Çfarë duhet të shihni në Portofino

Portofino

dëshironi të zbuloni çfarë të shihni në Portofino? Ndoshta keni dëgjuar për mrekullitë e këtij cepi të bregdetit të Liguria en Itali dhe ti po mendon të shkosh ta takosh. Është një ide e mrekullueshme që ne e rekomandojmë fuqimisht.

Portofino është një qytet i vogël i shtëpi me ngjyra që janë grupuar rreth portit të saj. Mezi ka gjashtëqind banorë, por në verë popullsia e saj shumohet në mënyrë eksponenciale. Përveç kësaj, Genoa, kryeqyteti i rajonit është vetëm dyzet kilometra larg dhe zona e famshme e Cinque Terre rreth shtatëdhjetë. Që ta njihni më mirë këtë qytet të bukur, ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në Portofino.

Qyteti i Vjetër Portofino

porti portofino

porti portofino

Kështu quhen rrugët që rrethojnë portin e peshkimit të qytetit dhe që janë gjëja e parë që do të gjeni nëse udhëtoni drejt tij me traget. Konkretisht, kur zbrisni nga varka, keni thirrjen piazzetta, e përbërë nga shtëpitë e lartpërmendura të ulëta të lyera me ngjyra të ndezura.

Mund të marrësh rrugicën që kufizohet me të gjithë portin, që quhet Calata Marconi dhe se është plot me bare dhe restorante. Nga ana e tij, në vijim Përmes Romës, do të gjeni dyqane dhe biznese të tjera dhe do të ecni në një nga monumentet e para që mund të shihni në Portofino: kisha divo martino.

Kisha e San Martinit dhe ndërtesa të tjera fetare

Kisha e San Martín

Kisha e San Martín

Kisha e San Martín ose Divo Martino është një tempull i bukur i shekullit të XNUMX-të. përgjigjuni stilit Romane romake, megjithëse ka pësuar modifikime të ndryshme të mëvonshme. Do të habiteni nga fasada e saj dhe kambanorja e saj e hollë, të cilat janë zbukuruar me vija horizontale.

Megjithatë, më shumë vlerë ka ende brendësia e saj. Në këtë, ju mund të shihni të ndryshme skulptura dhe piktura madhështore. Ndër të parat, një altar që përfaqëson zbritjen e Krishtit dhe që është një mrekulli barok e artistit. Anton Maria Maragliano. Dhe, sa i përket të dytës, dy piktura të Virgjëreshës së Rruzares dhe Shpalljes që i atribuohen shkollë gjenoveze nga shekulli i XNUMX-të, si dhe një më i vjetër që përfaqëson shenjtorët Pantaleon, Rocco dhe Sebastian.

Nga ana e saj, kisha e San Giorgio Është një tjetër nga tempujt që mund të shihni në Portofino. I përket të njëjtit shekull si ai i mëparshmi. Sipas një guri varri që mund të shihni mbi të, ai është ndërtuar në vitin 1154. Megjithatë, gërmimet e fundit kanë gjetur një kishëz katërkëndëshe edhe më të vjetër. Gjithashtu, regjistrohuni në Romane romake dhe gjithashtu është reformuar disa herë. Mbani reliket e shenjti Xhorxhio, shenjt mbrojtës i Portofino, të cilat u sollën në qytet nga ushtarët që ktheheshin nga kryqëzatat.

Për sa i përket arkitekturës fetare, ju këshillojmë të vizitoni edhe Oratoria e Zojës së Supozuar. Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të, ndonëse, edhe një herë, iu nënshtrua reformave në shekullin e XNUMX-të. Nga jashtë, e saj porta e rilindjes prej rrasa me një basoreliev të Virgjëreshës Mari dhe Fëmijës Jezus. Sa për pjesën e brendshme, ata e zbukurojnë atë dy kryqëzime të mëdha të destinuara për të dalë në procesion kur festimet e San Giorgio.

Castello Brown, thelbësore midis asaj që duhet parë në Portofino

kalaja kafe

Castello Brown, një nga monumentet më të rëndësishme për t'u parë në Portofino

Pavarësisht bukurisë së tempujve të mëparshëm, monumenti më i mirë për të parë në Portofino është ai Castello Brown. Është një kështjellë për mbrojtjen bregdetare që u ndërtua në shekullin e XNUMX-të, megjithëse u përmirësua në shekullin e XNUMX-të, dhe që dominon gjirin nga një shkëndijë shkëmbore. Tashmë në shekullin e XNUMX-të ajo u ble si shtëpi nga konsulli britanik, Sir Montague Yeats Brown, i cili ia besoi reformimin e saj arkitektit alfredo deandrade dhe i dha emrin e tanishëm (përpara se të quhej Kalaja San Giorgio).

Ai ngriti kullat dhe e shndërroi terrenin e parakalimit në një kopsht. Që në vitin 1961, pronësia i kaloi Këshillit të Qytetit të Portofino. Aktualisht, është nje muze Çfarë mund të vizitoni. Por mbi të gjitha, shikoni në tarracën e çatisë. Ju do të merrni pamje të mrekullueshme të Gjiri i Tigullio ne te cilen ndodhet vila.

Nga ana tjetër, përsa i përket bastioneve mbrojtëse bregdetare, ju keni edhe në rrethinat e Portofino-s Bateria Punta Chiappa, e ndërtuar në fund të viteve tridhjetë dhe e cila u përdor gjatë shek Luftës së Dytë Botërore për mbrojtjen e Genovas. Kishte disa ndërtesa. Por gjëja më e mirë për të është një lloj tarrace që ju ofron edhe pamje të mrekullueshme të detit Ligurian.

Vila Beatrice

Vila Beatrice

Vila spektakolare Beatrice

Quhet gjithashtu kështjella odero me mbiemrin e njërit prej ish-pronarëve të saj, ndodhet në kepën e Punta Cajega. Është projektuar nga arkitekti prestigjioz Gino Coppedé në vitin 1913. Po kështu, ajo shërben si një kopsht i madh për të, të Parku Natyror Rajonal Portofino, krijuar në vitin 1935, për të cilin do të flasim më vonë.

Artistikisht i përgjigjet a stili eklektik me rezonanca neo-gotike që i ngjajnë një kështjelle. Është ndërtuar në katër nivele me një kullë përballë. Dritaret dhe ballkonet janë pjesë e arredimit, i cili plotësohet me pllaka me ngjyra, suva dekorative dhe gurë në fasada. Në vitin 2021, Villa Beatrice u ble nga një zinxhir hotelesh.

Monumente të tjera për të parë në Portofino dhe rrethinat e tij

Vetmia e San Antonio de Niascara

Vetmia e San Antonio de Niascara

Për t'ju treguar për trashëgiminë monumentale të këtij qyteti italian, duhet të përmendim edhe dy xhevahire që gjenden në rrethinat e tij. E para është vetmia e San Antonio de Niasca, e cila ndodhet në qytetin me të njëjtin emër, midis atyre të Portofino-s dhe Ejani. Ndërtimi i saj daton në shekullin e XNUMX-të, megjithëse u reformua në shekullin e XNUMX-të dhe tashmë në shekullin e XNUMX-të.

Nga ana e saj, çudia e dytë që do të gjeni në zonë është ajo Abbey e San Fruttuoso. Konkretisht është në komunën e camogli në anën tjetër të gadishullit ku ndodhet Portofino dhe mund ta arrini me varkë ose përmes një shtegu ecjeje prej rreth dy orësh.

Origjina e saj është datuar në shekullin e XNUMX-të, megjithëse abacia aktuale daton nga shekulli i XNUMX-të. Megjithatë, ju ende mund të shihni mbetjet e kishë primitive. Po kështu, tashmë në shekujt XIII dhe XVI, familja gjenoveze e Doria shtoi ndërtesa të reja. Kompleksi ka vlera të mëdha arkitekturore. Ata theksojnë në të madhështinë kullë tetëkëndëshe, absida e kishës dhe kupolë bizantine zbukuruar me shtatëmbëdhjetë harqe. Gjithashtu relevante është manastir nga shekulli i XNUMX-të, në nivelin më të ulët të të cilit është Panteon e Dorias së lartpërmendur (edhe pse admirali i famshëm nuk është varrosur atje), pranë të cilit mbahet një sarkofag i lashtë romak.

Po kështu, pas një restaurimi të kryer në fund të shekullit të XNUMX-të, u ekspozuan strukturat e vjetra romane të abacisë. Prandaj, u krijua një muze kushtuar historisë së manastirit. në të mund të shihni qeramika të gjetura atëherë që datohen midis shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Mjedisi Portofino: një natyrë e privilegjuar

San Fruttuoso

San Fruttuoso dhe abacia e tij e bukur

Pasi ju kemi treguar të gjitha monumentet e jashtëzakonshme për të parë në këtë qytet të bukur në Liguria, na mbetet vetëm t'ju tregojmë për ambientin e saj jo më pak spektakolar. Ai përbëhet nga sa më sipër Parku Natyror Rajonal Portofino, e cila së bashku me këtë përfshin edhe komunat e camogli y Santa Margherita Ligure.

Në total, ato janë rreth tetëdhjetë kilometra larg shtigje shëtitjeje që të çojnë në vende aq të bukura sa qyteti i San Fruttuoso, ku është abacia për të cilën kemi folur. Si kuriozitet, nëse praktikoni zhytje në skuba, në pjesën juglindore të gjirit të saj ka një Krishti i zhytur në bronz rreth pesëmbëdhjetë metra thellësi.

Do të gjeni edhe disa shtrati spektakolar i detit me bollëk të Posidonia oceanica dhe disa shpella. Madje ka formacione koralesh dhe ka edhe një faunë të pasur peshku. Megjithatë, nëse nuk jeni zhytës, mund të shijoni edhe pasurinë detare të zonës. Në tip portofino, Plus një far e ndërtuar në vitin 1910, ju keni pamje të mahnitshme të bregdetit. Nga ajo, ju mund shikoni delfinët madje, herë pas here, balenat dhe cetacet e tjerë.

Nga ana tjetër, siç do ta keni konstatuar nga gjithçka po ju tregojmë, bregdeti i Portofino ka plazhe te bukura. Ajo e Ejani Shquhet për ujërat e saj smeraldi dhe kombinimin e diellit dhe hijes. të gjiri i niaskës Është perfekt për zhytje, pasi lundrimi është i ndaluar. Dhe ai i gjiri i kanionit përfshihet brenda Zonë e Mbrojtjes së Veçantë me Interes Mesdhetar.

Si të shkoni në Portofino

piazzetta

Piazzetta e Portofino-s

Së fundi, ne do të diskutojmë mënyrat më të mira që keni për t'iu qasur qytetit Ligurian. Me makinë, rruga që arrin aty është provincial 227, që e bashkon atë me Santa Margherita Ligure. Megjithatë, ne këshillojmë kundër këtij opsioni. Portofino ka pak vende parkimi dhe do ta keni të vështirë të parkoni. Është më mirë të udhëtoni nga vetë Santa Margherita autobus ose, nëse është verë, me varkë. Atje jane tragetet që lidhin të gjithë brezin bregdetar, qysh La Spezia lart Genoa.

Sa për mënyrën se si të shkosh në Santa Margherita dhe më pas të transferohesh në Portofino. Si nga Genova ashtu edhe nga jugu, mund ta bëni me makinë përgjatë rruga SS1. Por ju gjithashtu keni mundësinë e hekurudhor. Ekziston një linjë që, po aq, lidh La Spezia me Genoa.

Si përfundim, ne ju kemi treguar çfarë të shihni në Portofino. Monumentet e çmuara dhe, mbi të gjitha, peizazhet e ëndrrave, përbëjnë ofertën e këtij qyteti të bukur në Liguria italiane. Ne kemi shpjeguar gjithashtu se si të arrijmë në të. Na mbetet vetëm t'ju inkurajojmë të udhëtoni në zonë. Nuk do të pendoheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*