Çfarë të shihni dhe të bëni në qytetin e Belfast

Belfast

La kryeqyteti i Irlandës Veriore Ka kohë që ka pushuar së qeni një vend plot konflikte për t'u bërë një qytet tjetër interesant në të cilin do të shijoni rrugët dhe vendet e tij të interesit. Kjo është arsyeja pse sot ne do të shohim disa gjëra për të vizituar dhe bërë në qytetin e Belfast.

Belfast është një qytet i vogël, kështu që është një nga ato destinacione që janë perfekte për një largim të gjatë fundjavës, pasi mund ta shohim atë në thellësi për disa ditë. Isshtë një qytet interesant që është gjithashtu plot histori dhe bare, restorante dhe vende me pamje të mrekullueshme.

Zbuloni lagjen Titanik

Muzeu Titanik

Ne fillojmë me një nga lagjet më në modë në Belfast, dhe kjo është lagjja ku ishin të vjetrat. Kantieri detar Harland & Wolff, dhe ku u ndërtua anija detare mitike Titaniku. Këtu gjithashtu lindën anije të tjera mbresëlënëse që kishin fat më të mirë se Titaniku tragjik. Në këtë lagje është shfajësuar e kaluara krenare industriale e qytetit, e cila dukej se ishte harruar nga konfliktet e brendshme. Në këtë zonë mund të vizitojmë SS Nomadic, një kopje e vogël e Titanikut, dhe gjithashtu të vizitojmë studiot ku xhirohen Lojërat e Froneve. Ju gjithashtu mund të vizitoni muzeun Titanik, një ndërtesë moderne ku mund të mësojmë më shumë rreth historisë së kësaj anijeje.

Art rrugor në Belfast

Arti urban

Një tjetër nga gjërat që mund të bëhet rreth qytetit të Belfast është zbuloni artin urban, me murale dhe mbishkrime mbresëlënëse. Arti urban mund të gjendet në çdo cep, ne do të duhet të ecim nëpër rrugë për të zbuluar këto murale të shkëlqyera dhe befasuese me ngjyra që përmbytin qytetin.

Shijoni kopshtin botanik paqësor

Kopsht botanik

E vendosur pranë Universitetit të Queens, e cila është një tjetër vizitë interesante për shkak të sa e bukur është ndërtesa e saj kopsht botanik i freskët, ku mund të shijoni një relaksim të vogël në mes të vizitës tuaj në qytet. Shtë një kopsht që më parë ishte privat dhe më vonë u bë publik. Ka dy serra, nga të cilat më e bukura është Palm House, me dy zona, njëra e ftohtë dhe tjetra me klimë tropikale.

Vizitoni baret

Bub Belfast

Ju nuk mund të shkoni në Belfast pa vizituar pubet e tij të shkëlqyera. Salloni i pijeve Crown është një nga më emblematikët. I vendosur në një ndërtesë të stilit viktorian, ka qëndruar që nga shekulli i XNUMX-të, kështu që nuk ka vend më të mirë për të marrë një pintë tipike sesa ky pub i bukur. Brenda mund të shijojmë një pijetore të pabesueshme, me pyje të gdhendur, pllaka dhe xham të njomur. Përball pubit ndodhet ndërtesa e Grand Opera House. Përveç vizitës në këtë pub, ne mund të shkojmë në ato të tjera më moderne në zonat më të gjalla të qytetit, por pa dyshim që kjo është një klasik që nuk duhet ta humbasim.

Gëzoni në rrethin e katedrales

Sheshi i Katedrales

Rrethi i Katedrales o Lagja e Katedrales Isshtë një nga zonat më të gjalla të Belfastit sot. Kjo është një lagje moderne dhe eklektike, ku dikur jetonin tregtarët, dhe e cila sot është e mbushur me aktivitete dhe vende argëtimi. Fillon në Katedralen e Shën Anës, nga e cila mund të hyjmë në rrugë për të zbuluar vende të reja, ku ka edhe murale dhe mbishkrime.

Ngjituni në Cavehill

Kodra e shpellës

El Kështjella e Belfastit Ndodhet në periferi të qytetit, në kodrat e kodrës Cave. Aktualisht ju mund të hyni në kështjellë dhe ta shihni atë pa qenë e nevojshme të regjistroheni për turne me guidë, dhe pa asnjë kosto. Përveç kësaj, nga këto kodra do të kemi pamje të shkëlqyeshme. Vizita mund të na marrë një pasdite, kështu që është më mirë ta bëni më të lehtë për të parë kështjellën me të gjitha detajet e saj dhe rrethinat. Kjo kala është e njohur gjithashtu sepse sipas legjendës banorët e kalasë do të ishin me fat vetëm për sa kohë që një mace e bardhë do të jetonte në të.

Shijoni produktet tipike në tregun e Shën Gjergjit

Treg

Ne kthehemi në qytetin e Belfast dhe nëse kemi marrë uri mund të ndalemi në tregun e Shën Gjergjit. Ky treg është një tjetër nga gjërat që kanë mbijetuar nga epoka viktoriane e qytetit. Nga e Premtja në të Dielë Whenshtë kur ato hapen, deri në orën tre pasdite, me atmosferën më të mirë dhe me produkte të freskëta, pinchos dhe ndonjëherë muzikë live. Vendi ideal për të provuar gastronominë e qytetit. Ju duhet të ecni nëpër stalla për të provuar gjëra të reja dhe për të blerë ato detaje tipike që nuk mund të mungojnë kur të kthehemi në shtëpi.

Mësoni rreth historisë së tij në Muzeun Ulster

Muzeu Ulster

Muzeu Ulster është i vendosur në brendësia e kopshtit botanik nga Belfast, kështu që tashmë mund të vizitojmë dy vende në të njëjtën kohë. Museumshtë muzeu më i madh në Irlandën e Veriut dhe përmban të gjitha llojet e gjërave, nga ekspozitat e pikturës te arkeologjia.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*