Çfarë duhet të shihni në Pensilvani

Pensilvani Është një nga shtetet kryesore në themelimin e Shteteve të Bashkuara. Është vendi ku Deklarata e Pavarësisë dhe kushtetuta kombëtare e atij vendi vende kaq të rëndësishme historike janë me bollëk këtu.

Prandaj, nëse shkoni në një udhëtim në Shtetet e Bashkuara, nuk mund ta lini jashtë këtë destinacion. Sot, çfarë të shihni në Pensilvani

Pensilvani

Është një nga pesëdhjetë shtetet që përbëjnë vendin verior. Kryeqyteti i saj është qyteti i Harrisburg dhe qyteti me numrin më të madh të banorëve është Filadelfia. Kufizohet me Nju Jorkun, Marylandin, Virxhinian dhe Ohion.

Filadelfia dhe Pittsburgh janë dy qytetet më të mëdha dhe, siç e thashë edhe më lart, ka të bëjë shumë me historinë e vendit, me pavarësinë dhe formimin e tij si shtet. Në fakt, kuakerët mbërritën këtu kur mbreti Charles II i Anglisë u dha atyre tokë.

Në fakt, ai ia dha Kuakerit anglez Uilliam Pen, për një borxh që kishte me të atin, admiralin e flotës mbretërore, dhe pikërisht këtu vjen emri. Pensilvani. Këto toka fillimisht ishin të populluara nga fise të ndryshme amerikane, por me kalimin e kohës banorët fillestarë u shpërngulën.

Çfarë duhet të shihni në Pensilvani

L vendet historike janë një fillim i mbarë. ju mund të takoni Parku Kombëtar i Pavarësisë, një nga zonat më historike të vendit. Ajo është shtëpia e Liberty Bell, për shembull, një thesar i rëndësishëm kombëtar. Ai ndodhet në Filadelfia dhe së bashku me Salla e Pavarësisë është tërheqja kryesore.

Në këtë dhomë është ku u nënshkrua Deklarata e Pavarësisë dhe ku është bërë drafti i kushtetutës. Këmbana është në të njëjtën dhomë. Në veri është Independence Mall, e cila daton në vitin 1948, duke formuar atë që ka mbetur nga parku, tani i shtruar me kalldrëm. Por në këtë zonë ka edhe disa ndërtesa historike si Bashkia e Vjetër, Salla e Kongreseve apo Muzeu Benjamin Franklin dhe Muzeu Kombëtar i Historisë Hebreje Amerikane.

El Parku Kombëtar Ushtarak Gettysburg Është në vendin ku u zhvillua Beteja e Gettysburgut në 1863. Ishte një nga betejat e shumta që u zhvilluan si pjesë e lufta civile amerikane dhe në të vdiqën rreth 51 mijë burra në vetëm tre ditë. Ka shumë monumente, por pikat më të rëndësishme janë Kreshta e Seminarit, një vend që ishte një pozicion i rëndësishëm i Konfederatës në ditët e dyta dhe të treta të betejës, Varrezat e Ridge, ku Unioni ishte në fund të konfrontimit dhe Kreshta e Oak , vendi i ditës së parë të betejës.

Ka një muze dhe qendër vizitorësh me ekspozita të ndryshme. Më e mira nga të gjitha është veshjet e Luftës Civile, uniformat dhe armët, por shpesh ka ri-deklarime ose kalërim në dispozicion me raste.

Një nga parqet më të mira në Pensilvani është Parku Shtetëror i Ishullit Presque, i vendosur në një gadishull që kthen në liqenin Eire, duke krijuar një gji të bukur. Parku është i hapur gjatë gjithë vitit dhe ofron shumë aktivitete, si dhe shtigje dhe një plazh të gjatë. Në verë është një vend i bukur, ka koncerte dhe perëndimi i diellit është spektakolar. Në hyrje ka një qendër që nga ana e saj ka një kullë vëzhgimi mjaft të lartë nga ku pamjet janë mahnitëse.

El Muzeu i Artit në Filadelfia është në atë qytet dhe strehon Koleksioni më i madh i artit në Amerikë. Ajo është një ndërtesë ikonike që nga ajo kohë u shfaq në filmin Rocky, në atë skenë ku boksieri shkon lart e poshtë dhe ju mund të shihni Benjamin Franklin Parkway dhe kullën e bashkisë lokale. Por brenda është e mrekullueshme me veprat e Matisse, Rembrandt, Cézanne, Picasso, Manet, Chagal... Ka edhe mobilje të vjetra amerikane dhe një kopsht me skulptura të bukura.

Uji i vjeshtës Është një nga ndërtesat më të famshme të projektuara nga Frank Lloyd Wright, një specialist në zhytjen e arkitekturës në ekosistem. Ndërtesa ishte shtëpia e familjes Kauffman, por sot ajo është një atraksion i veçantë turistik dhe zakonisht është një vizitë tipike kur dikush dëshiron të bëjë një Udhëtim njëditor nga Pitsburgu. Ka skulptura të lashta dhe shumë, shumë art. Brendësia njihet me një turne me guidë.

Në 1995 Tregu i Terminalit të Leximit u emërua Vend Historik Kombëtar. Që nga hapja e tij në 1893, ajo është e njohur. Para ndërtimit të tij, fermerët dhe peshkatarët shisnin mallrat e tyre këtu, në një treg tipik në ajër të hapur, shumë afër stacionit të trenit. Koha kaloi, u ndërtua godina e re me çati dhe sot është një vend super i lezetshëm për vendasit dhe turistët duke ecur, duke bërë pazar ose duke ngrënë jashtë. Ku eshte? Në Philly.

Një tjetër muze i famshëm është Muzeu i Historisë Natyrore Carnegie, i themeluar në 1896. Sot është një nga atraksionet turistike më të njohura në Pittsburgh dhe një nga muzetë më të mirë të historisë natyrore në Shtetet e Bashkuara. Ka shfaqje të dinosaurëve dhe paleontologji në përgjithësi dhe një PaleoLab që ofron mundësinë për të parë shkencëtarët në veprim. Këtu janë fosilet e një tyrannosaurus rex, për shembull, por edhe fosile nga Mesozoiku, Cenozoiku dhe Epoka e Akullit.

La Burimi i Shtetit Lindor Duket si një kështjellë me tulla me kulla mesjetare. Është mbyllur që nga viti 1971, por është super popullor. Është ndërtuar në vitin 1829 dhe kur vjen puna për të bërë foto është e mrekullueshme. Ai dinte të strehonte kriminelë si Al Capone ose Willie Sutton dhe nëse bëni turneun Capone është një gjë që duhet parë. Brenda ka një muze mjaft interesant, shëtitje me guida audio dhe turne interaktive që ju lejojnë të eksploroni pak më thellë.

El Kapitoli i Shtetit të Pensilvanisë Është një kompleks i bukur që është në Harrisburg. Kapitoli është një ndërtesë mbresëlënëse e ndërtuar nga graniti i Vermontit, me dyer bronzi dhe një kube masive të modeluar sipas Bazilikës së Shën Pjetrit në Romë. Mund ta vizitoni, gjithmonë duke porositur paraprakisht. Të Muzeu Shtetëror i Pensilvanisë është në të njëjtin kompleks dhe përmban një planetar, një muze historik dhe artefakte dhe dokumente historike, si dhe memorialë, statuja dhe shatërvane që shihen kudo.

Kjo pjesë e Shteteve të Bashkuara është gjithashtu e njohur për komunitetet amish që e banojnë atë. Nëse doni të dini disa, mund të shkoni në qytetin e vogël të Strasburgug, në qarkun Lancaster. Një mënyrë e mirë për të njohur zonën është të ndiqni Rruga hekurudhore e Strasburgut, një udhëtim 45 minuta në bordin e një treni të vogël shumë piktoresk me avull.

Ky tren i vogël kalon nëpër fermat Amish, përveç të cilave mund të vizitoni edhe muzeun e hekurudhave me më shumë se njëqind lokomotiva të vjetra dhe vagona të bukur. Dhe nëse ju pëlqejnë edhe trenat si lodra, Strasburgu strehon gjithashtu Muzeu Kombëtar i Trenit të Lodrave me një koleksion të mrekullueshëm nga shekulli i XNUMX-të deri në ditët e sotme.

Një faqe tjetër interesante për dashamirët e historisë amerikane është ajo Valley Forge. Gjatë dimrit të 1777-1778, ushtarët amerikanë raportuan dy mijë të vdekur për shkak të urisë, sëmundjeve dhe kushteve të tmerrshme në të cilat mbetën pas sulmit anglez. Kjo tregohet përmes ekspozitave, turneve dhe një filmi. Në vend është Shtabi i Uashingtonit, Harku Përkujtimor Kombëtar dhe shumë shtigje për të eksploruar. Është në periferi të Filadelfias dhe është një destinacion i mirë për të Udhëtim ditor.

Nëse ju pëlqen batanije lara-lara, ato me katrorë të modeleve të ndryshme të qepura së bashku, kështu që nga Sarah Key nëse më pyesni, mund të shkoni te Marrëdhënie, një qytet i vogël me një klimë super tradicionale. Në një dyqan shumë të çuditshëm, Old County Store, mund të blini vepra artizanale, produkte të freskëta qumështi dhe sigurisht, batanije me lara-lara dhe jorgan në Muzeun Quilt. ekziston edhe një fabrika e gjevrekut, një muze armësh dhe një qendër kulturore që mëson për komunitetet protestante të zonës.

Më në fund, vetëm për të mos lënë shumë në tubacion, mund të njiheni me të Muzeu Andy Warhol, në Pitsburg, Kopshti Zoologjik i Filadelfisë dhe Konservatori Phipps, gjithashtu në Pitsburg. Me pak fjalë, kjo pjesë e Shteteve të Bashkuara është më e shumta amerikan i bardhë që do ta gjeni sepse është këtu ku u ngjiz vendi verior.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*