Çfarë të shihni në Mexico City

La kapitali i Meksikë është një qytet i vjetër, i gjallë, i populluar, argëtues, historik, interesant. Nuk ka mbiemra për qytetin më të rëndësishëm në vend, një qytet që nuk mund ta lini pa vizituar më të rëndësishmin.

Sot në Actualidad Viajes, ne ngatërrohemi me çfarë të shihni në Mexico City. Le të argëtohemi!

Mexico City

Para se të njihej si Meksikë DF, sipas rrethit federal. Cityshtë qyteti më i rëndësishëm në vend dhe politike, financiare, sociale dhe turistikeMe Data e saktë e themelimit të saj nuk dihet, megjithëse supozohet se ishte rreth vitit 1325, nga dora e njerëzve meksikë e cila, nga ana tjetër, u mund dhe u dominua nga spanjollët.

Mëkëmbësia e Spanjës së Re daton nga 1535. Pavarësia e Meksikës u zhvillua në 1821 dhe rreth vitit 1824 qyteti u bë një rreth federal, i ndryshëm nga shtetet e tjera që përbëjnë vendin, dhe u bë selia e fuqive të Shtetit. Kah fundi i viteve 80 të shekullit të XNUMX -të, filluan ndryshimet në statusin e tij politik dhe kështu emri u bë thjesht ai i qytetit të Meksikës.

Në ditët tona këtu janë 35 vende që UNESCO i ka shpallur Trashëgimi Botërore, më shumë se njëqind muze, Me fjalë të tjera, është qyteti i dytë me më shumë muze në botë pas Londrës, kështu që mund ta imagjinoni se është një Meka turistike.

Çfarë të shihni në Mexico City

Zocalo është emri i sheshit kryesor ose Plaza de la Constitución, i cili Squareshtë sheshi më i rëndësishëm dhe një nga më të mëdhenjtë në botëMe Rreth tij janë shumë vende të rëndësishme, për shembull Katedralja Metropolitane e Meksikës, i stilit barok i urdhëruar për t'u ndërtuar nga vetë Hernán Cortés në një tempull Aztek. Brenda është Kripta e Kryepeshkopëve, altarja e Mbretërve, Kisha Mbretërore dhe një kor i bukur.

Një ndërtesë tjetër rreth Zócalo është Pallati Kombëtar me pikturën murale të famshme të jo më pak të famshme Diego Rivera. Në një nga qoshet e sheshit është ajo që mbetet nga i ashtuquajturi Kryetari i Bashkisë Templo, zemra e qytetërimit të lashtë meksikan dhe kryeqyteti i vjetër, TenochtitlnMe Kolonizimi spanjoll u përpoq të fshinte të gjithë kujtesën kur ndërtoi qytetin, por gjatë shekullit të XNUMX -të gërmime të ndryshme arkeologjike po zbulonin atë të kaluar të madhe.

Ju do të shihni mbetjet e një piramide dhe ndërtesash të tjera dhe ajo që u gjet është në një muze brenda kompleksit, për shembull relievi prej guri i perëndeshës Coyolxauhqui, sfinksi i perëndisë së zjarrit dhe një monument mbresëlënës për Tlatecuhtli.

Gjithashtu, në një cep tjetër të Zócalo është Portali i Vjetër i Mercaderes, një grup ndërtesash tregtare nga shekulli i XNUMX -të, sot të konvertuara në hotele dhe dyqane luksoze. Një pikë e mirë e favorshme është tarraca e Hotel Majestic ose këndvështrimi i Hotel Gran.

Gjithashtu brenda qendrës historike të qytetit ju mund të vizitoni Kolegji i San Ildefonso, një institucion i vjetër arsimor shumë prestigjioz, klasat e të cilit kaluan personazhe të tillë si Frida Khalo dhe Diego Rivera. Në fakt, çifti u takua këtu.

Duke ecur përgjatë rrugës për këmbësorë Madero nga sheshi që hasni një nga rrokaqiejt më të lartë në qytet, i ashtuquajturi Torre LatinoamericanaMe Pikëpamja e tij është një klasik i vërtetë, por brenda ka një ekspozitë të përhershme, ka Muzeu dyvjeçar, një bar në katin e 40 -të dhe një restorant në katin e 41. Tarraca e hapur është në katin e 44 -të.

Nëse ju pëlqen arti atëherë duhet të vizitoni Pallati i arteve të bukura e cila është afër Torino Latino. Ndërtesa daton nga fillimi i viteve 1900, është në stilin Art-Nouveau, megjithëse brendësia e tij është Art-Deco. Shtë bërë prej mermeri të bardhë dhe brenda ka vepra nga Siqueiros, Diego Rivera ose Rufino Tamayo. Përveç kësaj, ajo gjithashtu punon brenda Muzeu i Arkitekturës dhe teatrin ku mund të ndiqni një shfaqje popullore shumë të arnuar për turistët: Baleti Folklorik i Meksikës.

Nëse ju pëlqen veçanërisht Diego Rivera dhe puna e tij, mund të vizitoni Muzeu Mural i Diego Rivera e cila është në fund të Alameda Central, një shteg burimesh dhe zarzavatesh. Për më shumë art ka Muzeu i Artit Kombëtar, përballë Plaza Manuel Tolsá me koleksionin e tij të vlefshëm të artit që shkon nga shekulli i XNUMX -të deri në shekullin e XNUMX -të.

Të vizitosh një qytet nënkupton gjithmonë lëvizjen, ecjen, lëvizjen. Këtu, përveç qendrës, bukuria gjendet në lagje të ndryshme. Njëri prej tyre është Coyoacán, në jug të qytetit. Shtë një Lagjja Bohemiane, vendi i artistëve dhe shtëpive koloniale, me muzetë, tregjet, libraritë, kafenetë. Kjo është ajo ku Shtëpia Blu e Firda Khalo dhe lumit Diegoa, sot një muze, por ka edhe Muzeu i Shtëpisë Leon Trotsky, Shtëpia Hernán Cortés, Kopshti Centennial ose Shtëpia Komunale.

Lagje të tjera të rekomanduara dhe të bukura janë Condesa dhe Roma, me rrugët e saj të bukura me pemë dhe shtëpitë e stileve të ndryshme arkitektonike, dyqanet, kafenetë, baret e modës. Hereshtë këtu ku mund të vëzhgoni edhe më të mirën nga Arti meksikan urban ose Art rrugeMe Për ta vlerësuar këtë ju mund të regjistroheni në një turne me biçikletë të udhëhequr që ju çon nëpër qoshe të ndryshme të qytetit.

Duke ecur, me siguri do të arrini në Plaza e Tre Kulturave, kultura spanjolle, sepse aty është famullia dhe manastiri kolonial, kultura e Tenochtitlán me rrënojat dhe piramidat e saj dhe kultura moderne meksikane me Qendrën Kulturore Universitare. Të rralla për të parë gjithçka në një vend, por e mrekullueshme nga pikëpamja turistike.

Nëse jeni katolikë dhe ju pëlqejnë shenjtorët, Meksika është sinonim i Virgjëreshës së Guadalupe dhe më pas vizitoni Bazilika e Guadalupe është një detyrim. Virgjëresha e Guadalupe është shenjt mbrojtëse e qytetit, vendit dhe Amerikës Latine. Ajo u përfundua në 1709, megjithëse pjesa e re daton nga 1976. 20 milionë njerëz e vizitojnë atë në vit.

Nëse ju pëlqen të shihni kulturën dhe të bëni pazar, atëherë ju duhet të përfitoni nga tregjet dhe në këtë kuptim një shumë e rekomanduar është Tregu San JuanMe Ky vend është në zemër të qytetit dhe ka një shekull e gjysmë jetë. Ka gjithçka nga produktet ushqimore të zakonshme dhe ekzotike, përfshirë insektet, tek produktet e qumështit dhe ushqimet.

Meksika është gjithashtu sinonim i revolucionit, kështu që për të njohur lëvizjen e pavarësisë meksikane ju duhet të shkoni në Monument i Revolucionit, një strukturë e madhe dhe mbresëlënëse brenda Plaza de la República. Bëhet fjalë për një mauzole kushtuar heronjve meksikanë, Pancho Villa mes tyre. Ekziston edhe Muzeu i Revolucionit, pikëpamja e ndërmjetme që arrin pothuajse 66 metra, në këmbët e saj shtyllat me figura dylli dhe e ashtuquajtura Paseo Linternilla me kupolat e saj.

Gjithashtu e lidhur me pavarësinë është, brenda Paseo de la Reforma, Engjëlli i Pavarësisë, simbol kombëtarl Ajo daton nga viti 1910, viti i pavarësisë kombëtare, dhe ka perëndeshën greke të fitores në bronz me ar. Kjo rrugë është më e rëndësishmja në qytet, me 15 kilometras, duke prekur shumë vende të rëndësishme në udhëtimin e tij.

Natën, në Shatërvani Njëqindvjeçar në Plaza de la República, shfaqje të lehtë dhe muzikëMe Dhe duke folur për natën, kur dielli perëndon, një destinacion i mirë është thirrja zona rozë e cila është në Colonia Juarez.

Atje hotele, bare, restorante, klube nate dhe shumë turistë, sepse ka të bëjë me argëtimin. ketu eshte skena gay Gjithashtu dhe ju mund të shkoni nga këtu në lagjen Roma Forte duke ecur nëpër Rrethrrotullimi i kryengritësve, një nga rrethrrotullimet kryesore të këmbësorëve në qytet.

E fundit por jo më pak e rëndësishme, vende të tjera që nuk mund t’i humbisni në listën e sotme të asaj që duhet parë në Mexico City: Kalaja chapultepec, ish rezidenca e Perandorit Maximilian në 1864, me mobilje dhe dekorim të asaj kohe, the Muzeu i Historisë Kombëtare (brenda dhe me një turne udhëzues nëse dëshironi), Pylli Chapultepec 500 hektarë, të mëdhenj, me muze, liqene dhe restorante, të mëdhenj dhe të vlefshëm Muzeu Kombëtar i Antropologjisë i Meksikës (Këtu është Guri i Diellit, shamia e Moctezuma, kopja e varrit të Mbretit Pakal, një vendas i Palanque me maskën e tij të lodh, ose Dhoma Mayan.

Për daljet elegant dhe elegante ekziston Lagjja Polanco, shtëpia e shumë ambasadave, për shëtitje nëpër lagje të qeta janë San Ángel dhe Chimalistac, the Kanalet Xochimilco, për të hyrë brenda trajineras shumëngjyrësh dhe shihni tregun ose Muzeun Dolores Olmedo me koleksionin e tij të madh të veprave të Rivera, dhe natyrisht, siti arkeologjik i Teotihuacán me piramidat e saj të diellit dhe hënës, kështjellën, rrugën e të vdekurve dhe të tjera. Arrihet me autobus.

Sigurisht, kjo listë për të cilën ne jemi inkurajuar të bëjmë është vetëm një shembull i asaj që Meksiko City i mrekullueshëm dhe i madh ka për t'u ofruar vizitorëve të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*