Çfarë duhet të shihni në Olivenza

olivenza

Monumentet kryesore çfarë të shihni në Olivenza Ato janë të lidhura me historinë e saj të veçantë dhe plot ngjarje. Territori kufitar i gadishullit lindor, i ka takuar të dyve España për sa i përket Portugali me kalimin e kohës.

Kaloi në duart e këtij të fundit në vitin 1297 nga Traktati i Alcanices, por u kthye në vendin tonë pas Bashkimi Iberik i vitit 1580. Tashmë në vitin 1640, ky grup u thye, u kthye në Portugali për t'u kthyer përfundimisht në Spanjë pas thirrjes. luftë portokalli të vitit 1801. Nga të gjitha këto kanë mbetur monumente dhe vende interesante në këtë qytet të bukur në provincën e Badajoz. Më pas, ne do t'ju tregojmë ato.

Kalaja dhe ndërtesa të tjera ushtarake

Kalaja e Olivenzës

Një nga monumentet kryesore për t'u parë në Olivenza është kështjella e saj

El kështjella olivenza Është ndërtuar në fillim të shekullit të 14-të me urdhër të Don Alfonso IV mbi mbetjet e një fortese të mëparshme. Por unë do të isha mbreti Gjoni ii kush do t'i jepte pamjen që ka sot, duke e kthyer në një shembull të përsosur të arkitekturës ushtarake të kohës.

Ajo ka një formë trapezoidale, me një oborr spanjol në qendër dhe tre kulla kubike në cepat e saj, përveç haraçin. Kjo, me tridhjetë e shtatë metrat e saj, ishte, në kohën e vet, më e larta në Portugali dhe ka makikolacione në krahët e saj. Ju mund të ngjiteni në majë për të marrë pamje të mrekullueshme të qytetit të Olivenza dhe rrethinat e tij. Përveç kësaj, kështjella strehon Muzeu Etnografik González Santana.

Ata janë gjithashtu pjesë e trashëgimisë ushtarake për t'u parë në Olivenza muret dhe bastionet mesjetare, Më moderne. Të parat u ndërtuan në shekullin e 13-të dhe ruajnë dy nga dyert e tyre: ato të Alcochel dhe Los Angeles. Sa i përket bastionit, ai është ndërtuar në shekullin e 17-të dhe është i ruajtur shumë mirë, siç tregohet nga monumenti i tij. Porta e Kalvarit.

Porta e Kalvarit

Një pamje e përparme e Portës imponuese të Kalvarit

Kjo është bërë me rrathë mermeri dhe ka një hark gjysmërrethor voussoir mbi të cilin ka një pediment trekëndësh. Në qendër të saj mund të shihni një motiv me kurorë mbretërore në stemën e Portugalisë dhe në fund një kalvar.

Nga ana tjetër, si rezultat i rëndësisë ushtarake të Olivencës, ato u ndërtuan edhe në qytet kazerma për të strehuar trupat. Midis tyre, atë të San Karlos, e cila shquhet për mbështetëset e saj të mëdha dhe linjat e saj neoklasike, dhe atë të Kalorësisë, i cili daton, si ai i mëparshmi, nga shekulli i 18-të. Po kështu, si vende vëzhgimi, disa kulla vrojtimi në rrethinat e qytetit. Për shembull, ato të Moitas, San Amaro dhe Arrifes.

Së fundi, King's Bakery Është, siç tregon emri, vendi ku bëhej buka për ushtarët. Ai gjithashtu daton në shekullin e 18-të dhe do ta gjeni, me linjat e tij neoklasike, pranë truallit të kështjellës dhe murit mesjetar. Aktualisht, ajo shërben gjithashtu si selia e muzeut të lartpërmendur González Santana.

Kishat e Santa María del Castillo dhe Magdalena

Santa Maria del Castillo

Kisha e Santa María del Castillo

Për sa i përket trashëgimisë fetare, gjëja e parë që duhet parë në Olivenza është ajo kisha e Santa María del Castillo, i quajtur kështu sepse ndodhet brenda rrethimit të tij. Është ndërtuar në fund të shekullit XVI me një projekt Andre de Arenas. Nga jashtë bie në sy dritarja e saj e madhe me trëndafil dhe kambanorja, e cila tashmë në shekullin e 19-të ishte zbukuruar me qeramikë të zonës. Për sa i përket interierit, ajo tregon tipare të Rilindjes së vonë dhe bien në sy pllakat e saj të pikturuara me motive biblike dhe altaret e tij spektakolare, veçanërisht ajo në pemë jesse.

Nga ana e saj, Kisha e Magdalenës Është ndërtuar në shekullin e 16-të dhe i përgjigjet stilit Manueline. Siç e dini, ky emër i është vënë atij të krijuar në Portugali duke filluar nga gotiku i vonë dhe duke shtuar elementë dekorativë dhe natyralistë. Prandaj, si nga jashtë ashtu edhe nga brenda, ai ka një bollëk të mrekullueshëm. Promotori i madh i saj ishte peshkopi i Ceutës, Frati Henrique i Coimbra, e cila është varrosur në të.

Monumente të tjera fetare për t'u parë në Olivenza

Manastiri i San Juan de Dios në Olivenza

Manastiri i San Juan de Dios

Ju gjithashtu duhet të vizitoni manastiri i San Juan de Dios, e cila shquhet për fasadën e bardhë gëlqereje, xhamat e dyerve me rrasa dhe fasadën neoklasike të kapelës së saj. Brenda, duhet të shikoni altarin kryesor të tipit të dhomës së zhveshjes dhe pikturat e afreskut. Përveç kësaj, sot ajo është shtëpia e muzeve dhe zyrave turistike të qytetit.

Nga ana tjetër, Shtëpia e Shenjtë e Mëshirës Është ndërtuar në fillim të shekullit të 16-të. Gjëja më spektakolare e setit është kapelën, e gjitha e dekoruar me pllaka historike per shkak te Manuel dos Santos. Gjithashtu nga shekulli i 16-të është manastiri i San Franciskosndërsa vetmia e të Papërlyerës Ka origjinë të pasigurt.

Më unike është historia e Kapela e mrekullisë së orizit. Sipas legjendës, me ndërmjetësimin e San Juan Macias, ushqimi i ofruar për të varfërit në atë vend u shumëfishua. Për ta përkujtuar atë, kjo kishëz u ndërtua mbi kuzhinën ku ndodhi mrekullia. Në fakt, altari është një sobë me qymyr e ngjashme me atë që përdoret për gatim dhe një panel pllakash përfaqëson historinë.

Por më karakteristike e arkitekturës fetare për të parë në Olivenza janë të ashtuquajturat Hapat e Via Sacra. Janë altarë të vegjël që gjenden në fasadat e disa shtëpive si stacione ose, pikërisht, shkallë. Po kështu, ato janë një simbol i rëndësisë së Javës së Shenjtë në qytet, e cila daton në shekullin e 18-të. Aktualisht, pesë prej tyre janë ruajtur: ato në rrugët Santa Lucía, Caridad dhe Ramón y Cajal; ai në shëtitoren e Portugalisë y ai në Plaza de Santa María.

Pallati i Bashkisë dhe monumente të tjera civile

Palacio Komunale

Pallati i Dukes of Cadaval me derën e tij të stilit Manueline

Gjithashtu i quajtur pallati i Dukës së Kadavalit, pallati është ndërtuar në mesin e shekullit të 15-të i mbështetur në mur. Në fasadën e saj, e cila është e strukturuar në dy kate, ajo që bie mbi të gjitha është ajo Derë e stilit manuelin, e cila është kthyer në një simbol të qytetit. Po kështu, në krye duhet të shikoni hapjet e grilave dhe ballkonin e vazhdueshëm.

E mëparshme është Sahat Kulla e Bashkisë, meqë daton në vitin 1460. Ka planimetri gjashtëkëndore me hapje në pjesën e sipërme. Po kështu, maja në krye të saj është gjashtëkëndore dhe, nga ana tjetër, kurorëzohet nga një korsi moti.

Shumë e ndryshme është Rezidenca Marzal, e cila u ndërtua në shekullin e 18-të dhe i përgjigjet stilit Pombaline. Siç e dini edhe ju, kjo ia detyron emrin e saj Markezi i Pombalit, i cili drejtoi rindërtimin e Portugalisë pas tërmetit të madh të Lisbonës të vitit 1755. Prandaj, ai paraqet tipare funksionale dhe të matura që ndërthurin elementët neoklasikë me disa dekorime rokoko.

Së fundi, ish Dhoma Agrare Ai i përgjigjet variantit modernist të quajtur secesionizëm vjenez dhe i karakterizuar nga format e tij gjeometrike. Nga ana tjetër, shtëpia që mund të shihni në rrugën José Moreno Nieto është thjesht moderniste.

Ura e Ajudës

Ura e Ajudës

Ura Ajuda, një tjetër simbol për t'u parë në Olivenza

Edhe pse është në rrënoja, ju ende mund të shihni shumë nga harqet e saj. Është ndërtuar në fillim të shekullit të 16-të me urdhër të mbretit Manuel I i Portugalisë. Në kohën e tij, ajo ishte një vepër e mrekullueshme inxhinierike, më shumë se katërqind e pesëdhjetë metra e gjatë, pesë metra e gjerë dhe nëntëmbëdhjetë harqe të rrumbullakosura të mbështetura nga mbështetëse.

Po kështu, si element mbrojtës ka një kullë ngjitur me harkun e gjashtë në bregun e djathtë. E vendosur mbi shkëmbinj të mëdhenj, ka tre kate me dritare. Për shkak të forcës së lumit Guadiana, ura po humbte qëndrueshmërinë, por u shkatërrua përfundimisht në Lufta e vazhdimësisë, kur Marquis de Bay urdhëroi që të hidheshin në erë harqet e tij qendrore.

Mjedisi natyror, një tjetër mrekulli për të parë në Olivenza

Malet Alor

Sierra de Alor, një nga xhevahiret natyrore të Olivenza

Nëse monumentet për të parë në Olivenza janë të bukura, edhe rrethinat e qytetit nuk janë më pak të bukura. Lartësia kryesore e saj është Malet Alor, me pak më shumë se gjashtëqind metra lartësi. Përmes tij mund të bëni ndryshe shtigje shëtitjeje dhe vëzhgoni shqiponjat e arta dhe të Bonellit, lejlekët e zinj ose patat që kalojnë. Për sa i përket florës, do të shijoni aroma të shijshme si rigoni, nenexhiku apo trumza. Por edhe ai që të ofron lule si trëndafilat e Aleksandrisë, të cilët e arrijnë shkëlqimin e tyre në muajin prill.

Nga ana tjetër, në Alqueva ju keni liqeni më i madh artificial në Evropë, me një sipërfaqe prej 250 kilometra katrorë. Nisur nga ky informacion, nuk do t'ju habisë fakti që ky rezervuar lanë ujërat e Portugalisë dhe Spanjës dhe, në vendin tonë, komunat e Alconchel, Táliga, Cheles dhe Villanueva del Fresno, Plus olivenza.

Në total, ju ofron 1160 kilometra vijë bregdetare ku mund të notoni. Por ju gjithashtu keni mundësinë të praktikoni të gjitha llojet e sporteve ujore dhe ekskursioneve me varkë (thellësia maksimale e tij është 152 metra). Edhe nëse guxoni të bëni këtë të fundit, do të keni mundësi të shihni sitet arkeologjike në zonë me dolmen.

Muzetë në Olivenza

Plaza de España

Plaza de España në Olivenza

Qyteti ka gjithashtu muze interesantë. González Santana-s tashmë të përmendur, të tipit etnografik, i shton ato të Hapësira Olivenza, për historinë e zonës; ai Qendra e Interpretimit të Grafitit Mesjetar; Qendra e Pritjes së Vizitorëve të Liqenit të Madh Alqueva, Dhe Shkollat ​​e famullisë Don José Hidalgo.

Por, pa dyshim, më kurioz është ai Muzeu i Artizanatit. Siç e dini, ky emër i është dhënë një teknike artizanale që konsiston në krijimin e skulpturave me letër. Kjo pritet me dorë dhe ngjitet për të formuar figurën. Së bashku me këtë ekspozitë Olivenza, e cila ka rreth shtatëqind pjesë dhe përfshin gjithçka, nga riprodhimet e monumenteve te kafshët, ekziston vetëm një tjetër në Evropë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar më të rëndësishmet çfarë të shihni në Olivenza. Megjithatë, qyteti historik i Extremadura Gjithashtu ju ofron atraksione të tjera. Për shembull, e juaja gastronomi e shijshme, me pjata si supë domate, zierje me mish qengji ose krapi papillonia. Ejani dhe njihuni me këtë qytet të bukur në Badajoz.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*