Çfarë duhet të shihni në Baños de la Encina

Banjat e Encinës

Çfarë duhet të shihni në Baños de la Encina? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje duhet të kalojmë në tokat e Rajoni i Sierra Morenës, në mënyrë të plotë Parku Natyror Sierra de Andújar e cila, nga ana tjetër, është në veri të krahinës së Jaén.

I konsideruar si një nga qytetet më të bukura në Spanjë, Baños de la Encina mezi ka dy mijë e pesëqind banorë. Por kombinon një kompleks të bukur monumental me një mjedis ëndërrimtar. Sikur të mos mjaftonin të gjitha këto, në mandatin e tij komunal është qyteti minerar i Centenillo, shembull i mirëfilltë i arkitekturës industriale. Që të keni një udhëzues për të gjitha këto, ne do të shpjegojmë se çfarë duhet të shohim në Baños de la Encina.

Kalaja e Burgalimarit

Kalaja e Burgalimarit

Kalaja e Burgalimarit

Ne e fillojmë turneun tonë të qytetit në mbresëlënëse Kalaja e Burgalimarit, që e dominon nga një kodër. Është një kështjellë e Umajadëve nga shekulli i XNUMX-të që është një nga më të ruajturat në të gjithë España. Për t'ju dhënë një ide për përmasat e tij, do t'ju themi se ka një planimetri ovale, me një sipërfaqe gati tre mijë metra katrorë.

Muri i jashtëm i saj ka katërmbëdhjetë kulla sheshe të stilit kalifali të cilit i shtohet haraçin, e ndërtuar në shekullin e pesëmbëdhjetë nga të krishterët. Të gjithë kanë beteja. Dy dyer të mëdha lejojnë hyrjen në brendësi. Kryesorja është madhështore, e vendosur pikërisht midis dy kullave dhe e kurorëzuar nga një çati makikolare ose konsol.

Mbeten pak nga pjesa e brendshme përveç ruajtjes. Megjithatë, dihet se aty strehohej një e vogël alcazar rrethore e rrethuar nga një mur tjetër i brendshëm që ndahej në dy Sheshi kryesor. Gjithashtu si anekdotë do t'ju themi se kjo kala njihet si "Një nga shtatë mbretërit". Arsyeja është se ata e kaluan atë në një moment Alfonso VII, Alfonso VIII, Alfonso IX, Pedro II, Sancho VII, Ferdinand III Shenjti (thuhet se kjo ka lindur në të), dhe Ferdinand katolik. Që nga viti 1931 renditet si Monumenti Kombëtar.

Kisha e San Mateos dhe monumente të tjera fetare

Vetmia e Cristo del Llano

Vetmia e bukur e Cristo del Llano

Trashëgimia fetare e Baños de la Encina është gjithashtu spektakolare. Të kisha famullitare e San Mateos Është një mrekulli e shekullit të XNUMX-të që kombinon stilet gotike dhe manieriste. Bie në sy kulla e saj spektakolare tetëkëndore me tre trupa dhe e kurorëzuar me maja.

Nga ana tjetër, brendësia e saj, jo më pak madhështore, shquhet për elementët barok. Midis tyre, presbiteri dhe transepti me kupolën e tij gjysmërrethore të mbuluar me një fener, i cili është vepër e Pjetri i Shën Jozefit në shekullin XVIII. Po kështu ju këshillojmë të shikoni korin prej druri të arrës dhe tribunën që përdorej për zyrtarët e lartë të Inkuizicionit të frikshëm. Por, mbi të gjitha, urna e çmuar e tabernakullit e bërë me zezanë, breshkë dhe fildish dhe pikturat, të cilat i atribuohen shkollës së Bartolome Murillo.

Trashëgimia fetare për t'u parë në Baños de la Encina plotësohet nga disa vetmi. ai i Virgjëresha e Lisit Ndodhet mes ullinjve dhe pranë njërës prej këtyre pemëve ku sipas legjendës ai iu shfaq një fshatari. Pranë saj është vetmia e Jesus del Camino, ndërsa të atë të Santa Maria del Cueto kanë mbetur vetëm disa mbetje.

Por më shumë vlerë artistike ka vetmia e Cristo del Llano. Është një tempull i vogël i shekullit të XNUMX-të me forma të ashpra. Megjithatë, brendësia e saj ju rezervon një surprizë spektakolare. Në kasafortën e saj madhështore polilobe mbi tuba, ajo strehon një dhoma e zhveshjes ose kishëz e vogël Lloji kullë dhe me bukuri të jashtëzakonshme. sinqerisht barok, pranë figurës së Krishtit mund të shihni rikrijime të ngjizjes së papërlyer, shenjtorë, ungjilltarë, alegori fetare dhe madje edhe figura perimesh, frutash dhe zogjsh të bëra në llaç.

Monumente të tjera për të parë në Baños de la Encina

Bashkia e Baños de la Encina

Bashkia e Baños de la Encina

Së bashku me të gjitha mrekullitë që ju treguam, ju keni ndërtime të tjera interesante për të parë në Baños de la Encina. Është rasti juaj Mulliri me erë Santo Cristo, i cili ndodhet në pjesën e sipërme të vilës dhe i përket shekullit të XNUMX-të. Është rehabilituar dhe sot strehon ekspozitën histori për erën krijuar nga Jose Maria Cantarero dhe kushtuar këtyre ndërtesave.

Po aq e bukur është edhe Ayuntamiento, një ndërtim i bukur i Rilindjes me emblemën e Habsburgëve në fasadë. Bie në sy edhe hyrja e saj, një derë me hark gjysmërrethor nën një ballkon me çati. Dritaret e mëdha me hekura plotësojnë këtë ndërtim të mrekullueshëm ashlar.

Nuk është e vetmja shtëpi feudali në qytet. Në fakt, ka shumë nga ato të ndërtuara midis shekujve XNUMX dhe XNUMX. Si shembull i tyre, në rrugën Trinidad keni shtëpitë e Caridad Zambrano, të Salcedos, të Pérez Caballeros, të Galindos dhe, pranë lagjes periferike të prodhuesve të koshave, atë të noterit Guzmán.

Qyteti i Peñalosa

Penalosa

Pamje e qytetit Argaric të Peñalosa

Pasi t'ju tregojmë se çfarë të shihni në Baños de la Encina, kalojmë në rrethinat e tij, të cilat gjithashtu ju ofrojnë vende shumë interesante. Është rasti i qytetet minerare të Los Guindos dhe El Centenillo, të cilën e kemi përmendur tashmë. Dhe, po kështu, të opidum ose fshati romak i Dhomat Galiarda dhe strehimoret me pikturat e shpellave të Canjorro de Peñarrubia, El Rodriguero dhe Barranco del Bu.

Por, mbi të gjitha, të qytetin Penalosa, datuar në epokën e bronzit. Më konkretisht, i përket kultura argare, e cila lulëzoi midis 2200 dhe 1500 para Krishtit. Ajo u ngrit në tarraca në dy shpate të mëdha që kufizohen në veri me gjëmim lumi dhe në jug me Përroi Salsipuedes. Po kështu, aktualisht është përmbytur pjesërisht nga Rezervuari i zhurmës.

Megjithatë, ju ende mund të vizitoni një pjesë të mirë të tij. Sipas hulumtimeve arkeologjike, ajo ishte një bërthamë e rëndësishme për nxjerrjen dhe përpunimin e bakrit nga Sierra Morena. Ai përbëhet nga shtëpi drejtkëndëshe të ndërtuara me rrasa që formojnë rrugë të ngushta. Një mur mbronte qytetin, i cili kishte edhe një sternë uji. Gjithashtu, në pjesën e sipërme kishte kulla vrojtimi dhe bastione mbrojtëse.

Rezervuari i zhurmës

Rezervuari i zhurmës

Pamje e bukur panoramike e rezervuarit Rumblar

Nëse trashëgimia historike dhe artistike e Baños de la Encina është interesante, ndoshta edhe më shumë është e saj mjedis natyror. Ne ju kemi thënë tashmë se Rezervuari i zhurmës mbulon pjesërisht qytetin e Peñalosa. Por duhet të dini gjithashtu se ai formon një peizazh të mrekullueshëm, me përmasat e tij të mëdha.

Ajo është e rrethuar nga kodra të pyllit mesdhetar me dushqe gjiri dhe tape. Është renditur si Vendi i Interesit të Komunitetit sepse në rrethinat e tij jetojnë rrëqebulli iberik, dhelpra, vidra dhe lloje të tjera gjitarësh. Lloje të ndryshme zogjsh grabitqarë si shqiponja e artë dhe perandorake, lejleku i zi dhe shkaba grifon gjithashtu janë të shumta në zonë.

Për më tepër, nëse e vizitoni në fund të shtatorit ose në fillim të tetorit, mund të vëzhgoni spektaklin kurioz të dreri i gërvishtur. Nga ana tjetër, mund të shijoni edhe aktivitete që lidhen me ujin në rezervuar. Në një nga brigjet e saj është thirrja Plazhi Tamujoso, sipërfaqja e së cilës është rrasa dhe që ju ofron hijen e pishave dhe pemëve eukalipt. Mund të bëni një banjë dhe gjithashtu të praktikoni kanoe dhe lundrim.

Parku Natyror Sierra de Andújar

Parku Sierra de Andújar

Parku Natyror Sierra de Andújar

Siç ju thamë, Baños de la Encina është i plotë Parku Natyror Sierra de Andújar. Është një sipërfaqe prej gati shtatëdhjetë e pesë mijë hektarësh me formë trekëndore. Ai mbulon edhe komunat e tjera si p.sh Andujar, Villanueva de la Reina y marmolejo. Gjithashtu, në të parën prej tyre është Bazilika e Zojës së Kreut, në të cilën mbërrijnë pelegrinët nga e gjithë Spanja në fundjavën e fundit të prillit.

Ju rekomandojmë që të vizitoni edhe këtë tempull të ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të, megjithëse ai u reformua në shekullin e XNUMX-të dhe më pas në të XNUMX-të, pasi pësoi dëmtime të rënda gjatë Luftës Civile. fatura juaj është gotik dhe strehon imazhin e shenjt mbrojtës i Andujarit. Ajo strehon gjithashtu një skulpturë të mrekullueshme të Zemrës së Shenjtë dhe një tjetër të Krishtit që po vdes, të dyja nga Mariano benlliure.

Por, duke iu rikthyer mrekullive që ju ofron ky park natyror, do t'ju themi se ka vlera të mëdha botanike dhe faunale. Mund ta vizitoni brenda Biçikletë malore, pasi dy seksione të Shtegu i distancave të gjata GR48 o Sendero de Sierra Morena, e cila, nga ana tjetër, është pjesë e itinerarit transandalus, e cila kalon Andaluzi. Megjithatë, nëse preferoni të ecni, parku ofron edhe rrugë të mrekullueshme. Shumë e thjeshtë është ajo që thellohet në livadhi i Santo Cristo del Llano. Pak më e gjatë është Rruga e Ujërave, me rreth gjashtë kilometra gjatësi. Fillon në zonën rekreative të Los Charcones dhe arrin në rezervuarin Rumblar dhe Peñalosa.

Bazilika e Zojës së Kreut

Bazilika e Zojës së Kreut, shenjt mbrojtës i Andujar

Po aq të bukura janë edhe Shtigjet La Verónica dhe La Pizarrilla. I pari kalon edhe pranë një vendi të periudhës argarike dhe nga shtegu mesjetar që lidhej Toledo me Sevilla. Nga ana e saj, e dyta ju lejon të vëzhgoni peizazhe të mrekullueshme. Më në fund thirrja Rruga e bronzit ecni përgjatë brigjeve të rezervuarit Rumblar dhe kaloni pyjet me pisha dhe eukalipt, si dhe mbetjet arkeologjike të Fortesa e Migaldias dhe gur vermilion.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të shihni në Baños de la Encina dhe çfarë të bëni rreth tij. Ne vetëm mund t'ju rekomandojmë që t'i provoni ato thërrime mali dhe lugë. Kjo e fundit është bukë nga e cila hiqet thërrimet për ta mbushur me hudhër të fërkuar, vaj ulliri, kripë dhe domate të pjekur. Më pas, thërrimet vendosen përsëri për ta mbuluar. Shkoni përpara dhe zbuloni shijen e tij, është e shijshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*