Çfarë të shihni në Plasencia, Cáceres

Plasencia

La qyteti i Plasencia është një tjetër nga ata qytete të qetë që janë ideal për një largim të thjeshtë në fundjavë. Ky është një qytet monumental që ka me të vërtetë shumë për të parë dhe një qytet i vjetër shumë i bukur. Përveç kësaj, ajo ka shumë zona të gjelbërta ku mund të pushoni, kështu që ka gjithçka që të jetë ikja ideale.

Ka disa gjërat për të parë në Plasencia dhe ne do t'i shohim ata që të mos humbasim asnjë cep kur të shkojmë në këtë qytet. Easyshtë e lehtë për ta parë atë në një ose dy ditë dhe më e mira nga të gjitha është se sa komod është krahasuar me qytetet e tjera më të mëdha, duke e bërë atë një ide të mirë për çdo udhëtim të vogël.

Katedralet e Plasencia

Katedralja Plasencia

Një nga gjërat më interesante në lidhje me qytetin e Plasencia është zona e tij monumentale, në të cilën ne gjejmë dy katedrale, njëra më e vjetër dhe tjetra e njohur si Katedralja e Re e Plasencisë. Ndërtimi i Katedrales së Vjetër ose Catedral de Santa María filloi në shekullin XNUMX ose XNUMX dhe nuk përfundoi vetëm një shekull më vonë. E veçanta e këtyre katedraleve është se ato janë dy ndërtesa që janë bashkuar për të formuar një lloj katedrale unike, megjithëse natyrisht ekzistojnë dy. Në çdo rast, do të jetë shumë më e lehtë për ne t'i vizitojmë ata. Në hyrje të Katedrales së Vjetër do të shohim një portal tipik Romanesk. Manastiri ka një plan të parregullt dhe në të mund të shohim se si po prezantohej stili gotik. Një element tjetër i rëndësishëm është Torre del Melón ose Chapel i San Pablo. Në Katedralen e Re bien në sy altarpieces e bukur e brendshme, si dhe zona e organeve.

Plaza Kryetari i Bashkisë

Nëse duam të shijojmë qendrën më të gjallë të qytetit, duhet të shkojmë te Kryetari i Plazës. Nëse do të udhëtojmë për në qytet në gusht, duhet të rezervojmë një të martë për të shijuar festivalin e Madh të Madh pikërisht në këtë shesh, ku krijohet një treg i madh. Në këtë shesh është Bashkia e qytetit nga shekulli i XNUMX-të. Ju duhet të shikoni nga afër kullën e kambanës, ku do të shohim një figurë që është një simbol në qytet. Grandshtë Gjyshi Mayorga. Ky shesh është vendi i përsosur për të ndaluar gjatë vizitave dhe për të pirë në bare, të cilat gjatë verës nxjerrin tarracat e tyre për të shijuar pamjet e kësaj zone monumentale.

Muret e qytetit

Muri plazensia

Muret e qytetit, të ruajtura aq mirë, janë një tjetër nga gjërat që bien në sy në Plasencia. Ata kanë deri në 21 kulla nga 71 që kishte, dhe portat përmes të cilave hyri qyteti, duke e bërë atë një pjesë të rëndësishme të trashëgimisë së tij, aq sa u shpall një Vend i Interesit Kulturor tashmë në 1958. Një nga gjërat që duhet të dimë është se ne gjithashtu mund të ecim nëpër to, për të shijuar pamje të ndryshme të qytetit.

Manastiri Santo Domingo

Manastiri Santo Domingo

Nëse po kërkojmë strehim luksoze që gjithashtu na jep një prekje historike, ne kemi manastirin e mrekullueshëm të shekullit të XNUMX-të Santo Domingo, i cili ka qenë u kthye në një hotel dhe që strehon një pub brenda. Ju nuk duhet të humbisni shkallët e bukura fluturuese dhe mund të shijoni një pishinë të hapur dhe një zonë Wellness.

Ujësjellësi i San Antonit

Ujësjellësi në Plasencia

El ujësjellësi i San Antonit Ndodhet në pjesën veriore të qytetit dhe është një tjetër nga ato monumente që duhen parë nëse i afrohemi qytetit. Megjithëse i lidhim ujësjellësit në Gadishull me kohën romake, e vërteta është se kjo nuk është aq e vjetër, por daton nga shekulli i gjashtëmbëdhjetë, kur u përdor për të mbledhur ujë nga malet dhe burimet për të furnizuar qytetin.

Zona e gjelbër Los Pinos

Parku Los Pinos

Ky qytet karakterizohet nga shumë zona të gjelbërta. Një prej tyre është Parku Los Pinos, një park i madh komunal me specie vendase, ku mund të gjesh edhe drurë të kuq. Në park ka shumë zogj, duke përfshirë rosat, çafkat ose strucat. Vendi ideal për të kaluar pasditen, për të shkuar me fëmijë ose thjesht për t'u çlodhur duke bërë një shëtitje në hije ndërsa shijoni hapësirën natyrore.

Pallati Mirabel

Pallati Mirabel

Pallati Mirabel që ai urdhëroi për të ndërtuar Duka i Plasencia në shekullin e XNUMX-të, në zonën e lagjes hebraike, e cila u bë një hapësirë ​​e tokës së shpronësuar. Sot ky pallat është një tjetër nga ndërtesat emblematike të qytetit. Brenda ju mund të shijoni një oborr spanjol të stilit neoklasik me dy kate.

Ekskursione pranë Plasencia

Lugina e Jerte

Plasencia është afër një nga zonat më të bukura në pranverë. Ne i referohemi e famshme Lugina e Jerte, ku lulet e qershisë mund të shihen për një periudhë të shkurtër, duke i bërë këto pemë spektaklin kryesor të luginës.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*