Çfarë duhet të shihni në Manilva

Porti i Dukeshës

Të tregoj ty çfarë të shihni në Manilva do të thotë lëvizje në Costa del Sol de Malaga. Konkretisht, në pjesën më perëndimore të saj, pasi kjo komunë tashmë kufizohet me provinca e Cádiz. Ai përbëhet nga kodra të buta vreshtash që zbresin në një vijë bregdetare prej gati tetë kilometrash.

Në këtë, siç do të shohim, ju keni plazhe te bukura. Megjithatë, kryeqyteti i komunës ndodhet dy kilometra në brendësi të vendit. Por, si me qytetet e tjera në këtë zonë, ajo ka një qytet bregdetar që është një atraksion i madh turistik. Në këtë rast, është Shën Luigji i Sabinillas, për të cilën do të flasim gjithashtu. Por, pa vonesë, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në Manilva.

Vende arkeologjike

Vendi arkeologjik i Dukeshës

Vend arkeologjik rreth kështjellës së Dukeshës

Siç e dini, kjo pjesë e Gadishullit Iberik ishte e populluar disa mijëvjeçarë më parë. Këtë e dëshmojnë vendet e shumta arkeologjike që strehon. Një nga më të vjetrat është Kështjella e Alcorrín, datuar në fillim të mijëvjeçarit të parë para Krishtit.

Në të janë gjetur qeramika dhe pjesë të tjera që mund t'i shihni, saktësisht, në Muzeu Komunal i Manilvës. Besohet se banorët e saj bënin tregti me fenikasit e parë që mbërritën në këto brigje. Mbi të gjitha, ata do të kontribuonin me produktet metalurgjike që prodhonin.

Depozitimi ndodhet në një kodër sipërfaqja e së cilës ka formën e një pllaje. Bëhej fjalë për një fshat i fortifikuar nga një mur i lartë me bastione rrethore përpara. Nga ana tjetër, megjithëse kanë mbetur vetëm mbetje, besohet se banesat rudimentare ishin prej murature.

Më e rëndësishme është Vend romak rreth kështjellës së Dukeshës. Në këtë rast, ishte një popullsi latine me burimet e saj të nxehta, fabrikën e kripës dhe një nekropol. Por gërmimet e mëvonshme kanë gjetur një bërthamë të dytë industriale me më shumë pishina dhe dhoma në të cilat, përveç kësaj, ata punuan për marrjen e ngjyrës vjollcë. Në tërësi, qyteti do të ishte pushtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX pas Krishtit.

Po kështu në zonën e nekropolit janë gjetur objekte të shumta të personave të varrosur aty. Për shembull, monedha, pasqyra bronzi ose kristale. Por, në këtë zonë, ju keni një monument më të vlefshëm: kështjella e dukeshës.

Kalaja e Duquesa, simboli i asaj që duhet parë në Manilva

kështjella e dukeshës

Kalaja e Dukeshës

Gjithashtu i quajtur fortesa e Sabinillas Për shkak se ndodhet në këtë pjesë të komunës, është një rrethim i fortifikuar nga kohët e para Karlos III. Konkretisht, ajo u ndërtua në 1767 duke përdorur murature, murature dhe tulla. Në tërësi ka dy kulla drejtkëndëshe në veri dhe po aq gjysmërrethore në jug. Po kështu, midis të dy fytyrave, ka një bateri gjysmërrethore që shikon bregdetin.

Është ndërtuar pikërisht për ta mbrojtur atë nga sulmet e piratëve dhe armiqtë në kohë lufte. Është në gjendje mjaft të mirë konservimi, madje janë të ruajtura edhe kabinat e mbikëqyrjes së jashtme. Aktualisht, është selia e Muzeu Arkeologjik Komunal i Manilvës, të cilën e kemi përmendur tashmë. Pjesët që ruan janë gjetur në depozitat që sapo ju treguam dhe në të tjera aty pranë. Ato klasifikohen në tre faza: Parahistoria, Roma dhe Mesjeta dhe mund ta vizitoni falas. Orari i tij është nga tetë deri në pesëmbëdhjetë orë.

Kulla e Chullera dhe kisha e Santa Ana

Kulla e Chullera

Kulla Chullera

Ata janë dy monumentet e tjerë më të shquar për t'u parë në Manilva. Të kullë chullera Ajo u ndërtua në fillim të shekullit të 7,45-të, po ashtu, për të vëzhguar bregdetin. Në pjesën e sipërme të tij ishte një fener, pra me zhavorr ose beteja. Është XNUMX metra në diametër dhe gati dhjetë metra e lartë. Është pikërisht në maja e Chullera, i cili kornizon një nga plazhet për të cilin do të flasim më vonë.

Nga ana e saj, kisha e Santa Ana Është një tempull i vogël me mure të zbardhura. Është ndërtuar në mesin e shekullit të XNUMX-të mbi mbetjet e një tjetri të shekullit të XNUMX-të. Brenda, ju mund të shihni imazhin e Santa Ana, që i jep emrin dhe është shenjtori mbrojtës i Manilvës. Çdo 26 korrik, banorët e qytetit e nxjerrin atë në një procesion.

San Luis de Sabinillas dhe monumente të tjera çfarë të shihni në Manilva

Urbanizimi në Manilva

Një nga urbanizimet në bregdetin e Manilvës

Në këtë komunë mund të shihni edhe të ashtuquajturat djalë mendjemprehtë, një nga dy fabrikat e sheqerit të ndërtuara nga Duka i Harqeve. Kryesisht ruhet ujësjellësi, i cili të kujton ndërtesat mesjetare. Po kështu, shtëpia është me interes Vila Matilde, që i përkiste z. Ignatius Infante, vëllai i Blaise Infant, gjallërues i atdheut andaluzian. Aktualisht, ajo ekspozon gjithashtu pjesë arkeologjike nga vendi romak i kështjellës së Dukeshës.

Por interes më të madh, për mendimin tonë, ka qyteti i Shën Luigji i Sabinillas, që është bregdeti i komunës së Manilvës. Pikërisht, edhe pse tashmë kishte shtëpi peshkatarësh, zanafilla e saj ishte në një mulli sheqeri. Megjithatë, sot është fokusi kryesor turistik nga zona. Në fakt, ajo ka bare dhe dyqane të shumta, si dhe disa urbanizime dhe fusha golfi në rrethinat e saj.

Por, duke u kthyer në vetë qytetin, shtëpitë e tij të bardha, kishën e tij të bukur dhe mbi të gjitha porti i dukeshës. Është një objekt i vogël sportiv për varkat rekreative që ndodhet midis qytetit dhe kështjellës. Tani, meqenëse i jemi afruar bregdetit, do të flasim për plazhet për të parë në Manilva.

Plazhet e Manilvës

Plazhi i Sabinillas

Sabinillas, një nga plazhet për të parë në Manilva

Ato janë një nga atraksionet kryesore turistike të komunës Malaga. Mund t'i gjeni në të gjitha format dhe përmasat, më të hapura ose të përshtatura nga lartësitë shkëmbore dhe me ose pa duna. Por të gjithë dallohen për cilësinë e ujërave të pastër dhe të kristaltë. Nuk është për t'u habitur që shumë prej tyre mbajnë shenjën e Flamuri blu.

La plazhi i dukeshës ai shtrihet nga rrethinat e kështjellës homonime deri në përroin e La Peñuela. Prandaj, është e gjerë dhe shumë e mbushur me njerëz. Fakti që ka të gjitha shërbimet, madje edhe restorantet i kontribuon kësaj. Nga ana e tij, atë të Sabinillas, shumë afër, është edhe më popullor për shkak të vendndodhjes strategjike dhe cilësisë së ujërave të saj.

Ajo e Punta Chullera Është, në të vërtetë, një grup i disa limaneve me vlera të mëdha piktoreske dhe mbi të gjitha ekologjike. Nëse ju pëlqen ZhytjeNe e rekomandojmë atë për ujërat e tij të pastra dhe pasurinë e specieve detare. Por mbi të gjitha është nga më të qetat, megjithëse ka edhe banja, hamak dhe çadra.

Së fundi, plazhi i kalasë kombinon pjesë të rërës me të tjera shkëmbi dhe ka disa bare plazhi për të ngrënë, ndërsa atë të Demave Është më perëndimore dhe kufizohet me provincën e Cádiz. Është ndoshta më i thyeri dhe ju rekomandojmë të bëni kujdes sepse, sapo futeni në ujë, tashmë është shumë i thellë.

Çfarë duhet të shihni rreth Manilvës

casares

Pamje e Casares

Pasi të kemi shpjeguar se çfarë të shohim në Manilva, do të propozojmë disa vende që ndodhen në rrethinën e saj, pasi as ato nuk janë të kota. Janë qytete të vogla plot sharm Malaga, me shtëpitë e saj të bardha dhe monumentet e saj. Por edhe i rrethuar nga një mjedis natyror i privilegjuar që ju ofron imazhe shumë të ndryshme nga ato tradicionale në bregdetin andaluzian. Konkretisht, ne do të fokusohemi në dy lokacione: casares y San Martin del Tesorillo, tashmë i përket Cádiz.

casares

Kulla e kripës

Torre de la Sal ose Salto de la Mora, në Casares

Në lindje dhe në brendësi keni qytetin e bukur të casares, me gati tetë mijë banorë. Ndodhet mbi një kodër, megjithëse në bregdet është krijuar një tjetër me të njëjtin emër. Brenda keni një imponuese kala të shekullit të trembëdhjetë. Është një fortifikim i madh arab që ndodhet rrëzë luginës La Planá.

Tashmë në mesjetë është zgjeruar dhe për këtë arsye përfshin të bukurën Kisha e Mishërimit ose rrafshin Është një tempull me mure të bardhë në të cilin spikat kambanorja, me tipare Mudejar. Aktualisht, nuk është më i destinuar për adhurim, por është bërë kulturore.

Kjo mban emrin e Blaise Infant, për të cilin ju kemi thënë tashmë dhe që ishte me origjinë nga Casares. Në fakt, ju gjithashtu mund ta vizitoni atë vendlindja. Humbler është vetmia e San Sebastiánit, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në qendër të qytetit. Ajo strehon imazhin e Zoja e Rosario del Campo, shenjt mbrojtës i Casares. Në muajin maj transferohet në një vetmi tjetër ku mbahet pelegrinazhi.

Tashmë në bregdetin e bashkisë keni të Torre de la Sal ose Salto de la Mora, e cila shfaqet e përmendur në tekstet e shekullit të XNUMX-të. Sinulariteti i saj i madh qëndron në atë që ka planimetri katrore, përballë qarkores së pjesës tjetër në zonë. Dhe, duke u kthyer në brendësi, në kepën e quajtur Cortijo Alechipe, mund të shihni rrënojat e qytetit Turdetan të lacipo. Më në fund, që nga kohërat e lashta Banjat romake të La Hedionda për ujërat e tij sulfurore.

San Martin del Tesorillo

San Martin del Tesorillo

Qyteti i bukur i San Martin del Tesorillo

Është më i vogël se ai i mëparshmi, me rreth dy mijë e shtatëqind banorë, por po aq shumë i bukur. Për kuriozitet, ne do t'ju tregojmë se çfarë është komuna më e re në provincën e Cádiz, meqenëse është themeluar si e tillë në vitin 2018 kur u nda nga Jimena de la Frontera. Në fshat e ke të çmuarin Kisha e Shën Martinit të Tureve, e cila strehon gdhendjen e modelit të saj.

Por është më e këshillueshme që të shihni mjedisin e saj spektakolar. Është një pemishte autentike në lumin Guadiaro midis Parku Natyror Los Alcornocales, provinca e Malaga dhe Sotogrande Marina. Ne ju rekomandojmë të bëni një nga shtigje shëtitjeje shënuar në këtë zonë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të shihni në Manilva dhe rrethinat e tij. Është një qytet i përsosur për të shijuar Costa del Sol sepse kombinon pajisjet turistike me një qetësi të caktuar sepse nuk është shumë i mbushur me njerëz. Shkoni përpara dhe vizitoni atë dhe kënaquni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*