Çfarë duhet të shihni në dhe përreth Sigüenza

siguenza

A do të udhëtoni në provincën e Guadalajara dhe ju pyesni veten çfarë të shihni në Sigüenza dhe rrethinat? Vizitoni këtë qytet që ndodhet në rajoni i Serranisë Do të thotë të bëni një udhëtim prapa në kohë përmes të kaluarës së saj keltiberiane, romake, visigotike dhe arabe.

Si rezultat i historisë së tij, ne mund t'ju tregojmë për një ndjekin mesjetar që jeton me Rilindja dhe barok, si dhe, natyrisht, me qytetin e sotëm modern. Përveç kësaj, kjo vilë e bukur e Castilla-La Mancha, i shpallur kompleks historiko-artistik në vitin 1965, ju ofron një mjedis i mrekullueshëm natyror. Për të gjitha këto, tani do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në Sigüenza dhe rrethinat e tij, një qytet që është në të njëjtin nivel me alcarreñas të tjerë po aq të bukur. Për shembull, Molina de Aragon, për të cilën ju kemi thënë tashmë.

Kalaja e Sigüenza

Kalaja e Sigüenza

Kalaja, një nga monumentet kryesore për t'u parë në Sigüenza dhe rrethinat

Një nga simbolet e mëdha të qytetit është mbresëlënësja e tij kala-kala e ngritur në shekullin e XNUMX-të mbi mbetjet e një të mëparshmi. Më pas, u shtuan ndërtesa të reja, si porta e mbrojtur nga dy kulla binjake me pamje nga qyteti dhe që i përket shekullit të XNUMX-të. Por ishte Kardinal Mendoza i cili e ktheu në një pallat të vërtetë njëqind vjet më vonë.

Që nga origjina e tij ai i përkiste peshkopëve Segundino, të cilët ishin gjithashtu zotër të qytetit. Megjithatë, ai shërbeu si strehim për shumë mbretër në rrugën e tyre nëpër Sigüenza. Disa ishin edhe më pak me fat. Në kala ajo ishte e mbyllur Doña Blanca e Kastiljes, gruaja Pjetri I Mizori.

Tashmë gjatë Lufta e Pavarësisë ajo pësoi dëmtime të rënda që përfunduan duke e lënë pothuajse në rrënoja. Megjithatë, në vitet shtatëdhjetë të shekullit të kaluar u rehabilitua plotësisht për ta përdorur si a bujtinë turistike.

Katedralja e Santa Maria

Katedralja Sigüenza

Katedralja e Santa Maria de Sigüenza

Ndoshta simboli tjetër i madh i Sigüenza është madhështia e saj katedralja e santa maria. Ndërtimi filloi në mesin e shekullit të XNUMX-të për të përfunduar disa dekada më vonë. Kështu, kombinon stilin romanik të ndikuar nga cistercian me gotik të hershëm. Megjithatë, më vonë u shtuan dhoma të reja, si manastiri ose sakristia. Njëra nga anët e saj hapet në spektakolare Plaza Kryetari i Bashkisë e Sigüenza, një xhevahir Rilindja ndërtuar me urdhër të Kardinal Mendoza, pastaj peshkop i qytetit.

Planimetria e tij paraqet tre nefe të ndara me shtylla, të kryqëzuara nga një transept i gjerë dhe të kurorëzuar nga një kancelë me pesë absida në rënie. Madhështi të veçantë ka fasada perëndimore ose principal, i cili është po aq romaneske, edhe pse, më vonë asaj iu shtuan elementë barok dhe neoklasikë. Përbëhet nga tre dyer ndër të cilat spikat ajo qendrore ose të Faljeve. Po kështu, dy kulla të holla mbrojtëse që fillimisht ishin të përjashtuara e rrethojnë atë. Ata janë ato të Don Fadrique dhe Las Campanas, por ndoshta më karakteristik është Kulla e Gjelit, i ndërtuar në fillim të shekullit XIV edhe për qëllime ushtarake.

Por nëse katedralja është mbresëlënëse nga jashtë, brendësia e saj nuk është më pak spektakolare me qemerët e saj me brinjë, shtyllat e saj të mëdha dhe kapela madhështore. Ndër këto të fundit, ju këshillojmë të shihni atë të Shpalljes, i cili ndërthur elemente Platereske me ato të tjera Mudejar; atë të San Markos, e cila është gotike dhe, po aq, platereske ose ai i Arces, e cila strehon skulpturën e çmuar funerare të të famshmëve Siguenza vajzë.

Kisha të tjera për të parë në Sigüenza dhe rrethinat

Manastiri i Zojës së Pemëtarisë

Manastiri i Nuestra Señora de las Huertas në Sigüenza

Por katedralja nuk është tempulli i vetëm që duhet të vizitoni në qytetin kastilian. Është gjithashtu madhështore kisha e San Vicente, e ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX-të në stilin romanik dhe që strehon një Krisht gotik të shekullit të XNUMX-të. Ne mund t'ju tregojmë sa më shumë për Kisha e Santiagos, e së njëjtës periudhë, e cila shquhet për portën e madhe me arkivoltë.

Nga ana e saj, kisha e San Francisko ndodhet ne Lagja San Roque, e cila ishte një zgjerim i qytetit të zhvilluar në shekullin e tetëmbëdhjetë. Ky është një shembull i urbanizmit të ndritur, me rrugë të gjera, të drejta dhe shtëpi me një dizajn uniform. Tempulli, si gjithë lagjja, i përgjigjet stilit barok. Në të gjendet edhe Vetmia e San Roque, e ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX-të pas kanuneve neoklasike. Të njëjtës periudhë dhe stil i përket edhe kisha e Santa Maria.

Si mushkëri natyrore e lagjes San Roque, të ndriturit krijuan shëtitore e qendrës tregtare, ku ndodhen edhe dy ndërtesa të tjera madhështore fetare. Ne flasim me ju për vetmia e Humilladeros, që daton nga shekulli i XNUMX-të, i cili ndërthur tiparet e Rilindjes me elementet gotike si kasaforta polikrome. Por, mbi të gjitha, ne i referohemi Manastiri i Zojës së Pemëtarisë, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të mbi mbetjet e një kishe të vjetër vizigotike. Ai i përgjigjet stilit gotik të vonë, megjithëse mbulesa dhe pjesa më e madhe e dekorimit të tij janë platereske.

Casa del Doncel dhe Pallati i Luján

Shtëpia e Vashës

Shtëpia e Doncel de Sigüenza

Ne ju kemi përmendur tashmë kalimthi Siguenza vajzë. Ai ishte një kalorës i Urdhrit të Santiagos i cili vdiq heroikisht në Lufta e Grenadës. Në njohjen e tij, vila njihet edhe si "Qyteti i vajzërisë". Po kështu, shtëpia e tij familjare është një nga monumentet më të bukura të qytetit. Shtëpia e Vashës ose Pallati i Markezëve të Bedmarit Është një ndërtesë e bukur gotike civile që shquhet për fasadën e saj të zhveshur dhe stemat e saj fisnike.

Shiko, ai Pallati Lujan Ishte shtëpia e peshkopit të lartpërmendur Fernando de Lujan. Është një ndërtim i Rilindjes nga mesi i shekullit të XNUMX-të që më vonë i përkiste familjes Gamboa, të cilët vendosën mburojën e tyre heraldike në fasadë. Aktualisht, është selia e Muzeu Dioqezan i Artit të Lashtë, e cila strehon një trashëgimi spektakolare artistike fetare që daton midis shekujve XNUMX dhe XNUMX. Ndër veprat e tij mund të shihen vepra të Francisco Salzillo, Francisco Zurbaran o Louis de Morales.

Pallati Ipeshkvnor dhe monumente të tjera

Pallati i Peshkopit

Pallati i mrekullueshëm ipeshkvnor

Në shekullin e pesëmbëdhjetë, kryedhjak Juan Lopez de Medina, i mbështetur nga Kardinal Mendoza, themeluar në Sigüenza Universiteti i Shën Anthony of Portacoeli. Tashmë në shekullin e XNUMX-të, Peshkopi Shenjtorët e Risobës ai ndërtoi ndërtesa të reja për të. Midis tyre, Seminari Konciliar i San Bartolomé dhe Pallati peshkopal. Si njëri ashtu edhe tjetri janë në stilin barok dhe kanë kopertina të mëdha. Universiteti u zhduk në shekullin e XNUMX-të, por aktualisht ka kurse nga Alcalá de Henares që mësohen në Sigüenza.

Nga ana tjetër, Spitali San Mateo Është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe, tashmë i rehabilituar, strehon një rezidencë për të moshuarit. Të mulli mielli, nga shekulli i XNUMX-të, është shndërruar në një teatër auditor. Dhe Pallati i Foshnjave Është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të nga arkitekti italian Bernaskoni. Është një ndërtesë barok trekatëshe e organizuar rreth një oborri të madh qendror.

Çfarë duhet të shihni rreth Sigüenza

Gryka e ëmbël e lumit

Parku Natyror i Barranco del Río Dulce

Siç ju thamë më parë, nëse ky qytet kastilian është i bukur, edhe rrethina e tij nuk është më pak e tillë. Kjo është arsyeja pse ne po flasim me ju për atë që duhet të shihni në Sigüenza dhe rrethinat. Tani vijmë tek kjo e fundit. Rajoni i tij ka disa qytete të vogla plot hijeshi dhe dy hapësira të mbrojtura natyrore.

E para nga këto është Parku Natyror i Barranco del Río Dulce. Ai përfshin një sipërfaqe prej më shumë se tetë mijë hektarësh rreth kanionit spektakolar të lumit që i jep emrin. Eshte gjithashtu Zonë e Veçantë e Mbrojtjes për Zogjtë y Vendi i Rëndësisë së Komunitetit. Për të parë peizazhet e saj spektakolare, keni disa shtigje shëtitjeje.

Kështu, ajo e Aragosa-La Cabrera-Pelegrina, prej dymbëdhjetë kilometrash dhe me vështirësi të ulët sepse është plotësisht i rrafshët. OSE atë të Hoz de Pelegrina, nga vetëm katër, megjithëse mbulon zonën më të papritur. Një nga vendet e saj më mbresëlënëse është ujëvara e Gollorios. Nga ana e tij, ai i El Quejigar, pesë kilometra e gjatë, përshkon një korije të bukur lisi. Ekziston edhe një rrugë një kilometër e gjysmë për të verbërit që fillon nga La Cabrera.

Hapësira tjetër natyrore që duhet të dini është ajo Vendi i interesit të komunitetit të Luginës dhe Salinas del Río Salado me mikro-rezervën e Los Saladares. të përfshira në Rrjeti Natura 2000, ka një shtrirje prej gati dymbëdhjetë mijë hektarësh dhe përfshin disa zona spektakolare. Për shembull, ai Masivi Ribas de Santiuste, encinares de santamera ose e tyre kripore lumore. Por, për të kompletuar përshkrimin tonë të asaj që duhet të shihni në Sigüenza dhe rrethinat, duhet t'ju tregojmë gjithashtu për disa njerëz.

Palazuelos, Pelegrina apo qytete të tjera

Palazuelos

Porta e Villa de Palazuelos

Shtë rasti i Palazuelos, një qytet i vogël i fortifikuar që ruan shtrirjen e rrugëve mesjetare. Në fakt, muret e saj janë një nga grupet më të ruajtura të këtij lloji në tërësi España. E, si mund të ishte ndryshe, mbizotëron edhe një spektakolare kala ndërtuar në shekullin e pesëmbëdhjetë nga Markezi i Santillanës.

Po kështu ju këshillojmë të vizitoni në këtë vilë kisha famullitare e San Juan Bautista. Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të në majë të një romani të mëparshëm, kopertina e së cilës ka mbetur dhe, brenda, ka një tavan të bukur me arkë të ndikimit Mudejar. Por, siç ju thamë, i gjithë kompleksi urban i Palazuelos është i mrekullueshëm.

Sa për pelegrin, gjithashtu ka një madhështore kala që ngrihet mbi një kodër që dominon luginën e lumit Dulce. Ka planimetri drejtkëndëshe dhe përveç mbajtëses ka edhe të tjera me formë cilindrike. Edhe pse është më keq i ruajtur se ai i mëparshmi, ia vlen edhe ta vizitoni. Dhe, nga rruga, ejani në kisha e famullisë, një stil i mrekullueshëm romanik i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të.

Më në fund në barbatona ju keni shenjtëroren e Virgen de la Salud; në me guralecë dhe Santiuste mund të shihni edhe kështjella spektakolare; në Cinkovillat, kisha romane e San Vicentes, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, dhe në Torresaviñan, përveçse të shihni forcën e saj, ju mund të ndiqni Rruga Don Kishoti.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të shihni në Sigüenza dhe rrethinat. Siç e keni parë, i ashtuquajturi "Qyteti i Vashës" është një mrekulli monumentale dhe rrethina e tij një xhevahir i natyrës. Guxoni të vizitoni këtë qytet Guadalajara dhe shijoni gjithçka që ju ofron.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*