Çfarë të shihni në Jaén

Pamje e Jaén

Nëse pyesni veten çfarë të shihni në Jaén Për shkak se dëshironi të vizitoni qytetin andaluzian, ne do t'ju themi se ai ka një trashëgimi monumentale mbresëlënëse. Kjo është konformuar gjatë gjithë historisë së saj të gjatë, e cila përfshin, të paktën, nga koha iberike, siç dëshmohet nga zona arkeologjike e Kodra e Plaza de Armas të Puente Tablas.

Më vonë, Jaén do të ishte kryeqyteti i mbretëria e shenjtë deri në shekullin e XNUMX-të. Por, përveç kësaj, qyteti andaluzian ndodhet në një mjedis të privilegjuar, në rrëzë të Kodra Santa Catalina dhe mali Jabalkuz, në të cilën keni disa shtigje ecjeje, dhe të rrethuar nga ullishte. Nëse dëshironi të zbuloni se çfarë të shihni në Jaén, ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Katedralja e Fjetjes së Shenjtë

Katedralja e Jaén

Katedralja e Zonjës në Jaén

Është një tempull impozant i Stili i Rilindjes, megjithëse fasada e saj është një nga xhevahiret e barokut spanjoll. E shpallur Monument Historik Kulture, ndërtimi i saj filloi në shekullin e XNUMX-të dhe zgjati për shekujt në vijim. Për më tepër, pas tërmetit në Lisbonës, duhej restauruar. Por, nëse pjesa e jashtme e saj është e bukur, është edhe më spektakolare ajo që mund të shihni brenda.

Për shembull, kori neoklasik, i cili është një nga më të mëdhenjtë në Spanjë, dhe shtëpia e kapitullit, vepra e Andres de Vandelvira. Por, mbi të gjitha, duhet të vizitoni brenda relike e Fytyrës së Shenjtë, konsiderohet fytyra e vërtetë e Jezu Krishtit. Është telajo me të cilën Veronika do t'ia kishte tharë fytyrën Zotit gjatë Pasionit.

Tempuj të tjerë dhe ndërtesa fetare për të parë në Jaén

Bazilika e Sal Ildefonso

Bazilika e San Ildefonso

Pranë katedrales, ju keni shumë ndërtesa të tjera fetare me bukuri të jashtëzakonshme në qytetin andaluzian. Midis tyre, bazilika e San Ildefonso, të stilit gotik dhe që strehon imazhin e Virgjëreshës së Kapelës, bashkëpatrones së Jaén. Gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni kishat e Saint Mary Magdalene, Shën Gjon Pagëzori, i konsideruar si më i vjetri në qytet, ose San Andres, e cila strehon Kapela e Shenjtë, një dhomë lutjeje kushtuar ngjizjes së papërlyer.

Nga ana tjetër, ka edhe ndërtesa manastiri për t'u vizituar në Jaén. Midis tyre Manastiri Mbretëror i Santo Domingos, selia aktuale e Arkivit Historik Krahinor. Fasada e saj është e stilit manierist dhe ka një kishë të ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Por çudia kryesore që mund të shihni në këtë manastir është manastiri, i konsideruar më i madhi në qytet dhe në të cilin spikasin gjashtëdhjetë kolonat e tij toskane dhe njëzet e tetë harqet gjysmërrethore.

Banja Arabe dhe Pallati i Kontit të Villardompardo

Banjot arabe

Banjat arabe të Jaén

Pallati, i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, është një mrekulli Rilindja, megjithëse dera kryesore e saj është bërë në shekullin XIX. Në brendësi bie në sy oborri qendror me një galeri të dyfishtë kolonash, ku hapen dhoma të ndryshme të ndërtesës.

Gjithashtu, në bodrumin e pallatit mund të vizitoni të vjetrën Banjot arabe, i konsideruar si më i madhi i ruajtur në Evropë, me 450 metra katrorë. Që datojnë nga shekulli i XNUMX-të, ato kanë disa dhoma të dekoruara sipas kanuneve të artit Almoravid dhe Almohad.

Ai strehon gjithashtu pallatin Villardompardo, dy muzetë që do të jeni të interesuar t'i shihni. Janë Naive Art International, bazuar në koleksionin e piktorit Manuel Morales, Dhe e Arteve dhe Zakoneve Popullore, e cila ka një vlerë të rëndësishme etnografike.

Pallate të tjera që mund të shihni në Jaén

Pallati i Vilçeve

Pallati i Vilçeve

Villardompardo nuk është e vetmja ndërtesë pallati që mund të shihni në Jaén. Në fakt, ju rekomandojmë që të mos humbisni të çmuarin Pallati i Vilçeve, me fasadën mbresëlënëse të Rilindjes; të i Viscount de los Villares ose Kont-Duka, që ndodhet pranë manastirit barok të Santa Teresa de Jesús; të Pallati provincial, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe që ka një koleksion të rëndësishëm pikturash, ose të Casa Konsistoriale, i cili është frymëzuar nga ai i mëparshmi, por është një perlë eklektike e arkitekturës së shekullit të XNUMX-të.

Por, ndoshta, pallati më origjinal dhe më i mrekullueshëm në Jaén është atë të konstable Iranzo për stilin e tij spektakolar Mudejar. Shembull i mbijetesës së artit mysliman pas pushtimit të krishterë të qytetit, nëse mundeni, vizitoni sallën e tij mbresëlënëse me aljarfe ose tavanin me dru të gdhendur. Aktualisht është selia e Bibliotekës Komunale.

Kalaja Santa Catalina

Kalaja Santa Catalina

Kalaja e Santa Catalina

Është ndoshta monumenti më i njohur në Jaén. Ndodhet në kodrën me të njëjtin emër dhe është ndërtuar në kohët mesjetare mbi mbetjet e një kështjelle të vjetër arabe. Në fakt, kompleksi ka, pranë tij, dy rrethime të tjera: Alcazar i vjetër dhe e hapa, megjithëse një pjesë e mirë e këtyre mbetjeve u hoqën për të ndërtuar parador de turismo kombëtar.

Mbrojtja e kalasë është dyzet metra e lartë dhe brenda saj ka një qendër interpretimi. Por, mbi të gjitha, prej saj keni pamje të mrekullueshme të Jaén-it dhe ullishteve dhe maleve që rrethojnë qytetin.

Po kështu, në grup, Kapela e Shën Katerinës së Aleksandrisë, e ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX në stilin gotik, dhe Kryqi, ndodhet në pjesën më të lartë të kodrës dhe që është simbol i qytetit. Në të mund të lexoni edhe një sonet të bukur të poetit Jaen Antonio Almonds Aguilar.

Çifutët

Menorah

Menora e sheshit të Jetimëve

Qyteti kishte një prani hebraike për dymbëdhjetë shekuj dhe grupi i rrugëve të ngushta dhe të pjerrëta që përbëjnë lagjen e tij hebraike janë pjesë e rrjetit Shtigjet e Sepharadit pranë qyteteve të tilla si Kordoba, Ávila, Béjar ose Calahorra. Njihet gjithashtu si Lagja Santa Cruz dhe, ndër ndërtesat e saj të shquara janë shtëpia e Ibn Shaprut, Carnicerías, nën të cilën ndodhen banjat Naranjo, menorah në Plaza de los Orfanos dhe mbetjet e portës Baeza, një nga hyrjet në Mur.

Por, ndoshta, elementi më i spikatur i kësaj lagjeje është ai Manastiri Mbretëror i Santa Clara, shekulli i XNUMX-të. Për kuriozitet do t'ju themi se gratë që do të martohen u dhurojnë vezë murgeshave të varfëra Clare për të kaluar sa më mirë ditën e dasmës.

Muzeu Iberik

Muzeu Iberik

Pjesë të Muzeut Iberik të Jaén

Është një tjetër vizitë thelbësore në Jaén, pasi strehon koleksioni më i madh i artit iberik në botë. Përmban pjesë nga zona arkeologjike në të gjithë krahinën. Ndër to spikat ajo e Ura e Tablasit, të cilën e kemi përmendur tashmë. Por ata kanë kontribuar edhe objekte të shumta ato të Ndeshja e bardhë në Porcuna, nga Castulo në Linares, nga Kodra e Zogut në Huelma ose atë të Kulla e Rojës në Fort of the King.

Spitali i Vjetër i San Juan de Dios

Spitali San Juan de Dios

Manastir i Spitalit të San Juan de Dios

Ne do të përfundojmë turneun tonë të qytetit në këtë ndërtesë mbresëlënëse të ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe më pas do të vazhdojmë t'ju tregojmë për rrethinat e Jaén. Shquhet për fasadën e vonë gotike dhe oborrin e bukur të stilit të Rilindjes andaluziane, të peizazhuar dhe me një shatërvan qendror. Pranë spitalit, mund të shihni një kishëz restauruar, por duke ruajtur fasadën e shekullit të XNUMX-të.

Parqet dhe rrethinat e Jaén

Pamje e Alameda de los Capuchinos

Alameda de los Capuchinos në Jaén

Siç thamë, qyteti andaluzian ka një vendndodhje të privilegjuar dhe një mjedis shumë të bukur ku mund të bëni interesant ecje dhe biçikletë shtigje. Midis tyre ai që kalon nëpër mali Jabalkuz, që e kemi përmendur tashmë dhe që udhëton mes pishave dhe ullishteve. Nëse ecni nëpër të, do të shihni edhe ndërtesën e spa e vjetër dhe kopshtet e saj, një grup ndërtesash me vlera të mëdha arkitektonike të ndërtuara në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Shtegu që përshkon qytetin e vjetër ofron gjithashtu peizazhe të bukura Mur qytet mesjetar, ai që të çon në zonën rekreative të Kryqi Chimba, ku ka një klasë të natyrës, dhe ajo që shkon Asnjëherë pyjet me pisha, pranë kështjellës së Santa Catalina.

Megjithatë, nuk keni pse të largoheni nga Jaén për të shijuar natyrën. Qyteti ka disa parqe, shumë prej tyre, përveç kësaj, me bukuri të madhe. Ndoshta më e bukura është Kapuçin Mall, e cila daton në shekullin e XNUMX-të dhe ka kopshte të stilit të Rilindjes dhe një rrugë qendrore të projektuar për karroca. Shumë afër tij është Konventa e Konceptimit Françeskan ose de las Bernardas, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të.

Parku Concordia, e cila ndodhet pranë monument i betejave, kushtuar atyre të Las Navas de Tolosa dhe Bailén dhe bërë nga skulptori nga Jaén Hyacinth Higueras në 1910.

Por ndoshta parku më spektakolar në Jaén është atë të Andrés de Valdenvira e cila, me njëqind mijë metra katrorë, është më e madhja në të gjithë Andaluzinë. Ka më shumë se dy mijë lloje bimore, pellgje, shatërvanë, një amfiteatër dhe madje edhe një fushë futbolli. Është mushkëria kryesore e qytetit dhe gjithashtu një hapësirë ​​ku mund të zhvilloni aktivitete sportive.

Si përfundim, ne kemi folur me ju për çfarë të shihni në Jaén. Siç e keni parë, qyteti andaluzian ju ofron shumë atraksione. Ka monumente madhështore, një natyrë të privilegjuar dhe shumë animacion. Lidhur me këtë, përveç kësaj, ju mund të shijoni një gastronomi madhështore dhe nga disa zona tapas, një klasik në Jaén. Ndër pjatat tipike që mund të shijoni në qytetin andaluzian, ka ushqime të shijshme si sallata me speca të pjekur, pipirrana, spinaqi me shparg të stilit Jaén, zierja me fasule dhe patëllxhan ose merluci me qepë. Pa harruar ëmbëlsirat si pestiños, alfajores apo ochíos. A nuk dëshironi të shijoni këtë kryeqytet të bukur Andaluzian?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*