Çfarë të shihni në Nepal

Nepal Shtë një vend i vogël pa dalje në det që është në Azi, në nënkontinentin Indian. Shtë në Himalajet dhe fqinjët e saj janë Kina, India dhe Butani. Po, fqinjët e tij janë shumë më të mëdhenj por ende të vegjël, Nepali ka një larmi peizazhesh dhe një pasuri kulturore shumë interesante.

Sot, në Actualidad Viajes, ne përqëndrohemi në çfarë të shihni në Nepal.

Nepal

Shtë një vend i vogël, drejtkëndor me rreth 147.516 kilometra katrorë sipërfaqeMe Ne mund të flasim për tre zona: Terai, kodrat dhe malet, në një mënyrë të caktuar tre unaza ekologjike të prera nga pellgjet e disa lumenjve malorë. Terai është kufiri me Indinë, kështu që klima këtu është e nxehtë dhe e lagësht.

Kodrat, pranë maleve, kanë një lartësi të ndryshueshme midis një mijë dhe katër mijë metra, dhe janë territor shumë pjellor dhe i banuar pasi është një zonë me lugina të pasura. Ai në Katmandu, për shembull. Dhe së fundi, malet, aty ku janë mali Everest dhe të tjerët me lartësi ferrore. Shtë pjesa që kufizohet me Kinën. Pavarësisht nga këto tre zona gjeografike, e vërteta është se vendi regjistrohet pesë zona klimatike: i butë, tropikal dhe subtropikal, i ftohti dhe nën-arktik.

Deri në vitet '90 vendi ishte një monarki absolute e cila më vonë u bë monarki parlamentare. Në fillim të shekullit XNUMX dhe pas shumë protestave popullore në 2007 monarkia u hoq dhe në zgjedhjet e vitit 2008 ai fitoi Partia Komuniste e Nepalit Gjykata maoiste. Në vitin 2015, një grua fitoi presidencën, Bidhya Devi Bhandan.

Çfarë të shihni në Nepal

Ne flasim se si Nepali ishte për një kohë të gjatë një vend monarkik, kështu që ne mund të fillojmë me të vizitoni qytetin mbretëror të PatanitMe Këtu ka tempuj, monumente dhe manastire të panumërta dhe një pasuri të madhe kulturore. Arkitektura është e mrekullueshme dhe kompleksi i pallateve është i madh. Duhet të marrësh një suvenir me vete dhe në këtë kuptim suveniret prej metali dhe druri ose pikturat Thangka janë të mëdha.

Sheshi Durbar është një vend për të bërë një mijë fotografi dhe është vetëm një nga tre të këtij stili në Luginën Katmandu. Për shembull, do të shihni dyshemenë më të bukur me tulla të kuqe në botë. Këtu është Tempulli i Krishna.

Himalajetpadyshim që ato janë të numëruara në listë. Pamjet e këtij vargmali të bukur janë befasues, për shembull, ai nga Nagarkot, në lartësinë dy mijë metra. Ky mal është i dyti më i lartë brenda Luginës së Katmandu dhe pamja është një nga kartolinat më të njohura gjithashtu, nëse Mount Everest…

Duke folur për Everestin, nëse nuk doni ose nuk mund të ngjiteni në të, mund të keni një pamje të mirë nga ajri. Atje jane fluturimet turistike një orë që siguron një perspektivë të shkëlqyeshme dhe sigurisht që do të jetë e paharrueshme.

Rajoni Annapurna është fantastik. Ekskursione udhëtimi mund të punësohen nga Pokhara në këtë rajon që është një parajsë e vërtetë. E shtigje shëtitjeje ata kalojnë fshatra piktoreske, vende pelegrinazhi të shenjta, pyje pishe dhe liqene malorë të kristaltë. Një turne shumë i rekomanduar është Qarku Annapurna, për peizazhet e tij, ose Shtegu i Ghorepani Poon Hill, për shembull. Këto shtigje kanë shkallë të ndryshme vështirësish, kështu që nëse ecja nuk është gjëja juaj, gjithmonë mund të regjistroheni për një udhëtim me rafting nëpër pragje ose shkoni në paragliding.

Pokhara në vetvete është një vend i mirë për t'u takuar, shumë piktoresk, dhe prej andej një mundësi tjetër është të shkosh në Pikëpamja e Sarangkot dhe shijoni lindjen e diellit. Pokhara daton nga shekulli i shtatëmbëdhjetë, kur ishte një pikë në rrugën tregtare midis Indisë dhe Kinës, kështu që edhe sot për shkak të këtij vendndodhjeje, për shkak të historisë së saj dhe kuzhinës së saj të shijshme, ajo është ende një destinacion popullor.

Do por parte Bhaktapur ofron pamje të mrekullueshme të Himalajeve, por ka edhe faltore dhe tempuj për t’u vizituar. Faltoret janë ruajtur shumë mirë dhe pallatet dhe tempujt ia vlen të vizitohen. Qyteti është shumë kulturor dhe feston shumë festa fetare.

Nëse ju pëlqen peshkimi, noti ose kanoe, ka Liqeni Phewa, një liqen me ujë të ëmbël ku gjithmonë ka anije me ngjyra me qira, një shëtitje e bukur në bord dhe shumë bare të vogla. Ose ecni përgjatë bregut të liqenit, ose pini një birrë ose thjesht admironi natyrën dhe arkitekturën delikate të Nepalit që dekoron gjithçka.

Dhulikhel është në lartësinë 1550 metra kështu ajri i pastër dhe heshtja sigurohen. Shtë një qytet i vjetër, me rrugë të ngushta me kalldrëm të rrethuar nga shtëpi tradicionale me dyer dhe dritare me ngjyra. Shumë ka stupa dhe tempuj për të parë dhe fotografuar.

00

 

El Parku Kombëtar Chitwan, në zonën Terai, në kufi me Indinë, është një tjetër vend i njohur turistik. Ka shumë kafshë të egra, duke përfshirë rinocerontët, majmunët dhe antilopat, dhe është toka e njerëzve Chepang. Nëse ju pëlqen safari ky është destinacioni më i mirë në Nepal, megjithëse ka dy parqe të tjera kombëtare që ofrojnë diçka të ngjashme: Parku Kombëtar Sagarmatha dhe Parku Kombëtar Bardiya.

Dhe çfarë lidhje me Katmandu? Emri popullor nëse ka, kjo luginë e bukur ka shtatë vende që janë shpallur Trashëgimi Botërore nga UNESCO. Fatkeqësisht, tërmeti i vitit 2015 i shkaktoi shumë dëme këtij qyteti historik dhe po kërkon kohë për tu rikuperuar, madje edhe më keq nëse shkoni në një udhëtim nuk mund ta humbisni.

Një nga atraksionet më të njohura këtu është Boudhanath stupa, e quajtur thjesht Boudha, por ka edhe Tempulli Pashupathinath ose Sheshi Durbar, në zemër të qytetit që është vendi ku u bënë kurorëzimet e mbretërve deri në shekullin XIX. Nga Katmandu ju mund të bëni Udhëtim ditor deri Tempulli Swayambhunath, 2500 vjeç, me një bukuri të madhe arkitektonike, në një kodër të mbushur me pemë.

Nëse kaq shumë peizazhe, kodra, mal dhe liqene ju bëjnë të doni jetën e thjeshtë të një fshati, gjithmonë mund t'i jepni asaj një shikoni jetën tipike të fshatit NepaleMe Duke menduar për turizmin, fshati i përgatitur mirë për këtë është fshati Newari i Bandipur, mu në rrugën për në PokharaMe Shtë një fshat tipik Himalayan dhe dikur ishte një post klasik në rrugën midis Indisë dhe Tibetit. Sa faqe e bukur! Ndërtesat e tij janë të vjetra, klasike, ka tempuj, faltore dhe kafene më moderne që shoqërojnë mirë turistin.

Deri tani një paraqitje e shkurtër e asaj që duhet parë në Nepal, por natyrisht nuk është e vetmja gjë. Mund të themi se vendet për të vizituar në Nepal janë Everst, Dolpo, Chitwan, Lumbini i cili është vendi ku ka lindur Buda, Kumari, Lugina Gokyo, Manastiri Kopan ose Tengboche. Dhe ajo që ne mund të bëjmë ka të bëjë me aktivitetet malore, shëtitjet kulturore dhe fetare.

Së fundi, Po në lidhje me Covid 19 në Nepal? Sot nëse i keni dy dozat e vaksinës Covid 19, nuk bëni karantinë, të dyja dozat duhet të merren të paktën 14 ditë para udhëtimit. Nëse nuk i keni të dyja vaksinat, duhet të përpunoni një vizë para se të udhëtoni në Nepal dhe të karantinoheni 10 ditë më parë. Ju gjithashtu duhet të shkoni me një PCR negative 72 orë më parë nëse mbërrini me ajër dhe brenda 72 orëve nëse mbërrini nga toka.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*