrrave të kafesë në botë dhe shumica dërrmuese e plantacioneve ndodhen në këmbët e Andeve, në perëndim të Bogotas, në qytete të tilla si Pereira, Manizales ose Armenia ose, më thjesht, Rajoni i Kafes. .

Boshti i kafesë

Disa nga plantacionet ofrojnë turne dhe degustime madje edhe të kalojë natën. Ka edhe plantacione kafeje organike. Për çdo shije. salento, për shembull, është një zonë e vogël rekreative, me shumë ferma përreth dhe shumë gjëra për të bërë (mund të marrësh me qira një biçikletë dhe të shkosh për një shëtitje). Aty pranë është edhe Lugina e Kokorës, me palmat më të mëdha në botë.

El Parku Kombëtar Tayrona ju ofron plazhet më të mira: ujëra të kristaltë, palma që ofrojnë hije nga dielli i nxehtë i Karaibeve, male dramatike, pyje shiu... Këtu mund të bëni snorkeling, për shembull në Cabo San Juan ose në plazhin La Piscina. Nëse dëshironi të shmangni turmat, mund të shkoni midis shkurtit dhe nëntorit, që është sezoni i ulët.

Parku Kombëtar Tayrona

Bogota është qyteti më i madh në vend dhe kombinon kolonialen me modernen. Tërheqjet kryesore janë të përqendruara në La Candelaria, me Plaza de Bolívar dhe Muzeun e Arit, lagjet elegante në veri të Bogotas me restorantet e tyre dhe dyqanet e shtrenjta, ose teleferiku për në Sanctuary of Monserrat.

Bogotá

Cali Është një tjetër qytet i njohur ku mund të hani shumë mirë dhe të kërceni gjithmonë salsa. Ka arkitekturë të shekullit të XNUMX-të, është nxehtë dhe ka shumë ahengje. Të Gadishulli La Guajira llogaritet si pika më veriore e Amerikës së Jugut. Nuk është një vend shumë i vizituar, por nëse ju pëlqen ideja për të qenë në një oazë dunash, mangrove dhe bruztë e Karaibeve që takohen me shkretëtirën... mirë, është shumë mirë.

Cali

mompoks ishte frymëzimi për të shkruar Njëqind vjet vetmi. Qyteti është në rrugën midis Karaibeve dhe Andeve, është vendi ku Bolívar mblodhi ushtrinë e tij për ta bërë Venezuelën të pavarur, një relike simpatike koloniale me rrugë me kalldrëm dhe në periferi, moçal Pijino, ideale për shikimin e shpendëve.

mompoks

Në vijim me valën e natyrës në listën e çfarë të shihni në Kolumbi, e cila është me bollëk këtu si dhe historia dhe kultura, ju mund të vizitoni Isla Providencia, një ishull i Karaibeve më afër Nikaraguas se sa Kolumbisë ku flitet Creole dhe jo spanjisht. ketu eshte Rezerva e biosferës së lulediellit, Trashëgimia Botërore dhe është pronar i një biodiversitet i madh detar në pritje për t'u eksploruar.

Natyrisht, ne nuk mund të harrojmë për Ishulli i San Andres, një udhëtim me catamaran nga Providencia. Është një vend super turistik, për mendimin tim i mbivlerësuar. Në anën e kundërt të Detit të Karaibeve, në Paqësor, ka gjithashtu  Nuqui, një qytet i vogël me shumë natyrë, shtëpia e xhunglave bregdetare, ujëvarat, plazhet e gjera me balena me gunga, lumenj të pastër kristal që derdhen në det dhe shumë zogj, veçanërisht kolibra të bukur.

san andres

Së fundi, megjithëse jam përqendruar në bukuritë historike dhe natyrore të Kolumbisë, e kuptoj se ka njerëz që janë të interesuar për historinë e fundit të vendit, veçanërisht atë që ka të bëjë me Pablo Escobar. Nëse ky është rasti juaj, ju mund të vizitoni fermën e tij në Puerto Triunfo, Hacienda Napoles.

duke bërë napoli

Sot ferma është në duart e komunës dhe është bërë një lloj park teme me një park ujor, zona tematike, hotele dhe madje edhe një kopsht zoologjik. Në derën e hyrjes keni një avion Cesna, të cilin trafikanti i drogës e përdorte për të kontrabanduar drogën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si dhe është një muze i makinave të vjetra, megjithëse prania e tij nuk është shumë e dukshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*