Çfarë duhet të shihni në Sevilje në një ditë

Nëse shkoni në një udhëtim në Spanjë ose bëni turizëm të brendshëm dhe vendosni të shkoni në Sevilje, ka disa vende dhe disa përvoja që nuk mund t'i humbisni. Si dhe çfarë të zgjidhni? 24 orët nuk janë një kohë e gjatë, duke pasur parasysh që një pjesë shkon në ëndërr dhe ndoshta një tjetër në një udhëtim...

Pra, këtu është lista jonë Çfarë duhet të shihni në Sevilje në një ditë.

Katedralja e Santa Maria

Është simbol i qytetit dhe në të njëjtën kohë Është tempulli më i madh gotik në Evropë, ndaj nëse ju pëlqen ky stil arkitektonik nuk mund ta humbisni. Brenda është varri i Kristofor Kolombit, e cila shton atraktivitetin për vizitën.

Ajo që është më e mira është të blini Biletë e kombinuar për të vizituar Katedralen, Giralda dhe Kishën e El Salvadorit, te gjitha per 10 euro. Dhe nëse shtoni 5 euro më shumë, merrni udhëzuesin audio. La Giralda është kambanorja, dikur pika më e lartë në qytet.

Kulla u ndërtua gjatë një restaurimi dhe versioni origjinal përfshinte minaren e xhamisë që dikur qëndronte në vendin e tempullit katolik. Ka një pamje të lavdishme nga këtu, por kini parasysh se nuk ka shkallë, vetëm një rampë të rrëshqitshme. Ia vlen rreziku.

Kisha e Shpëtimtarit Hyjnor

Kjo është një kishë shumëngjyrëshe dhe me një stil shumë interesant. Është ndërtuar midis shekullit të 8-të dhe XNUMX-të. Hyrja për ta parë brenda kushton XNUMX euro.

Plaza de España

Sheshi është sheshi më popullor dhe Ajo është e rrethuar nga një kanal i gjatë nëpër të cilin qarkullojnë varka të vogla. Është brenda Parkut María Luisa, është ndërtuar nga arkitekti spanjoll Aníbal González Álvarez Ossorio, në 1929, dhe simbolizon bashkimin me kolonitë jashtë shtetit dhe paqen.

Sheshi përmban me radhë pllaka shumëngjyrëshe nga të gjitha anët e vend dhe hapet në lumin Gualdaquivir, rrugën drejt Atlantikut dhe pikërisht në kolonitë amerikane. Sheshi është gjithashtu përgjatë Avenida de Isabel la Católica dhe padyshim, është publik dhe i lirë për të hyrë.

Në shesh do të shihni gjithashtu karroca. Mund t'i çoni në derën e katedrales për të bërë një shëtitje nëpër qytet. Rruga ideale është të filloni nga katedralja dhe të kaloni Parkun María Luisa derisa të arrini në Plaza de España. Është një udhëtim i mrekullueshëm dhe kushton rreth 36 euro për katër të rritur.

A e dini se shumë skena të Lojë e Fronve?

Alcazar i vërtetë i Seviljes

Është pak minuta më këmbë nga Plaza de España. Kjo eshte nje pallati i famshëm që u ndërtua në shekullin e XNUMX-të, edhe pse në shekullin e katërmbëdhjetë ajo u restaurua në stilin mudejar. Sot, disa ndërtesa shtesë përdoren ende nga familja mbretërore si rezidenca e tyre zyrtare.

Kalaja është pallati më i vjetër evropian në përdorim dhe që nga viti 1987 ka qenë pjesë e tij Lista e UNESCO-s.

kullë ari

Kjo kullë ishte fillimisht pjesë e murit të qytetit që ndante Alkazarin nga pjesa tjetër e Seviljes, me qëllim të kontrolloni kalimin përmes lumit Guadalquivir. Hyrja kushton 3 euro.

Sheshi i Ri

Duke ecur nëpër qytet dhe duke shkuar drejt katedrales, do të kaloni këtu shesh i gjerë dhe i gjerë i rrethuar nga ndërtesa të bukura. Sot ato ndërtesa janë të pushtuara, disa prej tyre, nga dyqane të famshme të stilistëve. Nuk është një vend plot me turistë, kështu që nëse jeni duke kërkuar perla jashtë turneve njerëzore, ky është një prej tyre.

Rrethi i Trianës

Një shëtitje nëpër një nga lagjet më simpatike dhe plot ngjyra të Seviljes është e vlefshme. Është në anën tjetër të lumit dhe ju duhet vetëm të kaloni urën. Më parë duket se të akuzuarit për magji janë varrosur...

ombrellë Metropol

Kjo strukturë moderne u projektua nga arkitekti Jurgen Mayer dhe rivitalizoi disi një shesh urban disi të harruar. Këto janë çadra druri me disa funksione tregtare. Domethënë ka restorante dhe tarraca panoramike për të shijuar pamje të mira.

Një prekje moderne në një qytet shumë të vjetër.

Pallati San Telmo

Ndërtesa elegante është nga Shekulli XVII, sot në duart e Qeverisë Autonome të Andaluzisë. Ajo ka një kishëz të bukur të stilit barok, e cila mund të arrihet nga një nga oborret e saj, e cila mban firmën e arkitektit Leonardo de Figueroa.

Është një nga ndërtesat më të vjetra në qytet në stilin Mudejar.

Ushqimi në Sevilje

Nuk bëhet fjalë vetëm për të bërë vizita turistike, por edhe për përvoja të gjalla, atëherë, në Sevilje ju duhet të shijoni gastronomia lokale dhe një vend i mirë është Duenas Bar. Është një bar i vogël që gatuan ushqime të stilit të shtëpisë dhe hapet në orën 8 të mëngjesit. Mund të hani atje ose të blini ushqim dhe të vazhdoni të ecni.

Lokali Është përballë Palacio de las Duenas, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të, shtëpia e Dukës së Albës deri në shekullin e XNUMX-të dhe me një koleksion mbresëlënës arti. Mund ta vizitoni. eksploroni brendësinë dhe kopshtet e tij… Sigurisht, bari hapet në orën 8, por pallati hapet vetëm në orën 10.

Një tjetër vend i rekomanduar për të ngrënë është Lagjja Santa Cruz, shumë turistike por jo më pak e mirë për këtë. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të, në pjesën më të madhe, megjithëse gjurmët më të vjetra mund të shihen në rrugicat dhe rrugicat e ngushta të tij. Në sheshet e tyre atje numri i restoranteve, bareve dhe kafeneve.

Një faqe tjetër mund të jetë Bar Gonzalo, përballë Katedrales së Seviljes. Është një ndërtesë e verdhë, çmimet nuk janë shumë të lira, por pjatat janë vërtet të shijshme. Mund të hani drekë për 22 euro një paella me pulë për dy persona.

Shikoni një shfaqje flamenco

Flamenco dhe Sevilja janë sinonime, kështu që shijimi i një shfaqjeje të mirë duhet të jetë në listën tonë. Ka shumë shfaqje, por në Calle Águilas është Muzeu i Flamenkos, një vend i mirë për të mësuar rreth kësaj valle dhe për të parë një shfaqje live.

Nëse e kaloni natën në qytet, idealja është të dilni për të ngrënë në një nga këto restorante me shfaqje flamenco, përndryshe muzeu është gjithmonë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)